کد خبر : 8052

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با پیام نو مطرح کرد؛

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: نگرانیم شرایط نامناسب اقتصادی سبب عادی‌سازی فروش شرافت و انسانیت شود.

پیام نو| چندی پیش اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز باعث شده اسکلت مرغ و گوسفند وارد سفره برخی از مردم شده و به‌عنوان طعم‌دهنده سوپ و خورش استفاده شود؛ اتفاقی که حکایت از کاهش محسوس قدرت خرید مردم داشته و البته پیامدهای منفی روانی و اجتماعی بسیاری به دنبال دارد.

سید حسن موسوی چلک در این باره به پیام نو گفت: باید چند مؤلفه را مد نظر قرار دهیم. نخست؛ حال اقتصاد ما پیش از شیوع ویروس کروناست. واقعیت این است که قبل از بحران کووید-19 نیز شرایط خوبی نداشتیم. اعتراضات سال‌های گذشته عمدتاً برگرفته از موضوع معیشت بود، اگرچه بعداً عده‌ای سوءاستفاده کردند، اما شروع ماجرا متأثر از موضوع معیشت بود.

وی ادامه داد: نکته دوم؛ طولانی شدن دوران شیوع ویروس کرونا با توجه به استراتژی در خانه ماندن بوده که مهمترین استراتژی برای کنترل این ویروس در جامعه است. این موضوع، کار مردم را برای تأمین معیشت سخت کرده است. بنگاه‌ها، شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی در این شرایط آسیب دیدند. اگرچه عده‌ای تاجران بحران هستند و مدام برای خود فرصتی جهت سوءاستفاده ایجاد می‌کنند، اما عموم جامه در بحران‌هایی از این دست آسیب می‌بینند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: نکته سوم؛ نداشتن چشم‌اندازی اطمینان‌بخش است. به طور مثال اگر مردم بدانند بعد از یک یا دو سال صبر، اوضاع درست می‌شود، خیلی خوب است، مثل فردی که خسته شده، ولی می‌داند با استراحتگاه، فاصله زیادی ندارد. او سختی و خطرات را تحمل می‌کند، اما امید به جایی دارد. روشن نبودن چشم‌انداز، موضوع دیگری بوده که مردم را نگران کرده است.

حال اقتصاد، خوب نیست، چشم‌اندازی هم وجود ندارد

موسوی چلک با اشاره به ناهماهنگی بین بخش‌های مسئول گفت: نمی‌خواهم از ناهماهنگی مطلق نام ببرم، ولی معمولاً همکاری بین بخشی مشکل است. بارها وزیر بهداشت نامه‌هایی نوشته است، اما باز هم ناهماهنگی را در بحث‌هایی مانند نهاده‌های دامی شاهد بودیم. این ناهماهنگی‌ها روی سلامت روانی و اجتماعی مردم تأثیر می‌گذارد و به نااطمینانی دامن می‌زند. در نتیجه اعتماد مردم به تصمیمات و سازمان‌هایی که باید در شرایط بحرانی به مردم آرامش دهند، کمتر و کمتر می‌شود. حال اقتصاد، خوب نیست، چشم‌اندازی نیز وجود ندارد و مشاغل مختلف؛ چه خرد، چه خانگی و چه کلان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته‌اند.

وی افزود: ناکارآمدی نظام رفاه و تأمین اجتماعی و برخوردار نبودن افراد و خانواده‌هایی که نیازها و شرایط خاص دارند از چتر حمایت اجتماعی، سبب شده شاهد ظهور و بروز پدیده‌هایی باشیم که پیش‌تر کمتر بوده یا اصلاً نبوده است. افزایش فروش اسکلت مرغ، نشان می‌دهد مردم توان خرید ندارند. عده‌ای از جیب می‌خورند و چندی بعد آنها نیز به همین جرگه اضافه خواهند شد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در مورد افزایش تعداد آگهی فروش کلیه در فضای مجازی نیز تصریح کرد: نیاز باعث می‌شود افراد به خاطر فقر، دست به فروش کلیه یا اقدامات دیگری بزنند. اکنون بخشی از مردم به این نتیجه رسیده‌اند که می‌گویند با یک کلیه نیز می‌توان زندگی کرد.

نگرانیم فروش شرافت و انسانیت عادی شود

موسوی چلک یادآور شد: رئیس پلیس آگاهی تهران چندی پیش اعلام کرد 50 درصد سرقت‌های سه ماه (ابتدای اردیبهشت تا ابتدای مرداد)، بار اولی بودند. این اتفاقات در کنار ضعف‌های مهارتی مردم مانند تاب‌آوری، خودمراقبتی، کنترل خشم، فشار اقتصادی، نگرانی از آینده، نااطمینانی و نگرانی از فوت اطرافیان بر اثر کرونا، شرایط را دشوارتر کرده است، چون اگر فردی، سرپرست خود را از دست بدهد، زندگی او زیر و رو می‌شود.

وی ادامه داد: همه این موارد در کنار ضعف‌های مهارتی و نبود چشم‌انداز، زمینه بروز مشکلات متعددی را فراهم می‌کند. هر جامعه‌ای چنین وضعیتی داشته باشد، تنوع مشکلات و مسائل و ظهور و بروز موضوعات جدید را خواهد داشت؛ موضوعاتی که شاید تصور آنها برای ما ممکن نیست یا حداقل در صورت نبود مشکلات ذکر شده، تا این اندازه شیوع پیدا نمی‌کرد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان گفت: مراقب باشیم زخم فقر، کاری نکند که شرافت و انسانیت نیز فروخته شود. ما نگران هستیم شرایط نامناسب اقتصادی که بخشی از آن به بحران‌ها و بخش عمده‌ای به نحوه مدیریت برمی‌گردد، زمینه‌ای فراهم کند که فروش شرافت و انسانیت عادی شود. این موضوع به نظر من بدترین اتفاقی است که بحران‌ها با طولانی شدن و عجین شدن با مشکلات اقتصادی، برای جامعه به دنبال خواهند داشت.

ارسال نظر