کد خبر : 6931

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: روند نظارت الکترونیکی بر داروخانه‌ها به خوبی آغاز شده است.

 

به گزارش پیام نو، محمدرضا شانهساز، رئیس سازمان غذا و دارو در نشست خبری رونمایی از سامانه الکترونیک نظارت و بازرسی سازمان غذا و دارو، گفت: ما از سال ها پیش در صدد استانداردسازی بازرسی ها و نظارت ها و پایش های  واحدهای تحت پوششمان بودیم و در تلاش بودیم از اعمال سلیقه و نظرات شخصی جلوگیری کنیم و همه نظارتها به نحوی باشد که بتواند نظارت را در اقصی نقاط کشور با یک نگاه و رویکرد ارتقا دهد.

وی افزود: بحث لزوم ثبت و ضبط و ماندگاری نتایج حاصل از بازرسیها از دغدغهها و نگرانیهایمان بود که همواره در سازمان غذا و دارو وجود دارد. به هر حال حوزه کاری ما حوزه سلامت است و از نظر اهمیت و حساسیتی که دارد، بیش از سایر ارگانها که ممکن است صرفا مباحث اقتصادی یا صرف تامین را مدنظر داشته باشند، وجود دارد، اما در حوزه سلامت مباحث جدیتر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: روند نظارت الکترونیکی بر داروخانهها که در چند دانشگاه علوم‌پزشکی پایلوت میشود، به خوبی آغاز شده است. اما باید تا زمان رسیدن این برنامه به نقطه ایدهآل، تلاشها و فعالیتهای جدی انجام دهیم. درخواست داریم که معاونین غذا و دارو با جدیت کامل نظارت را انجام دهند و این روند را از اولویت های اصلیشان قرار دهند.

وی تاکید کرد: به هر حال اکنون در وضعیت و مشکلات خاصی قرار گرفتیم و  حوزه دارو، غذا و تجهیزات پزشکی نوک پیکان تحریمهای ظالمانه دشمنان است و بیشترین تلاش دشمنان این است که ما در تامین این اقلام دچار چالش شویم. معاونین غذا و دارو در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، خط مقدم پاسخگویی به این موارد هستید و حوزه های دارو و تجهیزات از دغدغه های جدی معاونین است. 

شانهساز ادامه داد: ما در حوزه کرونا در تامین اقلام مورد نیاز از انواع و اقسام داروها گرفته تا کیت، ونتیلاتور و... باید پاسخگوی مردم باشیم. البته دوستان وزارت صمت هم در کنار ما هستند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در نظارت ها باید امکان مستندسازی را فراهم کنیم و مستندات در پرونده وجود داشته باشند، گفت: به طوری که با تغییرات در رده های مدیریتی دچار چالش نشویم و از اعمال نظرهای سلیقه ای کارشناسی که مانع جهش و رونق تولید شود، باید پرهیز کنیم. این سامانه را که به عنوان یکی از اقدامات اساسی در زمینه توسعه سامانه TTAC است، به فال نیک می گیرم و شاهد پیشرفت و گام مهمی در زمینه تحقق سامانه TTAC هستیم.

شانهساز تاکید کرد: مسئولان عالی رتبه کشور به دنبال اجرای سامانه تیتک هستند و دستورات تاکیدی در حوزه تحقق دولت الکترونیک دادهاند؛ چرا که سازمان غذا و دارو در حیطه پر اهمیتی فعالیت میکند و چالش در هر کدام از اقلام سلامتمحور میتواند جمعیت بسیاری از هموطنان را دچار مشکل کند.

وی با بیان اینکه در شرایطی که کرونا دوباره خوی وحشیانه خود را نشان می‌دهد، باید با دقت بیشتری نظارت و عمل کنیم، گفت: داروخانه ها مهمترین محل برای تامین اقلام کرونایی مورد نیاز مردم هستند و باید داروخانه ها فاکتور خرید ارائه کنند. در عین حال باید نظارت بر قیمت صورت گیرد. بر این اساس مشخصات فاکتور معتبر هم اعلام خواهد شد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر