کد خبر : 6485

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: وجود غذاهای گرم اکنون از دستورالعمل حذف شده و بوفه‌ها نباید غذای پختنی ارائه دهند.

به گزارش پیام نو، زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: با توجه به وجود بیماری کرونا در صورتی که شرایط برای بازگشایی حضوری مدارس فراهم باشد، دستورالعمل فعالیت بوفه‌ مدارس بازنگری شده است. در این دستورالعمل جدید تاکید شده است که در بوفه مدارس تنها مواد غذایی که دارای بسته‌بندی و مجوز بهداشتی مانند کیک‌ها، بیسکوییت، شیر ساده و... هستند را ارائه کنند. سالیان قبل در دستورالعمل فعالیت بوفه مدارس ذکر می‌کردیم در صورتی که امکان تهیه بهداشتی انواع لقمه‌ها، غذاهای گرم مانند آش و عدسی وجود دارد، می تواند عرضه شود، اما اکنون این بند از دستورالعمل حذف شده و بوفه‌ها نباید غذای پختنی ارائه دهند؛ زیرا احتمال انتقال آلودگی کرونا وجود دارد.

وی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای اجرای طرح شیر مدرسه و مکمل‌یاری، تصریح کرد: باید منتظر باشیم تا ببینیم شرایط کشور با وجود کرونا چگونه پیش می‌رود؛ اگر مدارس باز باشند به شرط تامین اعتبارات لازم برنامه شیرمدرسه پیگیری می‌شود. طی دو سال اخیر مشکلاتی در تامین اعتبار این طرح وجود داشت و تعطیلی مدارس در سال قبل به واسطه کرونا نیز مزید برعلت شد تا عدم اجرای طرح شیرمدرسه در سال قبل به وقوع بپیوندد. اجرای برنامه شیرمدرسه در صورت تامین اعتبارات امری ضروری است؛ آنهم در شرایطی که حضور کرونا را در جامعه شاهد هستیم، شیر می‌تواند تامین کننده نیاز بچه‌ها به پروتئین و کلسیم باشد و با تقویت سیستم ایمنی بدن به پیشگیری از ابتلا به کرونا نیز کمک کند.
وی افزود: در مورد مکمل‌یاری نیز در صورت بازگشایی حضوری مدارس ترجیحمان این است که به واسطه تامین مکمل‌ها بتوانیم به تقویت سیستم ایمنی دانش‌آموزان کمک کنیم. درصورتی که امکان بازگشایی حضوری مدارس فراهم نباشد نیز به دانش‌آموزان و والدین توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از کم‌خونی و فقر آهن هفته‌ای یک عدد مکمل قرص آهن مصرف کنند. همچنین مصرف ماهیانه یک عدد قرص ویتامین D پنجاه هزار نیز از توصیه‌های ما است.
عبداللهی با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته طرح مکمل‌یاری مدارس اجرا شد، اظهار کرد: البته باز به دلیل محدودیت‌های اعتباری پوشش طرح حدودا ۸۵ درصد بود، اما اجرا شد و امیدواریم امسال هم بتوانیم آن را اجرا کنیم.
وی به برنامه کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان اشاره کرد و ادامه داد: در قالب این برنامه با شناسایی کودکان چاق آنها را به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع می‌دادیم تا کارشناس مربوطه با مشاوره و ارائه برنامه غذایی بتواند وضعیت اضافه وزن کودک را مدیریت کند؛ حال که مدتی است مدارس تعطیل هستند، افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز ما خدمات دریافت کنند. کارشناسان تغذیه نیز در شرایط فعلی کرونا به صورت تلفنی از سامانه ۴۰۳۰ مشاوره تغذیه می‌دهند.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت: درصورتی که قرار بر بازگشایی حضوری مدارس باشد توصیه اصلی ما پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی است یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها است. در کنار رعایت این نکات توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان در مدرسه خوراکی‌های خود را بخورند و به یکدیگر تعارف نکنند، از خرید خوراکی‌های فله‌ای به شدت خودداری کنند و با رعایت نکات این‌چنینی به حفظ سلامت خود کمک کنند.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی توجه به تغذیه و پیروی از رژیم غذایی درست به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک می‌کند. کاهش مصرف نمک، قند، چربی، نوشابه های گازدار، فست‌فودها از توصیه‌های جدی ما است.
به گزارش پیام نو، با توجه به شیوع ویروس کرونا و آموزش مجازی برخی مدارس، بعضی مدارس دیگر نیز شرایط برگزاری حضوری را دارند و گفته شده که برای رعایت بهداشت و پیشگیری از کرونا بوفه های مدارس غذاهای گرم و پختنی ارائه ندهند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر