کد خبر : 6515

مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه پاسخ می‌دهد:

چند کودک و نوجوان کار پس از جمع‌آوری از سر چهارراه‌ها توسط مأموران در زیرزمینی حبس می‌شوند که حتی کمترین امکانات هم در آن وجود ندارد.

به گزارش پیام نو، ماجرا از آنجا شروع شد که پنجشنبه (۱۳ شهریورماه) تعدادی از شهروندان شاهین شهر متوجه فریادها و درخواست کمک کودکان از زیر زمین اداره بهزیستی این شهر شدند. شهروندان شاهین شهر با پلیس و سازمان آتش نشانی تماس گرفتند و زمانی که ماموران توانستند وارد زیر زمین اداره بهزیستی شوند با صحنه عجیبی مواجه شدند؛ تعدادی از کودکان کار و خیابانی که ساعاتی قبل از سطح شهر جمع‌آوری شده بودند، در زیرزمین این اداره محبوس شده و درخواست کمک می‌کردند!

 ۱۰ کودک و نوجوان محبوس شده در زیرزمین اداره بهزیستی شاهین شهر، کودکان سر چهارراه‌ها بودند که از قرار معلوم توسط ماموران جمع‌آوری شده و تحویل این اداره شده بودند، اما اداره بهزیستی شاهین شهر آنها را بدون مراقب و کوچکترین امکاناتی در این زیرزمین محبوس کرده بود.

به ما فرصت بررسی بدهید

مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ابتدا از هرگونه مصاحبه درباره حادثه اتفاق افتاده در اداره بهزیستی شاهین شهر امتناع و به گفتن این جملات بسنده کرد که در این مورد باید به ما فرصت بدهید و این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است و تیم بازرسی اداره کل بهزیستی استان اصفهان اکنون در آن اداره مستقر شده تا ابعاد موضوع را بررسی کند و در صورت اثبات، براساس قانون به آن رسیدگی شود. انتظار ما از مسئولان شهرستان شاهین شهر این بود که برای اجرای طرح ضربتی جمع آوری کودکان کار آن هم ساعت ۲۳ شب پنجشنبه، با اداره کل بهزیستی استان هماهنگی بیشتری می‌کردند تا ما بتوانیم برنامه‌ریزی درستی در این زمینه داشته باشیم.

وی با عذخواهی از مردم و کودکانی که این اتفاق برای آنها افتاده، گفت: این قول را به مردم می‌دهم که با متخلف یا متخلفین به طور جدی برخورد کنیم.

امین عسگری، مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه، نیز با اشاره به مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی‌گری در شاهین شهر، اظهار کرد: بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی‌گری، نیروی انتظامی و شهرداری‌ موظف به جمع‌آوری کودکان و نوجوانان متکدی که عمدتا از اتباع خارجه هستند در معابر و اماکن عمومی شاهین شهر شدند، همچنین اداره بهزیستی شهرستان موظف شد به مدت ۲ تا ۳ ساعت پذیرای این کودکان بوده و نیروی انتظامی نیز با استقرار مامور در محل اداره بهزیستی، کودکان را به والدینشان در مقابل دریافت گذرنامه، اوراق هویتی و کارت اقامت آنها تحویل دهد.

اصل ماجرا به روایت مدیر بهزیستی شاهین شهر

وی با تایید اینکه در پنجشنبه شب گذشته، ۱۰ کودک و نوجوان از اتباع خارجه تحویل اداره بهزیستی شدند، افزود: در خبر کذب منتشر شده در فضای مجازی گفته شده: " ماموران بهزیستی کودکان کار را در زیرزمینی متروک محبوس کرده و برای گذراندن تعطیلات آخر هفته آنان را به حال خود رها و اداره را ترک کرده‌اند"، این در حالی است که طرح جمع‌آوری متکدیان از ساعت ۲۳ شب پنجشنبه آغاز شد و تا حدود ساعت ۲۴ ادامه داشت، در تمام این مدت بنده در اداره حضور داشتم، همچنین تا صبح روز جمعه از اداره بهزیستی خارج نشدم و فیلم ضبط شده دوربین‌های مدار بسته اداره بهزیستی شاهین‌شهر گواه کافی و مستند بر تایید صحبت‌هایم است.

عسگری تصریح کرد: به کار بردن کلمه "کودکان کار" برای این افراد صحیح نیست و واژه "متکدی" مناسب‌تر است. کودک کار به کودکانی که در کارگاه‌ها، مراکز تولید و خدماتی به اشتغال دائم مشغول اند اطلاق می‌شود و تمیز کردن شیشه خودرو، فروش فال، آدامس، جوراب، دودکردن اسپند و ... کار نبوده و کودکان و نوجوانان، مشغول به این امور متکدی هستند، همچنین این افراد فاقد تابعیت ایران بوده و بیشتر از اتباع خارجی هستند که ساکن شاهین‌شهر نبوده و به صورت سازمان یافته از اصفهان و دولت‌آباد به شاهین‌شهر وارد می‌شوند.

وی در ادامه توضیحاتش با ابراز گله‌مندی از ناهماهنگی بین دستگاهی در مورد وقایع پیش آمده، خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی گری در شاهین‌شهر، تحویل کودکان به والدین با دریافت کارت اقامت و اوراق هویتی امکان‌پذیر بود که در این راستا مادر یکی از کودکان متکدی با فریاد و ایجاد هیاهو در محوطه اداره بهزیستی که این مورد نیز توسط دوربین‌های مدار بسته اداره، مستند و ثبت شده است، باعث تشویش اذهان عمومی و ایجاد فضایی متشنج شد. با ورود سازمان آتش نشانی شاهین‌شهر به موضوع و عملکرد ناهماهنگ آن سازمان نیز جو و شرایط بدی به وجود آمد.

محسن انصاری، مؤسس و مدیر گرمخانه مردمی بی‌خانمان‌های امید گفت: به خاطر شیوع کرونا هیچ گونه طرح جمع آوری افراد کارتن خواب، متکدیان و کودکان کار نباید اجرا شود، مگر طرح‌هایی که تحت کنترل و نظارت خاص و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و قرنطینه انجام شود، از جمله طرح جمع آوری معتادان متجاهر که در کشور در حال اجراست.

مکان استاندارد برای نگهداری کودکان کار نداریم

وی با اشاره به اینکه هیچ مکان استانداردی برای قرنطینه و نگهداری کودکان کار در سطح استان اصفهان نداریم، گفت: نیروی انتظامی و ستاد رفع تخلفات شهرداری فقط مجوز جمع آوری کودکان کار را دارند اما پس از جمع آوری این کودکان را تحویل اداره بهزیستی می‌دهند، درحالی که اداره بهزیستی شاهین شهر مکانی برای نگهداری کودکان جمع آوری شده نداشته و تنها راهکاری که به ذهن آنها رسیده محبوس کردن کودکان در زیرزمین اداره بوده است!

منبع:ایسنا

ارسال نظر