کد خبر : 7763

دفاع پلیس از رفتار مأمور:

سخنگوی ناجا گفت: مأمور پلیس برای مهار متهم و جلوگیری از آسیب رساندن وی به خودش که حالت طبیعی نداشته، به کمک مردم او را دستگیر می‌کند.

پیام نو| سردار احمد نوریان درباره مرگ مهرداد سپهری، جوان مشهدی و اینکه آیا قبول دارید اتفاقی توسط پلیس برای این جوان افتاده یا خیر، اظهار کرد: در پی تماس های مکرر تلفنی با مرکز فوریت های پلیسی 110 مبنی بر درگیری و نزاع فردی با خانواده همسرش در یکی از محلات مشهد، گشت موتورسوار کلانتری ما در محل حاضر می شود. در بررسی های اولیه بنا بر اظهار پدرخانم وی و اهالی محل و همچنین مشاهدات عینی مأمور گشت، فرد مذکور اقدام به فحاشی، تخریب اموال، شکستن شیشه خودروی مردم کرده و حمله به صاحب مغازه و درگیری با اهالی محل داشته است

معاون اجتماعی ناجا در گفت‌وگو با «رادیو جوان» تصریح کرد: مأمور پلیس برای مهار متهم و جلوگیری از آسیب رساندن وی به خودش که حالت طبیعی نداشته، به کمک مردم او را دستگیر می کند تا گشت خودرویی برسد.

سردار نوریان خاطرنشان کرد: مأمور، موتورسوار بوده و نمی توانسته فرد را حمل کند، منتظر می ماند تا گشت خودرویی برسد و او را به کلانتری اعزام کنند. در این فاصله، متهم را مهار می کنند و دستنبند می زنند، ولی متأسفانه متهم مجدداً اقدام به فحاشی می کند و الفاظ رکیک خطاب به مردم به کار می برد، فحش های ناموسی می دهد و حتی به مأمور پلیس، جسارت می‌کند. به ناچار گشت کلانتری برای ساکت کردن وی مجبور به استفاده از اسپری می شود که در مأموریت های ما معمول است و این اسپری ها کم ضرر است.

وی در پاسخ به این سؤال که یعنی هر فردی فحاشی کند، پلیس باید با اسپری جوابش را بدهد، گفت: نه، این اسپری برای مهار بوده و جزو تجهیزات پلیس است. در صحنه با فردی که رفتارش غیرطبیعی است و آتش می زند، مواجه هستید.

سخنگوی ناجا در واکنش به اینکه در فیلم منتشر شده، شخصی با دستبند  به یک میله وصل است، یعنی هیچ خطری برای هیچ‌کسی ندارد و در فیلم از اسپری فلفل و شوکر استفاده می کنند، در حالی که مجرم دستگیر شده است، تأکید کرد: از عربده کشی و فحش های ناموسی به مردم و جسارت های مجرم نمی توانیم عبور کنیم.

سردار نوریان در پاسخ به این سؤال که یعنی متهم، مأمور پلیس را عصبانی کرده است، گفت: به هر حال متهم جسارت و توهین عمومی می کند.

وی در پاسخ به صحبت‌های مجری برنامه که گفت: «مأمور می تواند بگوید توهین به مأمور قانون نیز یک جرم به جرم شما اضافه می کند و بعد می توانیم به طور قانونی پیگیری کنیم، نه اینکه من اسپری فلفل را خالی می‌کنم»، گفت: برخورد ذهنی شما که در استودیو نشستید، متفاوت است، ولی در صحنه عمل این است که این فرد جسارت می کرده و اسپری هم در حد ضعیف است.

سردار نوریان درباره استفاده از شوکر نیز تصریح کرد: پلیس با آمدن گشت خودرویی، این فرد را انتقال می دهد. در بین راه هم این رفتارهای خشونت آمیز همچنان ادامه دارد و به ماشین خسارت می زند. در کلانتری، حالش بد می شود و نهایتاً توسط اورژانس به بیمارستان منتقل می شود. 

وی افزود: این متهم اولاً سابقه اعتیاد به مواد مخدر دارد و چندین فقره کیفری از جمله حمل مواد مخدر، سرقت، درگیری و با توجه به اینکه بعداً در بیمارستان فوت می کند، فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق متهم و خانواده اش، دستور رسیدگی موضوع را صادر می کند 

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: در این حادثه چند مطلب حائز اهمیت است؛ مأمور طبق مقررات عمل کرده، به رغمی که متهم برخوردهای خشونت آمیز و جسورانه هم نسبت به خود، هم مردم و هم خانواده اش داشته است که در این حادثه مورد ضرب و شتم وی قرار گرفته بودند. دوم اینکه مطالبه مردم و انتظار آنها از پلیس در برابر عربده کشی، فحاشی، آسیب به اموال و تهدید نوامیس این بوده که با فرد خاطی و مجرم برخورد شود.

وی ادامه داد: پرونده در پلیس، مفتوح است و مقام قضایی هم به موضوع ورود کرده است ان‌شاءالله نتیجه تحقیقات متعاقباً اعلام می شود. در شرایط موجود، ما انتظار داریم که مردم تحت تأثیر هوچی‌گری‌های رسانه‌های معاند قرار نگیرند. قرار نیست افراد هنجارشکن که برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند، در رسانه های معاند از آنها قهرمان سازی شود. پلیس خدمتگزار هم در خدمت این مردم است و یکایکهمکاران بنده همواره تلاش کردند تا صادقانه انجام وظیفه کنند و در برقراری و حفظ نظم و امنیت، جدی باشند تا جامعه حفظ شود. تلاش مأمور ما این بوده که خویشتن‌داری و صبر کند و مأموریتش را درست انجام دهد.

سردار نوریان خاطرنشان کرد: در صحنه های درگیری و خشونت آمیز، پلیس موظف است به به صحنه بیاید تا مشکل را حل کند. ممکن است عده ای از صحنه دور شوند، ولی پلیس باید این ماجرا را جمع کند. شما این قسمت را در نظر بگیرید؛ منِ مأمور به صحنه آمدم و می خواهم در برابر کسی که به هیچ چیزی قائل نیست و تخریب می کند، مشکل گشایی کنم. پلیس وارد صحنه می شود و می خواهد وظیفه اش را انجام دهد. ما باید بر معیار حق و عدالت، عمل کنیم و اگر اگر خدای نکرده ضعفی از جانب پلیس ما باشد، مسئولیتش را می پذیریم.

وی افزود: فردی در شیراز، قتل انجام داده بود و می خواستند از این فرد قهرمان سازی کنند، حتی ترامپ هم برای این موضوع پیام داده بود. او دشمن است و خیرخواه ما نیست. او می خواهد مسئله سازی کرده، مسائل را بزرگنمایی کند و به تضعیف وضعیت اجتماعی و آن آرامشی بپردازد که در جامعه ما وجود دارد. پلیس با کسی که بخواهد هنجارشکنی کرده و از خط امنیت و نظم و مقررات عبور کند، کوتاه نمی آید 

سخنگوی ناجا در پایان گفت: ما تمام قد در خدمت مردم عزیزمان هستیم. برخورد مهربانانه قطعاً وجود دارد، ولی در صحنه ای که فردی عربده کشی و قمه کشی می کند، نمی توانیم بایسیتیم و نگاه کنیم. مردم انتظار دارند که پلیس با اقتدار عمل کند.

ارسال نظر