کد خبر : 7137

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت خبر داد؛

یک مقام مسئول گفت:در سال ۱۴۲۰ دو برابر شدن جمعیت سالمندان را تجربه خواهیم کرد.

به گزارش پیام نو، دکتر محسن شتی با اشاره به سرشماری سال 1395 گفت: نزدیک به 10درصد جمعیت ایران، سالمندان (افراد بالای 60 سال) هستند. در سال 1355 پنج درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌‌دادند و در طول 40 سال گذشته، نسبت جمعیت دو برابر شده است.

وی افزود: بررسی‌‌ها نشان می‌‌دهد که در سال 1420 دو برابر شدن جمعیت سالمندان را تجربه خواهیم کرد، یعنی جمعیت سالمندان به 20درصد می‌‌رسد و این دوبرابر شدن، در سال‌‌های پس از 1420 در مدت‌‌زمان کوتاه‌‌تری اتفاق خواهد افتاد.
وی ادامه داد: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا که منابع بیشتری از ما دارند دو برابر شدن جمعیت سالمندی در طول 100 سال اتفاق افتاده است؛ این امر نشان می‌‌دهد که ما فرصت چندانی نداریم و الان نیز در خصوص مراقبت‌‌های سالمندان وضعیتمان مطلوب نیست.
شتی با بیان این‌‌که امید به زندگی افزایش یافته است، گفت: باید سالمندی سالم و فعال در جامعه اتفاق بیفتد؛ این اتفاق نمی‌‌افتد مگر اینکه از بدو تولد تا سالمندی بتوانیم سبک زندگی سالمی داشته باشیم. آن‌‌چه باید اتفاق بیفتد مراقبت‌‌های بهداشتی و سبک زندگی سالم است.
وی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در زمینه سالمندی، نسبت به اجرایی‌شدن برنامه‌‌های عملیاتی مربوط به سبد ملی سالمندان در کشور اظهار امیدواری کرد.
رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت افزود: برنامه‌‌ها در حوزه سلامت سالمندی در 6 بعد مختلف کار شده است؛ مراقبت‌‌های بهداشتی و درمانی مورد نیاز و خدمات در منزل برای سالمندان در حال بومی‌‌سازی و طراحی است؛ همچنین به‌دنبال آن هستیم تا با برگزاری دوره‌‌های حین خدمت، نیروهای انسانی توانمندی را برای ارائه خدمت به سالمندان تربیت کنیم و محتواهایی برای آموزش سالمندان و خانواده‌‌هایشان در زمینه فعالیت بدنی، تغذیه و سلامت روان در حال تدوین است.


منبع: تسنیم

ارسال نظر