کد خبر : 8149

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد؛

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۶ هزار و ۲۰۷ نفر رسید.

به گزارش پیام نو، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۴۶۹ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۶ هزار و ۲۰۷ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (پنجم آذر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۸۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۳۷۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۹۴ هزار و ۳۸۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۶۲۵ هزار و ۶۰۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۸۳۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۹۱۳ هزار و ۲۲۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

وی گفت: طبق یافته های علمی جدید علاوه بر قطرات تنفسی که هنگام عطسه و سرفه وارد فضا می شود، افشانه های تنفسی که هنگام صحبت کردن وارد فضا می شود نیز موجب انتقال ویروس کرونا می شود. این افشانه ها به علت اینکه سبکتر و بسیار کوچکتر هستند تا ساعتها در فضا باقی مانند، در حالی که ترشحات عطسه و سرفه که سنگین تر هستند در سطوح ساکن می شوند.

لاری ادامه داد: بر اساس این سافته ها، افشانه های سبک تنفسی که هنگام صحبت کردن وارد فضا می شوند با بلند صحبت کردن تا ۵۰ برابر بیشتر از زمانی که سکوت می کنیم در فضا منتشر می شوند. ترشحات عطسه و سرفه در فاصله دو متری از فرد سقوط می کنند اما افشانه های سبک خارج شده هنگام صحبت کردند تا مدتها و در فاصله بیش از دو متر از فرد در فضا منتشر شده و باقی می مانند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: انتشار افشانه ها در فضای بسته با توجه به ماندگاری آنها در ساعتهای طولانی یکی از نگرانی های وزارت بهداشت و مسئولان نظام سلامت است به خصوص اینکه اکنون با رفتن به سمت زمستان و سرمای هوا، ماندن در فضاهای بسته و بدون تهویه بیشتر است و این مساله می تواند به افزایش شیوع بیماری کووید۱۹ منجر شود.

وی گفت: نبود سیستم تهویه در محیط های بسته انتشار افشانه های سبک و ماندگاری آن را بیشتر می کند، بنابراین به جد از مردم می خواهیم در محیط های سربسته حتما از ماسک استفاده کنند، فاصله گذاری حداقل دو متری را رعایت کنند، امکان تهویه هوا را فراهم کنند و از مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی جدا خودداری کنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر