کد خبر : 7443

محسن هاشمی:

رئیس شورای شهر تهران گفت: امیدواریم با رفتن ترامپ این دوره سختی هم به گشایش برای مردم تبدیل شود.

به گزارش پیام نو، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران صبح امروز در ابتدای جلسه شورای شهر تهران، ضمن تسلیت رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) گفت: جامعه ما امروز در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار دارد و تحت شدیدترین تحریم‌هاست. در عصر پیامبر(ص) نیز این فشار حداکثری در دوران شعب ابیطالب رقم خورد و مسلمانان با تحمل فشار با سربلندی از تحریم‌ها خارج شدند که امیدواریم به زودی با رفتن ترامپ، این دوره سختی هم به گشایش برای مردم تبدیل شود.

وی با بیان اینکه البته یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر(ص) در دوران سختی‌های صدر اسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود، افزود: پیامبر در شعب ابی‌طالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی می‌کرد بنابراین نمی‌شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

به گفته وی، یکی از ویژگی برجسته پیامبر(ص)، اخلاق‌مداری حضرت بود که هدف از بعثت خویش را نیز تعالی اخلاق در جامعه بیان کردند. بدون اخلاق و مدارا و مهربانی در جامعه، نماز و روزه و جهاد و حج، تنها پوستهی دین هستند که فاقد روح و معنویت است.

هاشمی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه امروز شاهد تعمیق شکاف و افزوده شدن احساس تنفر و جدایی میان سلیقه‌ها و رویکردهای مختلف فرهنگی، سیاسی و قومی و ... هستیم، افزود: بخشی از این چالش‌ها از عملکردهای جناحی و سلیقه‌ای در مسئولیت‌های رسمی سرچشمه می‌گیرد و متاسفانه دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان مربوطه به جای تلاش در جهت ترمیم شکاف‌ها بعضا به تعمیق اختلافات دامن می‌زنند.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه باید بدانیم بدون فراگیری ارزش‌های اخلاقی و افزایش وحدت ملی، قادر به عبور از این شرایط سخت نخواهیم بود، ادامه داد: اگر تلاش مسئولان و جناح‌های سیاسی در جهت فرافکنی مشکلات به عهده رقبا و دیگران باشد، بزودی خواهیم دید همه مسئولان و جناح‌های سیاسی با ریزش پایگاه اجتماعی خود مواجه خواهند بود چون در جمع جبری تنفر و کینه، همه بازنده‌اند و این در حالی است که درس بزرگ پیامبر اکرم و امام حسن و امام رضا (ع) برای ما، افزایش مدارا و مهربانی با دیگران، خطاپوشی و گذشتن از آبرو و موقعیت خویش برای مصلحت جامعه و حفظ جان و نوامیس و معیشت عمومی است.

هاشمی ادامه داد: تصمیماتی که پیامبر اکرم، امام حسن و امام رضا(ع)، بر اساس عقلانیت و مصلحت دین و مردم گرفتند، اگرچه در آن روز با طعنه‌ها و تخریب‌های گروهی از افراد تندرو و هیجانی مواجه شد اما مسیر صحیح را پیش روی جامعه باز کرد و منجر به ماندگاری راه اسلام برای قرن‌های متمادی و جوامع گوناگون شد و امیدواریم که این مسیر عقلانیت، میانه‌روی و مدارا را بتوانیم برای نسل‌های آینده باز نگه داریم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر