کد خبر : 7920

مینو محرز:

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بسیاری از بیماران بدحال پشت در بیمارستان از دست می‌روند.

 

به گزارش پیام نو، مینو محرز، عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شرایط امروز کشور نوشت: در ماه‌های گذشته بارها به‌صورت شفاهی و کتبی نظرمان را در رابطه با تعطیلی کامل شهرها بیان کرده‌ایم، اما دولت ملاحظاتی دارد که مانع از تعطیلی شهرها، مخصوصا در پایتخت می‌شود.

به عنوان عضو کمیته علمی مقابله با کرونا بارها شاهد این بودم که اعضای این ستاد خواهان اعمال محدودیت‌ها و تعطیلی تهران بوده‌اند اما متاسفانه توجهی به آن نمی‌شود. نظر وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی دو تا سه هفته‌ای تهران مثبت است و دکتر زالی به‌عنوان فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران موافق تعطیلی پایتخت است، چراکه تیم‌های پزشکی به دلیل تراکم بستری‌شدگان و ارائه خدمات شبانه‌روزی دچار فرسودگی و خستگی مفرط شده‌اند، بنابراین چنانچه تعطیلی حداقل دو هفته‌ای اعمال شود، تاثیر بسزایی در کاهش ابتلا و در نهایت بستری‌شدگان کرونایی دارد.

بر کسی پوشیده نیست که تعطیلی یک یا دو هفته‌ای تهران و دیگر شهرهای کشور که در وضعیت قرمز قرار دارند، باعث حذف ویروس کرونا نمی‌شود، اما می‌تواند فرصتی برای کادر درمانی و کاهش آمار مبتلایان باشد، در شرایطی که وضعیت بیمارستان‌های کشور و آمار مراجعه روزانه از حد معمول گذشته و شرایط وحشتناک است، بسیاری از بیماران بدحال پشت در بیمارستان از دست می‌روند، چون تختی برای بستری آنها وجود ندارد. اگر در ماه‌های گذشته محدودیت‌ها از سوی دولت سفت و سخت اعمال و تهران حداقل چند هفته تعطیل می‌شد، بی‌شک زنجیره چرخش ویروس کرونا در کشور به‌ویژه پایتخت بسیار ضعیف می‌‌گردید و از طرفی نیز شاهد آمار مرگ‌و‌میر بالا و بستری‌شدگان روزافزون کرونایی که مشکلات فراوانی را برای کادر پزشکی ایجاد کرده است نبودیم. معلوم نیست چرا دولت با تعطیلی و ایجاد محدودیت‌های شدید در تهران مخالف است، به نظرم اعتقاد دولت این است که چنانچه تعطیلی اتفاق بیفتد مشکلات اقتصادی دامنگیر دولت خواهد شد، این در حالی است که در چنین شرایطی سلامت نباید قربانی معیشت شود. با وجود اینکه بعید می‌دانیم دولت تن به تعطیلی شهرهای کشور دهد، در حال حاضر تنها راه چاره برای کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی از جمله پرهیز از حضور در تجمعات، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شست وشوی مکرر دست‌هاست.
حداقل تا دوهفته باید تعطیلی‌ها ادامه پیدا کند و همین شیوه حضور ۵۰ درصدی کارمندان به اضافه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و اعمال دورکاری برای مشاغلی که این امکان را دارند، کافی است چرا‌که وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو بسیار شلوغ هستند و از آنجایی هم که مترو پنجره ندارد که تهویه به‌خوبی صورت گیرد و مهم‌ترین مساله تهویه است، این امر بسیار مشکل‌ساز است و حضور ۵۰ درصدی کارمندان موجب کاهش تعداد افراد در مترو می‌شود.

منبع: آرمان ملی

ارسال نظر