کد خبر : 7256

فوق تخصص بیماری های گوارش:

فوق تخصص بیماری‌های گوارش گفت: در مسائل عملکردی دستگاه گوارش اضطراب و مسائل روحی موثر است.

 

به گزارش پیام نو، احمد خنچه، فوق تخصص بیماری های داخلی و فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی، اظهار کرد: اقدامات انجام شده در واحد آندوسکوپی بیمارستان بررسی های روتین جهت معاینه و بررسی مری، معده، اثنی عشر و روده بزرگ از طریق آندوسکوپی و کلونوسکوپی است که امیدواریم در آینده ای نزدیک، اقدامات درمانی آندوسکوپی شامل درآوردن پلیپ، قرار دادن استنت و سایر موارد نیز در این مرکز صورت گیرد.

وی افزود: همچنین در این مرکز تعبیه پیک برای تغذیه بیمارانی که بنا به دلایلی توانایی بلع ندارند و سایر اقدامات درمانی (با تهیه وسایل مورد نیاز) انجام می شود.

دکتر خنچه گفت: مسائل شایع مراجعه کنندگان در حیطه ی گوارش به دو قسمت تحتانی و فوقانی تقسیم بندی می شود، قسمت فوقانی دردهای ناحیه اپی گاستر در ناحیه فوقانی معده است که عامل آن عملکردی یا عضوی است.

این پزشک فوق تخصص گوارش بیان داشت: مسائل مربوط به کیسه صفرا، تهوع، استفراغ و در قسمت های تحتانی بیشتر یبوست، اسهال یا دردهای قسمت تحتانی شکم یا تغییر در اجابت مزاج، مسائل عمده ای است که مراجعه کنندگان از آن شکایت دارند، البته عمده ای از بیماران از مشکل نفخ و آروغ شکایت می کنند.

وی  با اشاره به اینکه در بیمارستان نجمیه تا به حال بیمار کرونایی بستری نشده است، تصریح کرد: البته در بخش اورژانس مراجعه کنندگان کرونایی داشتیم که به بیمارستان بقیه الله ارجاع شده اند و اقدامات تشخیصی آندسکوپی یا کلونوسکوپی علاوه بر رعایت موارد بهداشتی و ضدعفونی های لازم و ارجاع بیماران مشکوک به ویروس کرونا به بیمارستان بقیه الله، انجام شده است.

دکتر خنچه خاطر نشان کرد: دستگاه های آندسکوپی و کلونوسکوپی که در بیمارستان نجمیه استفاده می شود، دستگاه های خوب و در عین حال قطر کلاسیک و قطر خاص خود را دارد، به علاوه در این مرکز، آندوسکوپی و کلونوسکوپی برای گروه های سنی مختلف تحت بیهوشی خوب، جامع و کامل برای بیماران انجام می شود.

این پزشک فوق تخصص گوارش درخصوص تاثیر استرس و اضطراب بر بیماری گوارشی، متذکر شد: ٧٠ تا ٧۵ درصد مسائل سو هاضمه ای که بیماران برای آن مراجعه می کنند، بیماری های تحت عنوان عملکردی است و ٢۵ تا ٣٠ درصد بیماری عضوی است و به هر حال در مسائل عملکردی دستگاه گوارش اضطراب و مسائل روحی قطعا موثر است و تشدید علائم برای بیمار ایجاد می کند.

وی در پایان از تمامی دست اندرکاران اجرایی بیمارستان نجمیه قدردانی کرد و عملکرد مناسب یک مجموعه را منوط به همکاری تمامی اعضا در همه رده های مدیریتی عنوان کرد.

منبع: روابط عمومی بیمارستان نجمیه

ارسال نظر