کد خبر : 6887

در گفت‌وگو با پیام نو؛

مربی پرورش اندام گفت: عطاری‌ها نمی‌توانند شما را با برنامه تمرینی و غذایی به تناسب اندام برسانند.

پیام نو| محمد میرشکار، کارشناس ارشد تربیت بدنی و مربی بدنسازی با بیان اینکه عوامل مختلفی مانع از رشد عضلانی می‌شوند، به پیام نو گفت: ژنتیک افراد با یکدیگر تفاوت دارد و ممکن است عضلات در بدن بعضی‌ با تأخیر یا دیرتر رشد کند. از سوی دیگر متأسفانه برخی جوانان به تمام عضلات بدن خود به یک چشم نگاه نمی‌کنند.

وی در این باره توضیح داد: به طور مثال عده‌ای برای اینکه بازوی بهتری داشته باشند، تمرین بازوی بیشتری انجام می‌دهند و از دیگر قسمت‌های بدن غافل می‌شوند، در حالی‌که یک بدنساز واقعی باید برای تمام عضلات بدن خود ارزش قائل شود و به آن بها دهد.

ساخت «سیکس پک» از آشپزخانه آغاز می‌شود

این مربی پرورش اندام با تأکید بر اینکه یک بدنساز باید به همه عضلات بدن خود توجه داشته باشد و به آن تمرین منظم دهد، افزود: درگیری عضلات با ذهن از دیگر فاکتورهای مهم و تأثیرگذار در رشد عضلانی به حساب می‌آید، به این معنا که ذهن هنگام تمرین باید بر عضله‌سازی تمرکز داشته باشد.

میرشکار در پاسخ به این پرسش که با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اکثر باشگاه‌ها، تمرین در منزل می‌تواند جایگزین مناسبی در دوران قرنطینه باشد یا خیر؟ گفت: قطعاً تمرینات منظم فول بادی در منزل بدون نیاز به دستگاه و امکانات باشگاه و البته با رعایت رژیم غذایی می‌تواند در حفظ تناسب اندام، مؤثر باشد یا از افزایش وزن جلوگیری کنند.

وی در ادامه افزود: کاهش وزن و حذف چربی شکم علاوه بر تمرینات ورزش به رژیم غذایی نیز بستگی دارد. ساخت «سیکس پک» از آشپزخانه آغاز می‌شود و لازمه رسیدن به این مرحله، توجه به تمرینات هوازی و رعایت رژیم غذایی است. هیچ‌کس بدون رژیم غذایی و تمرینات منظم ورزشی نمی‌تواند به زیبایی اندام برسد؛ این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

اکثر خانم‌ها نسبت به بدنسازی، برداشت‌های اشتباه دارند

این کارشناس ارشد تربیت بدنی درباره اینکه چرا اکثر خانم‌ها در ایران به ورزش بدنسازی علاقه و تمایل کمتری نشان می‌دهند، یادآور شد: متأسفانه باورهای غلط در جامعه باعث شده تا اکثر خانم‌ها نسبت به این رشته ورزشی، برداشت‌های اشتباهی داشته باشند، به عبارتی فکر می‌کنند که ممکن است اندام و بدن آنان مردانه شود، در حالی‌که این چنین نیست. بهترین فرم‌دهی برای خانم‌ها تمرینات مقاومتی است و هیچ ورزشی جز بدنسازی قادر به این کار نخواهد بود.

میرشکار در بخش دیگری از سخنان خود به شاخص‌های رژیم غذایی اشاره کرد و افزود: اولین فاکتور مهم در این رابطه حفظ سلامتی است؛ بسیاری از رژیم‌های غذایی مبنای علمی و اصولی ندارند و هر رژیمی که باعث به خطر افتادن سلامتی یا ریزش مو شود باید از ادامه آن جلوگیری کرد. 

این مربی پرورش اندام در این باره اضافه کرد: شرایط سنی، وضع جسمانی و علایق افراد نسبت به مواد غذایی متفاوت است و باید نوع رژیم و برنامه تغذیه‌ای اشخاص هم با یکدیگر فرق داشته باشد. حذف یک‌باره و دائمی مواد قندی و نشاسته برای کاهش وزن، اشتباه‌ترین و خطرناک‌ترین اقدامی است که متأسفانه در سال‌های اخیر در میان جوانان رایج شده است. 

وی در پایان به جوانان توصیه کرد: عطاری‌ها، باشگاه نیستند و عطار هم مربی بدنسازی یا کارشناس تغدیه نیست که صلاحیت ارائه برنامه ورزشی و رژیم غذایی را داشته باشد، همان‌طور که مربیان ورزشی نمی‌توانند در طب سنتی صاحب‌نظر باشند، آنها هم نمی‌توانند شما را با برنامه تمرینی و غذایی به تناسب اندام برسانند. کاهش یا افزایش وزن به‌جز با رژیم غذایی و ورزش اصولی امکان‌پذیر نیست.    

ارسال نظر