کد خبر : 8450

آماده‌باش ادارات دامپزشکی سراسر کشور؛

همه ادارات دامپزشکی سراسر کشور در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

به گزارش پیام نو، حمید رئیس‌زاده با اشاره به بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور اظهار داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از هفته گذشته در کشور بسیار حساس‌تر شده و همه ادارات دامپزشکی سراسر کشور در حالت آماده باش قرار گرفتند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با اشاره به اینکه شرح وظایفی در راستای پیشگیری از آنفلوآنزا مشخص شده که در شهرضا آن را دنبال می‌کنیم، افزود: مقدمات مقابله با این بیماری را در شهرضا آماده کرده‌ایم و در حال حاضر در فاز پیشگیری هستیم.

وی با بیان اینکه استان اصفهان هنوز هیچ مورد مثبتی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نداشته‌است، گفت: در فاز صنعتی در کشور آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بروز کرده است و احتمال سرایت وجود دارد.

رئیس‌زاده با اشاره به وضعیت طیور شهرستان شهرضا بیان کرد: موجودی کل طیور شهرضا بیش از یک میلیون ۳۰۰ هزار قطعه است که قسمت عمده آن بسیار به آنفلوآنزا حساس است.

مدیر شبکه دامپزشکی شهرضا با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ هزار قطعه طیور حساس به آنفلوآنزا در شهرضا در حال تولید گوشت و تخم‎‌مرغ هستند، بیان کرد: با این تعداد طیور وضعیت شهرضا بسیار حساس است؛ اصفهان در کشور رتبه اول و شهرضا رتبه سوم تولید تخم‌مرغ را دارد.

وی با تأکید بر اینکه در فاز پیشگیری باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم، عنوان کرد: با همکاری جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی از پرنده فروشی‌ها و مرغداری‌های متروکه بازدید به عمل آمد.

رئیس‌زاده با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در یک فارم تخم‌گذار ادامه داد: به دلیل نزدیکی یک فارم تخم‌گذار به استخرهای ذخیره آب کشاورزی یا فاضلاب‌های شهری بود با ورود پرندگان مهاجر به این منطقه، آلودگی را به صورت مخزن اولیه بیماری آنفلوآنزا با خود داشتند و به آن فارم انتقال دادند، بنابراین در این مرحله باید به شدت رفتار پرندگان مهاجر را در برنامه رصد و پایش سازمان دامپزشکی تحت نظر داشته باشیم.

مدیر شبکه دامپزشکی شهرضا با تأکید بر اینکه کلیه استخرها و آبگیرهای اطراف واحدهای پرخطر تا شعاع یک کیلومتر در شهرضا شناسایی شدند، گفت: انتظار داریم محیط زیست برای بازرسی از این استخرها در اطراف مناطق پر خطر همکاری کند و مدیریت جهاد کشاورزی نیز بازدیدهای مکرری از این واحدها داشته باشد.

وی با بیان اینکه ممکن است تکثیر ویروس اتفاق بیفتد و به راحتی انتقال داده شود، بیان کرد: اگر تا اواخر بهمن ثبات داشته باشیم و درگیر آنفلوآنزا نشویم از آن به بعد خطر کمتر می‌شود.

رئیس‌زاده با تأکید بر اینکه هر مدل پرنده‌فروشی دوره‌گرد، بدون هویت و حتی با هویت نباید وارد شهرستان شهرضا شود مگر اینکه مجوز سازمان دامپزشکی را داشته باشد، تصریح کرد: دهیاری‌ها و شوراهای روستا باید طیور روستا را کنترل کنند تا پرندگان حیات وحش وارد آن‌ها نشود.

مدیر شبکه دامپزشکی شهرضا افزود: مرغداری‌های متروکه‌ای در شهرضا وجود دارد و با عزم جدی همراه با جهاد کشاورزی همه آن‌ها بازدید شده و هیچ واحدی غیرمجاز داخل آن وجود نداشت و اگر وجود داشته باشد به سرعت و بدون مسامحه با آن برخورد جدی خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه برای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیاز به تجهیزات بیل مکانیکی و حفر گودال تلفات داریم و ادارات باید همکاری کنند، خاطرنشان کرد: اگر کانونی مثبت شد باید قرنطینه شود و تا شعاع سه کیلومتری نباید هیچ ترددی وجود داشته باشد.

منبع: فارس

ارسال نظر