کد خبر : 7045

متخصص بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار:

متخصص بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار گفت: سالیانه 1000 نفر در اثر حوادث ناشی از کار فوت می‌کنند.

به گزارش پیام نو، مصطفی پویاکیان، عضو هیات علمی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیست سال پیش در سال ۱۳۷۹  روز ۷ مهرماه به نام روز ملی ایمنی و آتشنشانی نامگذاری شد، عنوان کرد: نام گذاری این روز به منظور پاسداشت شهادت جمعی از آتش‌ نشانان برای مهار آتش سوزی پالایشگاه آبادان در ابتدای شروع جنگ تحمیلی و با هدف ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث بوده است.

وی با بیان اینکه هر ساله حوادث زیادی در کشور روی داده و سبب مرگ، جراحت و معلولیت افراد  زیادی می‌­شود، اظهار کرد: علاوه بر این از دست رفتن تجهیزات، ساختمان­ها، مواد و محصولات خسارات مادی زیادی نیز بر جامعه وارد می­‌کند.
وی به آتش سوزی و انفجار در یک کلینیک درمانی و تشخیصی در شمال تهران در تیرماه ۹۹  به عنوان یکی از آخرین حوادث در این سطح اشاره کرد و گفت: اگرچه در ارایه آمارها گاها تناقض وجود دارد، ولی به طور تقریبی سالانه حدود هزار نفردر اثر حوادث ناشی از کار در ایران فوت می­کنند. این عدد در کنار ۱۶ هزار مرگ ناشی از تصادفات رانندگی و مرگ­‌های ناشی از حوادث خانگی نظیر آتش سوزی، گازگرفتگی در فصول سرد و برخی دیگر از حوادث شهری رقم قابل توجهی را ایجاد می‌­کند.
وی با بیان اینکه آمار مذکور جدا از تعداد افرادیست که به دلیل این گونه حوادث درگیر جراحات و معلولیت‌­های موقت و دائم می‌­شوند، ادامه داد:  گذشته از درد و رنج ناشی از آسیب دیدگی برای حادثه دیدگان این رویدادهای تلخ، بخش بزرگی از ثروت و تولید ناخالص ملی کشور به دلیل نبود ایمنی از بین می‌­رود. از این رو مفهوم ایمنی در سال­های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته، چراکه کاربرد دانش ایمنی در مدیریت و مهندسی فضای زندگی و کار ، سبب پیشگیری وکاهش حوادث می‌­شود.
پویاکیان با بیان اینکه کشور ما از جمله کشورهایی است که به دلیل نرخ بالای حوادث شغلی، ترافیکی، خانگی و صنعتی نیازمند بهره‌­مندی هرچه بیشتر از دانش ایمنی است، با اشاره به تاریخچه ورود این رشته به کشور، تصریح کرد: دانش ایمنی در دنیا به عنوان یک دانش رسمی و دانشگاهی از اوایل قرن بیستم شکل گرفت و همزمان با پیشرفت تکنولوژی و صنایع توسعه پیدا کرد.
وی ادامه داد: همچنین ورود رسمی دانش ایمنی به ایران با راه اندازی رشته بهداشت صنعتی در سال ۱۳۵۱ و تاسیس مدرسه عالی حفاظت و بهداشت کار در ایران که اکنون هر دو جزئی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند، روی داد. در همین راستا دانش آموختگان این مراکز در رشته­‌های مهندسی بهداشت حرفه‌­ای و ایمنی کار و نیز کاردان فنی صنایع در طول سالیان گذشته نقش مهمی در ایمن‌­سازی محیط کار و زندگی در برهه‌­های تاریخی کشور مانند جنگ تحمیلی ایفا کرده‌­اند.
این متخصص بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار در ادامه به بهانه روز ملی ایمنی و آتشنشانی مروری بر برخی از مهم­ترین رویدادهای اجتماعی، صنعتی و علمی مرتبط با دانش ایمنی در کشور پرداخت و گفت: این فهرست گرچه کامل نیست ولی می­‌تواند تا حدی منعکس کننده بخشی از تلاش پژوهشگران و صنعتگران کشور برای رشد و توسعه دانش ایمنی در کشور باشد.

به گزارش پیام نو، گفتنی است که با توجه به شرایط اقتصادی بوجود آمده بسیاری از مردم قشر ضعیف جامعه مثل کارگران مشکلات بسیاری بر آنها تحمیل می شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر