کد خبر : 8559

روزبه کردونی| رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی

نامه سازمان نظام پزشکی، حس تبعیض و بی‌عدالتی را بین سایر اقشار گسترش می‌دهد.

پیام نو| انتشار نامه شگفت آور سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص ضرورت اولویت داشتن هنرمندان برای دریافت واکسن، مایه بهت و تعجب و البته تاسف است. واقعا متولیان سازمان نظام پزشکی باور دارند که هنرمندان برای دریافت واکسن اولویت بیشتری از کارگران، از دستفروشان، از پیک های موتوری، از آتش نشانانان، از امداگران، از پلیس و از رانندگان تاکسی دارند؟ آیا مجموعه نظام پزشکی در بین خود ، متخصص اخلاق زیستی، بیواتیک یا  اخلاق پزشکی ندارد که این نامه را منتشر کرده است؟ 

چندی پیش در کانال ندا نوشت مطلبی مطالعه کردم پیرامون "اصول اخلاقی در خصوص اولویت بندی دریافت کنندگان واکسن کووید 19" که طی آن اشاره شده بود پیتر سینگر فیلسوف اخلاق گرا در خصوص اولویت بندی دریافت واکسن عنوان می کند در مقاله ای با عنوان (The Ethics of Prioritizing COVID-19 Vaccination) باید گروه های قومی و نژادی محروم با استدلال حفظ جان بیشتر در اولویت دریافت واکسن باشند. وی نام برخی مشاغل را  که باید بر اساس موازین اخلاقی در اولویت باشند ذکر می کند که عبارتند از کارگران در توزیع مواد غذایی و معلمان. تقریبا در هر متنی که تا کنون در خصوص اولویت بندی دریافت واکسن منتشر شده است، بدون شک در اولویت، کارگران فعال در خط مقدم به ویژه در تولید و توزیع مواد غذایی به چشم می خوردند.

با این وصف باید اذعان داشت نامه غیر قابل قبول و سست استدلال سازمان نظام پزشکی اولا باعث جهت گیری فضای عمومی علیه هنرمندان می شود، اعتبار و اعتماد از این سازمان را که باید در مواقع حساس مورد اتکای مردم باشد از بین می برد، حس تبعیض و بی عدالتی را بین سایر اقشار گسترش می دهد. 

انتظار این است که سازمان نظام پزشکی، بابت انتشار چنین نامه ای از مردم عذرخواهی کند و البته از همین امروز برای کل بدنه و مدیران نظام پزشکی، دوره آموزشی اجباری در خصوص اخلاق زیستی و اخلاق پزشکی  گذاشته شود.

ارسال نظر