کد خبر : 7419

جلب توجه و جذب فالوئر، فقط حس شهرت طلبی را ارضا نمی‌کند، بلکه درآمدی نجومی نیز به همراه دارد.

پیام نو| مهدی فیضی صفت - دو روز پیش، یکی از سایت‌های پربازدید ورزشی ایران، مصاحبه‌ای با «دمی دی‌زیو»، ملی‌پوش سابق تیم ملی فوتبال هلند و یکی از مالکان صفحه معروف «433» در اینستاگرام انجام داد. این صفحه با بیش از 30 میلیون فالوئر، یکی از مشهورترین پیج‌های فوتبالی جهان محسوب می‌شود و «دا زیو» را به ثروت بسیاری رسانده است. او تأکید کرد: «پیدا کردن کاری که دوست داری و بتوانی خوب پول دربیاوری، سخت است»، اما در ایران، بسیاری از افراد برای دستیابی به درآمدهای میلیاردی، نیازی به تولید محتوای خاص یا مهارتی ویژه نمی‌بینند و به آسانی، پول‌های کلان به جیب می‌زنند.

روز گذشته استوری بهنوش بختیاری، بازیگر سینما و تلویزیون که البته سال‌هاست اثر قابل توجهی در کارنامه‌اش ندارد، به یکی از ترندهای فضای مجازی تبدیل شد و حتی برخی رسانه‌های رسمی به انعکاس متنی پرداختند که به اعتقاد بسیاری از کاربران، صفحات و سایت‌ها، حاکی جدایی او از همسرش بود. بختیاری که نزدیک به 9 میلیون فالوئر در اینستاگرام دارد، استوری خبرساز را پاک کرده و در استوری دیگری، خبر طلاق و البته بارداری خود را تکذیب کرد.

بازار داغ طلاق و خودکشی مجازی

پیش‌تر نیز ریحانه پارسا، بازیگر 21 ساله‌ای که با سریال «پدر» به شهرت رسید و ازدواجی پر سر و صدا با مهدی کوشکی، بازیگر 39 ساله داشت، با پاک کردن عکس‌های دو نفره خود و همسرش خبرساز شد. او هم در ادامه ویدئویی منتشر و بدون تأیید یا تکذیب جدایی، تنها برای کوشکی آرزوی سلامتی کرد؛ ویدئویی که بیش از یک میلیون بازدید در اینستاگرام داشت.

چند روز پیش نیز خبر مرگ امیرحسین مقصودلو مشهور به «تتلو» در فضای مجازی دست به دست چرخید، اما روز بعد مشخص شد شایعه‌ای بیش نبوده و خواننده جنجالی خواسته بار دیگر به ترندی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود، حتی وقتی خبر تغییر جنسیت محمدرضا فروتن، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون منتشر شد، بسیاری تعلل او در تکذیب خبر را راهی برای افزایش فالوئر قلمداد کردند.

روز گذشته نیز امیرمحسن مرادیان، پسر سفیر ایران در دانمارک، خبر جدایی خود را در اینستاگرام منتشر کرد. او چندی قبل با مدلی به نام آناشید حسینی ازدواج کرد. انتشار تصاویر جشن عروسی لاکچری او توسط داماد عضو فقهای شورای نگهبان خبرساز شد و واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. حالا پسر سفیر ایران در اینستاگرام، به صورت رسمی خبر جدایی از همسرش را منتشر کرده است؛ اتفاقی کاملاً شخصی و خصوصی که به اعتقاد بسیاری، رسانه‌ای کردن آن تنها برای جلب توجه و قرار گرفتن در صدر اخبار است.

درآمد میلیاردی بدون هنر و مهارت

اینگونه اتفاقات، بی هیچ هزینه‌ای، بازیگر یا به تعبیری «سلبریتی» را در کانون توجهات قرار می‌دهد. عطش شهرت سبب شده افراد عادی که نه بازیگر سینما هستند، نه موزیسین و نه حتی هنر و مهارتی ویژه دارند، دست به تولید محتوا در ژانرهای مختلف زده و حتی کارهای عجیب و غریب انجام دهند، مانند تب ساخت «دابسمش» که بسیاری را در فضای مجازی به شهرت رساند یا دختری که با ابراز علاقه به خواننده رپ و تهدید به خودکشی، فالوئرهای میلیونی جمع کرد یا پسری که مواد غذایی خام را با یکدیگر می‌خورد.

تعرفه شاخ‌های اینستاگرامی برای یک پست تبلیغاتی به 50 میلیون تومان رسیده است و اگر هر روز فقط یک آگهی در صفحه‌شان بارگذاری کنند، ماهانه درآمدی یک و نیم میلیارد تومانی خواهند داشت؛ یعنی کارگری با درآمد ماهانه سه میلیون تومان، باید بیش از 20 سال هیچ نخورد و نپوشد تا چنین پولی جمع کند!

از این دست آدم‌ها در همه جای دنیا وجود دارند. شاید مشهورترین نمونه، «کیم کارداشیان» باشد که حتی رسانه‌های خارجی، از او با عنوان «famous person» (فرد مشهور) نام می‌برند اما نکته مهم اینجاست که جلب توجه و جذب فالوئر، فقط حس شهرت طلبی آنها را ارضا نمی‌کند، بلکه درآمدی نجومی نیز برای‌شان به همراه دارد.

ارسال نظر