کد خبر : 7996

وزیر نیرو:

وزیر نیرو گفت: برنامه‌های مهندسی رودخانه و لایروبی‌ها را انجام می‌دهیم ولی امسال نگرانی از سیلاب نداریم.

به گزارش پیام نو، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای مهار سیلاب‌های احتمالی در پاییز و زمستان بیان کرد: درست است که حدود 45 روز از شروع سال آبی گذشته ولی بارش‌ها نسبت به سال قبل و متوسط درازمدت کمتر است و ما برنامه‌های مهندسی رودخانه و لایروبی‌ها را انجام می‌دهیم ولی نگرانی از سیلاب نداریم.

وی افزود: امیدواریم لطف خداوند شامل حال ما شده و بارش رحمت الهی نازل شود. پیش‌بینی می‌کنیم که بارش‌ها در پاییز امسال کمتر از سال گذشته و متوسط سال‌های اخیر است و امیدواریم که در زمستان جبران شود.

وزیر نیرو در ادامه به پویش هر هفته الف-ب ایران اشاره کرد و گفت: ما تاکنون 125 پروژه از 250 پروژه را با سرمایه‌گذاری 32 هزار میلیارد تومان از 50 هزار میلیارد تومانِ پیش‌بینی شده به اتمام رساندیم و امیدواریم تا پایان سال نیز طبق برنامه، باقی پروژه‌ها در بخش‌های آب، برق و فاضلاب به بهره برداری شود.

اردکانیان عنوان کرد: فردا طرح بسیار بزرگی در پهنه حفظ حیات، توسعه پایدار، عمران کشور و مسئله آب، با ارتباط مستقیم با تولید در سال جهش تولید با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود. این طرح نمک‌زدایی از آب دریا و انتقال آن در مسافت طولانی با پمپاژهای متعدد به فلات مرکزی ایران است.

وی در تبیین این افتتاح تصریح کرد: با توجه به گستردگی ارتباط ما به دریا در شمال و جنوب، به‌عنوان یک منبع پایدار برای مصارف بخش‌های مختلف حساب می‌کنیم و از آب دریا به دو شکل استفاده می‌کنیم، یکی بدون نمک‌زدایی به صورت آب شور و یکی با نمک‌زدایی یعنی تبدیل آب شو به آب شیرین. نیازهای 17 استان کشور را در مناطق ساحلی و در فلات مرکزی ایران را مورد مطالعه قرار دادیم و این مطالعات به اتمام رسیده و نیازها مشخص شده است.

وزیر نیرو بیان کرد: در فصل استفاده از آب دریا بدون نمک‌زدایی یعنی آب شور، مجوز 26 میلیارد متر مکعب در سال را صادر کردیم و تاکنون 13 میلیارد متر مکعب استفاده می‌شود که 3 میلیارد متر مکعب برای آبزی‌پروری است و 10 میلیارد متر مکعب برای خنک کردن تأسیسات صنعتی و برج‌های نیروگاه‌هاست که آب شور اثر خود را دارد. هم‌‌چنین در بخش نمک‌زدایی و شیرین کردن آب دریا، مجوز و 8.2  میلیادر متر مکعب را دادیم و از این مقدار 760 میلیون مترمکعب در استان‌های مختلف استفاده شده که نسبت آب شور به شیرین 3 به 1 است.

اردکانیان ادامه داد: در طرح فردا 450میلیون مترمکعب آب شور نمک‌زدایی می‌شود و در نهایت 150 میلیون متر مکعب آب شیرین برای مصرف در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد آماده خواهد شد. این مقدار آب شیرین در فازهای مختلف به مناطق مصرف خواهد رسید. در فاز اول که فردا هست، با اجرای 303 کیلومتر تونل و ایستگاه‌های پمپاژ متعدد و تأسیسات برقی مورد نیاز، حدود 70 میلیون مترمکعب آب به استان کرمان و منطقه سیرجان می‌رسد؛ بخشی از این آب در خود استان هرمزگان به مصارف شرب و صنعت می‌رسد.

وی افزود: طرحی که فردا افتتاح می‌شود  شیرین‌سازی آب دریا برای مصرف در استان‌های هرمزگان شرب و صنعت و برای مصرف در صنعت در کرمان است. شروع این طرح، آغاز طرح‌های این‌چنینی است که در کشور بتوانیم با مجموعه ملاحظات فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی مصارف صنایع را با توجهی اقتصادی لازم از آب دریا تأمین کنیم و منابع آب موجود را بیشتر به بخش شرب و بهداشت اختصاص دهیم.

اردکانیان با اشاره به افتتاح تصفیه خانه ششم تهران و برخی اظهارنظرها درباره میزان آب سد کرج گفت: سد امیر کبیر 57 سال قبل افتتاح شده است؛ رودخانه کرج در سال‌های متوسط آوردش 460 میلیون مترمکعب است و در سال‌های پرآب تا 600 میلیون مترمکعب در سال هم می‌رسد. در سال‌های خشک حدود 300 میلیون مترمکعب است؛ تخصیص از این رودخانه که بر مبنای سال‌های متوسط است برای شهر تهران و مصارف شرب و بهداشت از ابتدا 320 میلیون مترمکعب بوده است.

وی گفت: داشتن و آب و تخصیص یک مسئله است، وجود تصفیه خانه که بتوان آن مقدار آب را بتوان تصفیه و توزیع کرد، مساله مهم تری است. آبی که از رودخانه کرج به تهران می رسیده است، محدود به تصفیه خانه شماره یک و دو محدود بوده است. این دو تصفیه خانه ظرفیت دریافت 260 میلیون مترمکعب در سال را نداشتند. بنابراین  از 260 تا 320 میلیون متر مکعب، یعنی 60 میلیون مترمکعبی که به تهران تخصیص داده می‌شده، استفاده نمی‌شده و به‌همین خاطر تونل 30 کیلومتری که سال 91 و 92 به اتمام رسید، چون تصفیه خانه ششم آماده نبود، مورد بهره برداری قرار نگرفت. با اتمام تصفیه خانه ششم، تونل هم آبگیری شد و آبی که فعلا در مرحله اول به تهران می‌رسد که حدودا 30 میلیون مترمکعب است، بخشی از تخصیص استفاده نشده‌ی شهر تهران است.

وزیر نیرو اضافه کرد: در استان البرز، در مقطع سد کرج حدود 60 میلیون مترمکعب نیاز زیست محیطی وجود دارد که وقتی به آبگیر بیلقان می‌رسد تا 75 میلیون مترمکعب، به دلیل دریافت از میان حوزه، افزایش می‌یابد و هیچ‌گونه مشکلی برای تامین نیاز زیست‌محیطی این روخانه وجود ندارد و آب مورد نیاز آن تامین می‌شود. حتی اگر با کمبودی هم مواجه باشد قطعا ما موظف هستیم و این را از مخزن سد کرج تامین خواهیم کرد. اتفاق بزرگتری که در این ایام به نتیجه رسید که مصرف شرب و بهداشت استان البرز در سال حدود 270 میلیون متر مکعب است که از این مقدار تاکنون 20 درصد یعنی 55 میلیون متر مکعب از آب سطحی استفاده می‌شده یعنی سدهای امیرکبیر و طالقان، و بقیه منابع زیرزمینی بوده است.

اردکانیان افزود: خوشبختانه مطالعاتی که به نتیجه رسید، این امکان را به ما داد که سهم استان البرز را در بخش آب سطحی 100 درصد افزایش دهیم و آن 55 میلیون متر مکعب به 110 میلیون مترمکعب افزایش پیدا یافت و قطعا هم‌وطنان ما اثر این افزایش تخصیص را در کیفیت آبی که مصرف می‌کنند شاهد خواهند بود. با سرمایه‌گذاری و طرح‌هایی که اجرا شد، هموطنان ما در تهران بزرگ و مناطق غرب و جنوب‌غرب و شهر پرند از آب با کیفیت استفاده می‌کنند که همان حق‌آبه‌های استفاده نشده‌ی قبلی است و هم تأثیر منفی در تأمین نیاز زیست‌محیطی رودخانه نخواهد بود و اگر مشکلی به دلیل کمبود بارش‌ها پیش بیاید از سد تأمین خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: مهم‌تر اینکه سهم استان البرز از منابع آب سطحی از 20 به 40 درصد یعنی از 55 میلیون مترمکعب به 110 میلیون متر مکعب افزایش یافته و مردم عزیز ما نیز باید این دستاوردها را محترم و مهم بدانند؛ هم‌چنین ما می‌دانیم به‌دلیل کمبود اطلاعات و عدم انتقال صحیح، زمینه برای افزایش برخی نگرانی‌ها افزایش می‌یابد و امیدواریم مردم با برخورد مسئولانه کمک کنند تا وزارت نیرو بتواند به وظایف خود بهتر عمل کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر