کد خبر : 8104

نویسنده عراقی برای طراحی روی جلد کتاب خود از چهره یک کارگردان زن ایرانی استفاده کرد.

به گزارش پیام نو، ناشر مشهور فرانسوی، L'Harmattan و نویسنده موفق، محمد حیاوی، برای جلد رمان پرفروش خود با نام «سرای شابندر» تصمیم جالبی گرفتند.

یافتن یک بانو از خاورمیانه با  زمینه فعالیت‌های فرهنگی و هنری، تا بتوانند عکس چهره این زن را روی جلد کتاب خود طراحی کنند؛

بعد از جستجو بین افراد مختلف، چهره زنی از ایران انتخاب شد.

تصویر مریم پیربند، کارگردان و نویسنده ایرانی با توجه به حضور و اعتبار جهانی‌اش در عرصه فیلم‌سازی انتخاب شد. آثار این کارگردان  در جشنواره‌های متعدد جهانی و داخلی حضور یافته و موفق به دریافت بیش از ۲۰ جایزه شده‌اند.

پیربند به‌عنوان داور ریاست هیئت داوران و عضو هیئت انتخاب فیلم‌ها در جشنواره‌های بین المللی و داخلی مختلف حضور یافته و برگزارکننده بخش فیلم‌های ایرانی در فستیوال اکشن آن فیلم « ‌ACTION ON FILM» آمریکا برای دو سال متوالی بود.

رمان سرای شابندر در سال ۲۰۱۶ پرفروش‌ترین رمان در نمایشگاه‌های ابوظبی و بیروت بوده و تا کنون ده‌ها مقاله و نقد به زبان‌های مختلف درباره آن نگاشته شده است.

photo_۲۰۲۰-۱۱-۱۰_۲۳-۵۱-۲۳

این رمان تاکنون به هفت زبان دنیا ترجمه شده و در کشورهای فارسی زبان نیز به چاپ رسیده است.

موضوع اصلی این رمان زندگی پنهان و ناگفته‌های شهر بغداد است که در سایه اشغال عراق روایت می‌شود. سیر رویدادهای سرای شابندر سریع و غافلگیر کننده است و پایانی غیر منتظره دارد.

گفتنی است؛ محمد حیاوی سال‌ها در مطبوعات عراق، اردن و هلند به‌عنوان روزنامه‌نگار و سردبیر ایفای نقش کرده است.  وی هم‌اکنون سردبیر مجله تخصصی «روایت» ویژه نقد رمان جهان عرب است. هم‌چنین مجموعه داستان‌ها و رمان‌های موجود عجیب، اتاقی تاریک برای فاطمه، متشکرم جناب فیل، مرزهای آب، فاطمه خضرا (برنده بهترین رمان عراق در سال 1985) و سرای شابندر از آثار این نویسنده هستند.

photo_۲۰۲۰-۱۱-۱۰_۲۳-۵۱-۲۵

انتهای پیام/

ارسال نظر