کد خبر : 7816

محمود صادقی:

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: افکار عمومی جایگاه قابل توجهی برای آقای علی لاریجانی قائل نیست.

محمود صادقی: افکار عمومی جایگاه قابل توجهی برای آقای علی لاریجانی قائل نیست/ فکر نمی‌کنم لاریجانی برنامه‌ای برای شرکت در انتخابات داشته باشد

به گزارش پیام نو، محمود صادقی، نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ارتباط دولت و علی لاریجانی در دوره گذشته پارلمان می‌گوید:«آقای لاریجانی پیش از این در مراودات ایران و چین نقش داشته است و سال گذشته نیز در دوران ریاستش در مجلس شورای اسلامی به چین سفری داشته‌اند. همکاری آقای لاریجانی با دولت روحانی به مجلس نهم بازمی‌گردد. هر چند قبل از آن شخصاً در شورای امنیت ملی با آقای روحانی ارتباط داشتند، اما در مجلس نهم نیز تعاملات خوبی با دولت داشت و نقش مهمی هم در تصویب برجام ایفا کرد.»

وی با اشاره به ‌این‌که دولت روحانی نیز در دوران مجلس دهم بیش از آقای عارف و فراکسیون امید با آقای لاریجانی تعامل داشت، تصریح می‌کند: «دولت آقای روحانی بیشتر با فراکسیون مستقلین که به نوعی تحت رهبری آقای لاریجانی بود تعامل داشت و من از نزدیک شاهد این موضوع بودم. به نظر می‌رسد حتی همین تمایل دولت به آقای لاریجانی در ریاست‌شان هم موثر بود.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید:«همکاری جدید آقای لاریجانی با دولت در قرارداد با چین نیز در ادامه همان تعاملات پیشین است.»

صادقی در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری نزدیک دولت و آقای لاریجانی می‌تواند شانسی برای رئیس سابق مجلس در انتخابات ۱۴۰۰ ایجاد کند، می‌گوید:«با توجه به این که افکار عمومی جایگاه قابل توجهی برای آقای لاریجانی قائل نیست. بعید می‌دانم این همکاری نزدیک در خصوص مراودات با چین، برنامه انتخاباتی باشد.» او ادامه می‌دهد:«محبوبیت و مقبولیت مردمی در انتخابات ریاست جمهوری اهمیت ویژه‌ای دارد. به خصوص که مردم از انتخابات بسیار ناامید شده‌اند و نسبت به وضع موجود احساس مطلوبی ندارند؛ بنابراین به نظر می‌آید، سرمایه‌گذاری لاریجانی برای انتخابات ۱۴۰۰ منتفی باشد. لاریجانی هم فکر نمی‌کنم برنامه‌ای برای شرکت در انتخابات داشته باشد، چنان که در اسفند ۹۸ نیز شرکت نکرد.»

وی با اشاره به این که لاریجانی پایگاه مردمی ضعیفی دارد، تصریح می‌کند:«اگرچه آقای لاریجانی فرد موثری در مجموعه نظام تلقی می‌شود، اما بعید می‌دانم که این همکاری در جهت انتخابات ۱۴۰۰ موثر باشد و یا تاثیری بر به صحنه آوردن داشته باشد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه می‌دهد:«آقای لاریجانی هم خیلی در کوتاه‌مدت و با توجه به شرایط موجود شانسی در عرصه انتخابات ندارد. این به معنای نفی شایستگی‌های ایشان نیست. او شخصیتی است که سابقه طولانی در عرصه اجرایی سطح بالای کشور چه وزارت، چه ریاست صدا و سیما و چه شورای امنیت و مجلس شورای اسلامی دارد و انبوهی از تجربه در کارنامه سیاسی خود اندوخته است.»

صادقی خاطرنشان کرد:«اما عرصه انتخابات متفاوت است و معادلاتش نیز بسیار پیچیده و چند وجهی است. صرف داشتن سابقه کافی نیست. به هر حال برخورداری از فضای حمایت مردمی شرط اول حضور در انتخابات است. در اسفند ۹۸ نیز شرایطی در کشور حاکم بود که باعث می‌شد، آقای لاریجانی در انتخابات شرکت نکند. همین شرایط امروز هم وجود دارد و تغییری در آن به وجود نیامده است.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با احتمال همکاری و حمایت اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ می‌گوید: «این روز‌ها بخش قابل توجهی از اصلاح‌طلبان در حال گفت‌وگو هستند که در انتخابات ۱۴۰۰ چگونه مشارکت کنند؛ به این معنا که مشارکت بدون شرط داشته باشند یا نه. در حال حاضر بخش قابل توجهی از بدنه اصلاح‌طلبان نسبت به کاندیدای غیراصلاح‌طلب رویگردان شده‌اند و با توجه به تجربه آقای روحانی ترجیح می‌دهند، اگر گزینه اصلاح‌طلبی باقی نمانده باشد، در انتخابات مشارکت نکنند؛ بنابراین احتمال ‌این‌که در شرایطی اصلاح‌طلبان بخواهند به گزینه‌ای غیراصلاح‌طلب روی بیاورند کم است.غالب بدنه اصلاح‌طلبی به این تجربه دست پیدا کرده که تنها عملکرد کسانی را باید تضمین کنند که بتوانند در قبال عملکرد او پاسخی به مردم بدهند و اساساً تکلیفی در برابر مردم دارند. عقل سلیم می‌گوید، جناح سیاسی که خودش نتواند کاندیدا داشته باشد، از کاندیدای دیگر جریان هم حمایت نکند.»

منبع: روزنامه همدلی 

ارسال نظر