کد خبر : 8451

قطعی برق در تهران همچنان ادامه دارد، اما خاموشی‌ها دیگر مختص پایتخت نیست.

پیام نو| قطعی برق در تهران همچنان ادامه دارد، اما خاموشی‌ها دیگر مختص پایتخت نیست و دیگر شهرهای کشور نیز در ساعاتی از شبانه‌روز، قطعی برق را تجربه می‌کنند.

هر چند سال‌هاست قطعی برق دیگر به ندرت در ایران به‌ویژه کلان‌شهرها رخ می‌دهد، اما همان خاموشی‌های انگشت‌شمار نیز مخصوص فصل تابستان بود و با توجه به استفاده مردم از وسایل سرمایشی مانند کولر رخ می‌داد، ولی این بار در فصل زمستان، شاهد خاموشی‌های ادامه‌دار در پایتخت هستیم.

ابتدا وزیر نفت اعلام کرد با توجه به افزایش مصرف گاز در کشور مجبور است برای تولید پنج هزار مگاوات برق در کشور از مازوت استفاده کند؛ مقداری که ۹ درصد برق مصرفی کشور است، اما رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد از نظر او بهتر است روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم، اما از مازوت استفاده نکنیم.

حالا قطعی برق در تهران ادامه‌دار شده و امروز سه‌شنبه 23 دی‌ماه نیز برخی مناطق تهران شاهد قطعی برق منازل خود بودند.

مشهد، یکی دیگر از شهرهای بزرگ کشور است که مردم از قطعی برق خیابان‌ها در شب گلایه کرده‌اند. البته سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد گفته: یکی از اقدامات ما در شهر مشهد، مدیریت بار روشنایی در سطح معابر شهری است؛ در همین راستا لامپ‌های تمام بلوارها، بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی شهر را به صورت یک در میان خاموش می‌کنیم که تعداد 8هزار لامپ می‌شود و نتیجه این اقدام صرفه‌جویی 17 مگاواتی است؛ اتفاقی که در تهران نیز رخ داد و با انتقادات بسیاری همراه شد.

پای بیت‌کوین در میان است

سخنگوی صنعت برق هم با بیان اینکه مصرف غیرمجاز برق توسط استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی از عوامل افزایش مصرف برق در کشور است، گفت: بیش از ۳۰۰ مگاوات برق غیر مجاز توسط استخراج کنندگان ارزهای مجازی مصرف می‌شود.

مصطفی رجبی مشهدی افزود: بالا رفتن نرخ بیت کوین که یک زمان هشت هزار دلار بود و اکنون به بیش از ۳۰ هزار دلار رسیده سبب افزایش تعداد استخراج کنندگان شده است.

وی افزود: ارزانی نرخ برق در کشورمان نیز عامل دیگری در افزایش علاقمندان به استخراج رمز ارزها شده است.

استان‌های غربی هم خاموشی را تجربه کردند

ارومیه و اردبیل هم دو مرکز استان دیگر هستند که در روزهای اخیر خاموشی را تجربه کرده‌اند. قطعی چندین ساعته برق بخش‌هایی از اردبیل در شب یکشنبه 21 دی‌ماه باعث شد تا مردم جویای دلیل این خاموشی‌ باشند، چون در روزها و شب‌هایی که سرمای اردبیل به چندین درجه زیر صفر می‌رسد و گرمایش بیشتر منازل از طریق سیستم پکیج که وابسته به برق است، انجام می‌شود، قطعی برق موجب کاهش دمای منازل و رنجش مردم خواهد شد.

البته مسئولان مربوط در اردبیل و ارومیه، اتصالی و تعمیرات و البته بارش سنگین برف را علت خاموشی‌ها عنوان کردند، اما در مجموع خاموشی‌ها از شرق تا غرب کشور را دربرگرفته و مشخص نیست تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر