کد خبر : 8545

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد؛

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان باختند.

به گزارش پیام نو، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۸۸۹ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۱ بهمن ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۳۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۵۰۶ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۰۲ هزار و ۸۹۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۹۶۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۹ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۳۷۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وی افزود: شهرستانهای های نارنجی در استانهای شمال و شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان هستند.

لاری گفت: میانگین هفتگی موارد بستری و مرگ و میر کرونا در هفته دوم بهمن نسبت به هفته قبل روند نسبتا کاهشی داشته است. در هفته گذشته بیشترین میزان موارد بستری بیماری کووید۱۹ در استانهای مازندران، گیلان و گلستان بوده و بیشترین میزان موارد مرگ و میر این بیماری در استانهای مازندران، گیلان و خراسان شمالی ثبت شده است.

وی افزود: طبق بررسی های انجام شده، شاهد روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور هستیم و کمترین میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استانهای خوزستان، سیستان وبلوچستان و مازندران گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: همه می دانیم بین میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی و افزایش موارد بستری و پس از آن مرگ و میر کرونا رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد و کاهش رعایت این پروتکل ها زنگ خطر جدی است.

لاری گفت: ویروس کرونا یک ویروس پیچیده است و شرط موفقیت در مبارزه با این بیماری همزیستی هوشمندانه و پرهیز از هر گونه اهمال کاری در رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی است. در غیر این صورت تجربیات تلخ گذشته تکرار می شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر