کد خبر : 6425

حجت‌الاسلام سهرابی تشریح کرد؛

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی گفت: برای پایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هیئات تهران در دهه اول، ۲۱۰ گروه بازرسی، مسئولیت بررسی وضعیت هیئات را بر عهده داشتند.

به گزارش پیام نو، نشست خبری مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، به منظور تشریح فعالیت‌ها و اقدامات این مجموعه در ایام سوگواری اباعبدالله(ع) امروز ۱۱ شهریورماه، با حضور حجت‌الاسلام سهرابی، مدیرکل این سازمان برگزار شد.

سهرابی در این نشست با بیان اینکه در محرم امسال در معرض آزمون بزرگی قرار داشتیم و حفظ سلامت همه افراد شرکت‌کننده در مجالس و مراسم در اولویت بود، اظهار کرد: براساس مصوبه ستاد کرونا و کمیته انتظامی و امنیتی این ستاد، و‌ در پی آن تأیید وزارت بهداشت، با توجه به ابلاغ دستورالعمل‌ برگزاری مراسم و مجالس عزاداری، تلاش ما کمک به اجرایی شدن این دستورالعمل‌ها بود، اگرچه انتقاداتی به برخی بندهای این دستورالعمل داشتیم. از سوی دیگر برپایی هر چه بهتر هیئات مذهبی در دستور کارمان بود.

وی ادامه داد: با کمک شبکه بسیج در شهر تهران تیم‌های بازرسی تشکیل دادیم. خود سازمان تبلیغات تیم‌های بازرسی داشته و آنها را به هیئات مذهبی اعزام می‌کرده و در مجموع ۲۱۰ گروه بازرسی مسئولیت سر زدن و بررسی وضعیت هیئات را بر عهده داشتند. اطلاعات استخراج شده این گروه‌ها از طریق اپلیکیشنی به ما منتقل می‌شد.

میزان رعایت پروتکل‌ها

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، اضافه کرد: مطابق ۱۱ شب برگزاری مراسم عزاداری و ارزیابی ۶۰۰ فرم که به صورت رندمی انتخاب شده‌اند؛ در زمینه رعایت فاصله‌گذاری در هیئات تهران ۵۹ درصد این رعایت کاملا انجام شده، ۳۰ درصد به خوبی انجام گرفته، شش درصد متوسط رعایت کرده‌اند، سه درصد ضعیف و دو درصد اصلاً فاصله‌گذاری انجام نشده است.

حجت‌الاسلام سهرابی افزود: در مورد استفاده از فضای باز به میزان ۸۱ درصد هیئات از این فضا استفاده کرده‌اند و ۱۹ درصد هیئات از فضای مسقف برای برگزاری مراسم استفاده کرده‌اند. همچنین در زمینه ضدعفونی در ورودی هیئات، در ۷۴ درصد هیئات این کار از سوی خادمان انجام می‌شده، ۱۰ درصد هیئات اقدام به نصب دستگاه یا ظرف ضدعفونی کردند و ۱۰ درصد هیئات تونل ضدعفونی داشتند و ۶ درصد هیئات ضدعفونی انجام نمی‌دادند.

وی گفت: در زمینه ممانعت از ورود بدون ماسک ۹۰ درصد هیئات این کار ‌را انجام دادند و ۱۰ درصد خیر. در مورد استفاده از تب‌سنج نیز ۶۷ درصد هیئات از تب‌سنج استفاده کرده‌اند و ۳۳ درصد خیر. همچنین ۷۰ درصد هیئات در زمینه اطلاع‌رسانی و اعلان ضوابط بهداشتی به شرکت‌کنندگان در مراسم خوب عمل کرده‌اند و مابقی و حدود ۲۵ درصد عملکرد ضعیف‌تری داشتند و پنج درصد هیئات اطلاع‌رسانی در این زمینه نداشتند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: ۲۲ درصد هیئات ایستگاه صلواتی یا توزیع پذیرایی داشتند و ۷۸ درصد هیئات این توزیع را نداشتند. در زمینه تهویه مناسب در هیئات مسقف ۶۳ درصد هیئت‌ها تهویه مناسب و کامل داشته‌اند، ۲۸ درصد وضعیت خوب داشتند و ۷ درصد متوسط بودند.

سهرابی افزود: ۹۱ درصد هیئات اقدام به ضدعفونی محیط قبل و بعد از مراسم کرده‌اند و ۹ درصد خیر؛ ۵۶ درصد هیئات نیز در زمینه رعایت دستورالعمل‌ها در طبخ و تهیه غذا رعایت کامل دستورالعمل را داشته‌اند و ۲۸ درصد وضعیت خوبی داشتند و درصد کمی خیر. از میان هیئات ارزیابی شده، فقط ۱۹ درصد آنها بیمه آتش‌سوزی و مسئولیت دارند و ۷۰ درصد ندارند و ۹ درصد فقط بیمه آتش‌سوزی و دو درصد فقط بیمه مسئولیت دارند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران ادامه داد: در مجموع مسئله ویژ‌ه‌ای نداشتیم اما برخی موارد بود که نیاز به رسیدگی بیشتری داشت. در استان تهران حدود ۱۳ هزار هیئت ثبت‌شده داریم که از این میان تعداد چهار هزار و ۴۶۹ هیئت درخواست مجوز و امضای تعهدنامه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را داشته‌اند و در سامانه مربوطه ثبت‌نام کردند.

حجت‌الاسلام سهرابی در ادامه به تشریح اقدامات سازمان در حوزه پشتیبانی پرداخت و اظهار کرد: فضای باز و جدید به لحاظ تأمین صوت، نور و محوطه‌سازی هزینه‌ها و مشکلات زیادی را ایجاد کرد. هیئات و اقامه‌کنندگان عزا متحمل مسائل زیادی شدند و محرم امسال آزمون بزرگی برای آنها بود. تعهد و احساس مسئولیت برگزارکنندگان مراسم و مجالس ستودنی بود. برای برگزاری مراسم در فضاهای باز از جمله در فضای مدارس به لحاظ ستادی پیگیری کردیم و نامه‌نگاری‌ها انجام شد و مدارس در اختیار هیئات قرار گرفتند.

آموزش و‌ پرورش همکاری خوبی با هیئات داشتند

وی با بیان اینکه اولویت نخست در اقامه مجالس عزاداری، برگزاری در فضای باز و غیرمسقف بود، افزود: آموزش و‌ پرورش در این زمینه همکاری خوب و همه‌جانبه‌ای با هیئات داشتند. ۲۴۶ مدرسه در شهرستان‌های تهران با کمک این نهاد و در شهر تهران بیش از ۴۰۰ مدرسه در اختیار هیئات قرار گرفت و در مجموع بیش از ۶۵۰ مدرسه در کل استان تهران در اختیار هیئت‌ها قرار گرفت. شهرداری تهران نیز ۱۰ ورزشگاه را در اختیار هیئات قرار داد. ۱۲۵ بوستان شهری در اختیار هیئات قرار گرفت که از این میان هفت بوستان ویژه بانوان برنامه داشته‌اند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران ادامه داد: همچنین ۸۹ نقطه در شهرستان‌های تهران توسط شهرداری این شهرستان‌ها در اختیار هیئات قرار گرفت. ۵۳ نقطه فضاهای فرهنگی از جمله فرهنگسراها در شهر تهران در اختیار هیئات قرار گرفت. ۱۳۵ نقطه هم در استان تهران از سوی نواحی بسیج و سپاه و ۷۷ نقطه از سوی سازمان اوقاف در اختیار هیئات قرار داده شد.

سهرابی اضافه کرد: در زمینه توزیع اقلام بهداشتی در هیئات حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار ماسک و حدود ۲۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی بین هیئات استان تهران توزیع شد. همچنین ۵۰ هزار پرچم و ۱۰۰ هزار پوستر با کمک شهرداری تهران در سطح شهر نصب و توزیع شدند.

پویش «نذر مشاوره مذهبی»

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در مورد اقدامات فرهنگی نیز گفت: حدود ۹۰۰ برنامه در محلات تهران در فاصله یک ساعت مانده به غروب تا یک ساعت پس از اذان مغرب تحت عنوان برنامه «کوچه‌های حسینی» در محلات مختلف مجالس عزاداری و منابر برگزار شده است. همچنین پویش «نذر مشاوره مذهبی» را با همکاری دانش‌آموختگان مشاوره و روانشناسی و طلبه‌های علاقه‌مند در ایستگاه‌های مترو داشتیم. همچنین برخی فعالیت‌های فرهنگی ویژه زندان‌های استان و زندانیان اختصاص داشته است. پویش «نذر خون» دیگر فعالیت فرهنگی است که سال‌هاست پیگیری می‌شود و اهدای خون در تاسوعا و عاشورای امسال، ۶ درصد نسبت به تاسوعا و عاشورای سال گذشته رشد داشته است.

وی همچنین گفت: پویش نذر سلامت، دیگر فعالیت فرهنگی راه‌اندازی شده است که تا پایان ماه صفر ادامه دارد. افرادی که می‌توانند نیات و نذور خود را به نذر سلامت تغییر دهند، برای مشارکت در‌ این پویش باید کد دستوری #۱۲۸۴۰۳۰ را شماره گیری کنند.

منبع: ایکنا

ارسال نظر