کد خبر : 6556

در گفت‌وگو با نمایندگان موافق و مخالف؛

غفلت در قبال جمعیت میلیونی دانش‌آموزان و کادر آموزش ممکن است به فاجعه‌ای بزرگ ختم شود.

پیام نو| انسیه ربیعی - اسفند سال ۹۸ بود که کرونا در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرد و گستردگی بیماری مهلک قرن، دنیا را با مشکلات عدیده‌ای روبرو ساخت. کشور ما نیز از مشکلات ناشی از کووید-19 مستثنی نماند و با اتفاقات و مسائل گوناگونی دست و پنجه نرم کرد. یکی از این مشکلات، بحران آموزش و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بود؛ موضوعاتی همچون بازگشایی مجدد مدارس، نحوه برگزاری امتحانات و روش‌های متنوع آموزش، برنامه‌ریزی‌های وزارت آموزش و پرورش را تحت تأثیر جدی قرار داد و خانواده‌ها را نیز با چالش‌هایی مواجه کرد.

طبق شیوه‌نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ که اخیراً از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد، قرار بر این بود اقدامات متناسب در وضعیت‌های سه‌گانه (سفید، زرد و  قرمز) صورت گیرد و بر این اساس برای هر یک از دوره‌های تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم، هنرستان‌ها و دوره پیش‌دبستانی با توجه به وضعیت سفید، زرد و قرمز، ضوابطی مشخص شود.

وزیر آموزش و پرورش: نیاز به مشورت نداریم

انتظار می‌رفت با ادامه روند تمدید دورکاری ادارات، تعطیلی نماز جمعه و محدود شدن مراسم عزاداری ماه محرم، بازگشایی مدارس همچنان به تعویق بیفتد، اما محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، 15 شهریور با حضور در شبکه خبر، گفت: «در روزهایی که گذشت امتحان‌های تجدیدی‌ها در شهریور برگزار شد و حضوری بود. در خرداد هم ۲۱ روز بچه‌ها آمدند و رفتند. به نظرم می‌رسد ما داوری‌مان درباره بچه‌ها دقیق نیست. آنها می‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند.»

وی درباره اینکه آیا با ستاد مقابله با کرونای تهران یا متخصصان مشورتی شده است یا خیر، بیان کرد: نیاز نیست با همه نظر مشورتی بگذاریم. ستاد کرونا گفته ۱۵ شهریور، ما آموزش را آغاز کنیم و اولویت با آموزش حضوری است و ما ملزم به رعایت پروتکل هستیم؛ الزام داریم به رعایت پروتکل و الزام حضور را در ستاد کرونا نگفته‌اند، ولی ما می‌توانیم پروتکل‌ها رعایت کنیم. اینکه حتماً آموزش حضوری باشد مصوبه ستاد نبوده، ولی مغایر با آن هم نیست.»

وی درباره اینکه آیا هدف این است که چند هفته بازگشایی مدارس، تست و سپس تصمیم نهایی گرفته شود، گفت: «ما چنین تصمیمی را نداریم و صادقانه با مردم صحبت کردیم. ترجیح‌مان، روش حضوری است و اگر کسی نگرانی دارد از روش‌های دیگر استفاده کند.»

4

روحانی: آموزش در هشت سال جنگ تحمیلی، تعطیل نشد

روز اول بازگشایی مدارس، حواشی دیگری را نیز به همراه داشت. در شرایطی که انتظار می‌رفت رئیس جمهور نیز مانند دانش‌آموزان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، همچون سال‌های گذشته در یکی از مدارس حضور پیدا کرده و زنگ آغاز سال تحصیلی را بنوازد، اما این اتفاق نیفتاد و حسن روحانی، مراسم آغاز سال تحصیلی را از طریق ویدئوکنفرانس برگزار کرد.

در این مراسم روحانی با تأکید بر اینکه آغاز علم و دانش در کشور به‌معنای آن است که حتی در سخت‌ترین شرایط هم آموزش، تعطیل نخواهد شد، گفت: «در هشت سال جنگ تحمیلی و در بمباران شهرها نیز آموزش دانش‌آموزان تعطیل نشد و دانش‌آموزان با وجود سختی‌ها، تحصیل را در مدارس آموختند.»

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همان‌طور که ثابت کردیم دوگانگی نان و جان، سلامت و دیانت دروغ است، گفت: «دوگانگی سلامت و آموزش و دوگانگی خانه و مدرسه نیز نادرست است.»

روحانی با تأکید بر اینکه امسال، سال انضباط دقیق دانش آموزان است، گفت: «این نظم و انضباط چیزی شبیه پادگان‌های نیروهای مسلح است. همیشه در مدرسه انضباط، اصل بوده، اما امسال مهمترین اصل است، زیرا دانش‌آموز حتماً باید فاصله را رعایت کند و در ورود و خروج از مدرسه نباید با تراکم مواجه شود.»

کاش رئیس جمهور برای نواختن زنگ شروع سال تحصیلی، در مدرسه حاضر می‌شد

این در حالی است که حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره بازگشایی مدارس و الزام دانش‌آموزان برای حضور در کلاس‌های درس، گفت: «متأسفانه آقای روحانی خیلی توجهی به نظر کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف ندارند و خودشان تصمیم می‌گیرند، مخصوصاً در رابطه با کرونا تا به امروز آقای رئیس‌جمهور چند دسته گل به آب داده است که آخرین آن بازگشایی مدارس و آموزش حضوری است.»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «حالا که ایشان می‌گویند بچه‌ها باید در مدرسه حضور پیدا کنند، ای کاش خودشان هم از طریق فضای مجازی، زنگ شروع سال تحصیلی جدید را نمی‌زدند و در یک مدرسه حاضر می‌شدند.»

وی تأکید کرد: ما به شدت نگران سلامتی بچه‌ها، خانواده‌ها و معلمان هستیم؛ چگونه می‌شود بچه‌های مدرسه‌ای را توجیه کرد که شما فاصله‌گذاری را رعایت کنید و ماسک بزنید، معتقدم  این‌گونه رفتارها بیشتر به یک شوخی شبیه است تا یک واقعیت؛ ولو این‌که بگویند ما ۱۰ نفر را در یک کلاس قرار می‌دهیم.»

همچنین محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی نیز در نامه‌‌ای خطاب به وزیر آموزش و پرورش با اعلام نگرانی، نسبت به بازگشایی حضوری مدارس و تبعات ناشی از آن هشدار داد و اهتمام بیشتر به استفاده از آموزش در فضای مجازی و از راه دور را درخواست کرد.

بازگشایی مدارس به‌صورت حضوری را نباید تبدیل به جنجالی رسانه‌ای کرد

در این میان مهرداد ویس‌کرمی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی ضمن موافقت با بازگشایی مدارس به همین شیوه، به پیام نو گفت: «به هر حال ما پذیرفته‌ایم که ستاد ملی مبارزه با کرونا در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است، برای مسائل کشور تصمیم نهایی را بگیرد. این بدان معنا‌ست که تمام نظرات کارشناسان جمع‌بندی و در ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصمیم گرفته می‌شود.»

وی معتقد است: «مسئله تعلیم و تربیت به‌صورت حضوری بسیار بهتر، عمیق‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. اصل بر برگزاری حضوری کلاس‌های درسی اعم از دانشگاه و آموزش و پرورش است. ستاد ملی مبارزه با کرونا هم در این مورد تصمیم‌گیرنده نهایی است که با جمع‌بندی شرایط کشور، این کار را انجام می‌دهد.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: «برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری نباید تبدیل به جنجال رسانه‌ای شود، بلکه باید آرام آرام، در هر منطقه‌ و حتی در هر مدرسه با توجه به شرایط آن مدرسه و منطقه، اولویت با برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری باشد؛ یعنی برگزاری حضوری کلاس‌ها باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با توجه به شرایط هر منطقه و هر مدرسه باشد.»

ویس‌کرمی در ادامه گفت: «اگر نظری هم داده می شود مسئولین ستاد مبارزه با کرونا باید گوش شنوا باشند و بر اساس مسائل کشور بهترین تصمیم ممکن را بگیرند.»

نماینده مجلس عنوان کرد: «به باور من باید بر حسب شرایط و به صورت آرام و بدون عجله، برگزاری حضوری کلاس‌ها انجام شود و هر خانواده‌، لوازمی را که برای سلامتی فرزندش لازم است مانند ماسک و وسایل ضدعفونی‌کننده فراهم و توصیه‌های لازم را گوشزد کند.»

8

به‌دلیل تعطیلات اخیر، مخالف بازگشایی مدارس در تاریخ فعلی بودیم

شیوا قاسمی‌پور نماینده مردم مریوان و‌ سروآباد در مجلس یازدهم، در مخالفت با بازگشایی مدارس، به خبرنگار پیام نو گفت: «با توجه به شرایط کنونی و در صحبت‌هایی که با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، دیگر نمایندگان مجلس و تماس‌هایی که از سوی مردم داشتن، صلاح می‌دانستم دست‌کم تا دو هفته دیگر مدارس به صورت حضوری بازگشایی نشوند.»

وی افزود: «با توجه به تعطیلات اخیر که عده‌ای در مراسم عزاداری شرکت کردند یا به سفر رفته و ناپرهیزی کردند، کاملاً مخالف بازگشایی حضوری مدارس بودیم. دست‌کم باید یک یا دو هفته آینده، کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شد و برای مهرماه به شکل دیگری چاره می‌اندیشیدیم.»

قاسمی‌پور تصریح کرد: «در حالی که پیش‌بینی می‌شد ۵۰ درصد دانش‌آموزان در مدارس و کلاس‌های درس حضور داشته باشند، ولی آن‌طور که آمار به ما نشان می‌دهد تنها ۳۵ درصد دانش آموزان در مدارس حضور پیدا کرده‌اند.»

نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون آموزش و تحقیقات در نظر دارد طرحی مبنی بر تعویق برگزاری کلاس‌های درس به صورت حضوری به جریان بیندازد یا خیر، گفت: «احتمالش وجود دارد. در صحبتی که با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشتم، احتمال آن وجود دارد که تصمیم اینچنینی گرفته شود.»

گفتنی است؛ میزان موافقیت مدارس و الزام دانش آموزان به رعایت پروتکل‌ها، تجربه‌ای جدید پیش روی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود، چرا که اگر در قبال جمعیتی بالغ بر 15.5 میلیون نفر متشکل از دانش‌آموزان و کادر آموزش، غفلتی صورت بگیرد، تجربه‌ای بسیار تلخ و شاید فاجعه‌ای بزرگ رقم خواهد خورد.

ارسال نظر