کد خبر : 7413

خطیب‌زاده:

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آماده کمک به پرسپولیس هستیم.

 

به گزارش پیام نو، سعید خطیب زاده اظهار داشت: 19 مهر ماه سفر وزیر خارجه و هیات همراه را به چین برای انجام گفتگوها داشتیم که ملاقات خوب و مفصلی در استان یون نان برگزار شد.

وی افزود: وزرای خارجه ایران و روسیه هم دومین رایزنی تلفنی خود درباره مناقشه قره باغ را داشتند.

27 مهر تحریم تسلیحاتی ایران لغو می‌شود

خطیب  زاده درباره زمان لغو تحریم‌های تسلیحاتی گفت که این تحریم‌ها هفته بعد 27 مهرماه ساعت 3:30 دقیقه بامداد ملغی می شوند. در این ساعت دو اتفاق مهم می افتد، اول اینکه نظام مجوز خواهی به صورت خودکار لغو می شود. دوم محدودیت سفر 23 فرد و مقام است که رفع می‌شود که این هم بخش مهمی است.

وی در این باره افزود: آمریکا در شهریور تمام تلاش خود را کرد تا جلوی برداشته شدن خودکار تحریم ها در حوزه تسلیحاتی را بگیرد و نتوانست. درست است که پاسخی که از ایران گرفته اند همواره یکسان بوده است، اما طرف های ثالثی هم وجود دارند که تشر آمریکا بر آنها تاثیر می گذارد.

خطیب زاده ادامه داد: قصد ما اجرای نمایشی یا تبلیغات چیزی نیست. چون در شرایط جنگ اقتصادی با آمریکا به سر می بریم.

روند نهایی شدن سند همکاری با چین

وی درباره سفر ظریف به چین گفت: این سفر دارای ابعاد مختلفی بود. موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود. سفر آقای ظریف برای رفع این موانع بود. گفتگوهای خوبی شکل گرفت. درباره ارتقای همکاری های اقتصادی دوجانبه هم صحبت ها به طور جدی انجام شد. ابعاد منطقه ای و بین المللی هم داشت. چین هم مثل روسیه طرحی رابرای گفتگو در خلیج فارس ارائه کرده است. ایران ازطرح هایی که گفتگوهای فراگیر را پیشنهاد کند استقبال می کند. طرح ایران فراگیرترین و ساختاردارترین طرح است. زمان گفتگوها خیلی وقت است که فرا رسیده است و برخی ها در آن غایب هستند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تاکید کرد: در حال نهایی کردن سند همکاری بلند مدت با چین هستیم.

وزارت خارجه از یک تیم حمایت نمی‌کند

خطیب زاده درباره پرداخت بدهی برانکو سرمربی سابق باشگاه پرسپولیس گفت:‌ وزارت خارجه نه تنها آمادگی کمک به فوتبال یا باشگاه پرسپولیس داشته، بلکه ما آمادگی داریم به هر درخواستی کمک کنیم. در این خصوص ما درخواست رسمی از سمت وزارت ورزش نداشته ایم. ما از همه تیم ها، آبی و قرمز، زرد و سبز و سفید حمایت می کنیم و اینطور نیست که فقط از یک تیم حمایت کنیم.

آمریکا جنون تحریم دارد

وی درباره تحریم های جدید آمریکا اظهار داشت، دوستی می‌گفت که اینها همه بانک‌ها را تحریم کردند و چیزی را باقی نگذاشتند یادشان رفته پاور بانک را تحریم کنند. آمریکایی ها به جنون تحریم رسیده اند.

سخنگو درباره رای دادگاه آمریکایی در پرونده رابرت لوینسون گفت: اینکه آمریکایی ها تصور می کنند همه کاره دنیا هستند، خنده دار است. ما قبلا از مجاری لازم اطلاعات لازم را داده‌ایم. وزیر خارجه وقت آمریکا هم قبلا خودش گفته که او (رابرت لوینسون) از ایران خارج شده است.

بدهی انگلیس ربطی به زندانی‌ها ندارد

وی افزود، انگلیس یک بدهی قطعی به ایران دارد و با تاخیر به قولی کنتور می اندازد و این هیچ ربطی به زندانی ها ندارد. درباره خانم زاغری هم قوه قضاییه ما مستقل است و کار خود را می کند. وزارت خارجه در کنار سایر نهادها از جمله قوه قضائیه هست تا امور را تسهیل کند.

سخنگو همچنین درباره تحولات دیپلماتیک مربوط به سوریه افزود: روند آستانه روند زنده ای هست و وزارت خارجه های سه کشور در ارتباط هستند. در نظر داریم که نشستی در سطح معاونان وزرا برگزار کنیم.

از آتش بس در قره باغ استقبال می‌کنیم

خطیب زاده درباره آتش بس در قره باغ گفت: از آتش بس استقبال می کنیم و خیلی هم از اخبار نقض آتش بس متاسفیم. ما بمباران مناطق غیرنظامی را محکوم می کنیم و کشتار غیرنظامیان باید متوقف شود.

وی افزود: زبان ایران حقوقی و بین الملی است. گروه‌های ضدایرانی در واشنگتن سعی کرده‌اند که جنگ روانی را علیه ملت ایران راه بیندازند. اما تمام حرفهایی که ما با طرف‌های برجام داشته ایم زبان حقوقی‌ بوده است. اگر منافع ایران مورد خدشه واقع شد پاسخ ایران قطعی و بدون مکث خواهد بود.

اروپا به تعهداتش پایبند باشد

وی در پاسخ به خبرنگار تسنیم در خصوص انتظار ایران از اروپا درباره تحریم های جدید آمریکا چیست؟ اظهار داشت: ما از هیچ کسی انتظاری نداریم درباره مردم ایران لطفی کند. به تعهدات خودشان پایبند باشند. اروپا متاسفانه تعهدات خود را گروگان اخذ رضایت واشنگتن کرده است. اروپا و برخی طرف‌های دیگر نتوانسته‌اند به تعهدات خود عمل کنند. هرکسی که در این تحریم ها همراهی کند در این جنایت علیه مردم ایران مشارکت خواهد کرد. البته این نفی تلاش های دولت ما نیست. صبح ظفر نزدیک است و آمریکا از بعد تحریمی آخرین نفس‌های خود را می کشد. شما از هر ابزاری بیش از حد استفاده کنید فرسوده می‌شود. آمریکا از تحریم‌ها به طور جنون امیز استفاده کرده است. این باعث راه افتادن ارزهای دوجانبه شده و این تازه آغاز راه است.

آمریکا بزرگترین دشمن مردم ایران است

خطیب زاده همچنین در پاسخ به تسنیم درباره اظهارات مورگان اورتگاس در خصوص ابراز نگرانی درباره شیوع کرونا و همزمان تحریم اقلام دارویی گفت: درباره خانم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا معلوم است چه کسی حرف‌های او را را می نویسد. دولت آمریکا دچار روان‌پریشی شده است. شما اگر نظرسنجی ها را نگاه کنید می بینید که بزرگترین دشمن مردم ایران آمریکاست. نه تنها در ایران بلکه خیابان های منطقه را نیز اگر نگاه کنید، می بینید که آمریکا بزرگترین دشمن است.

سخنگو وزارت امور خارجه کشورمان افزود: اینکه چه چیزی به نفع چه کسی در انتخابات آمریکا هست هیچ ربطی به ما ندارد. هر کسی با هر دلیلی و با هر نیتی وارد حریم ما شود سیلی خواهد خورد. زبان ما زبان اقتدار است. زبان ما نسبت به واشنگتن همانند زبان ترس اروپا در قبال آنها نیست. اگر آمریکا در شناخت عکس العمل ایران اشتباه راهبردی کند، کابوس اتفاق خواهد افتاد.

منبع:‌تسنیم

ارسال نظر