کد خبر : 8561

گفت‌وگوی پیام نو با نگار مرتضوی درباره برنامه برجامی بایدن؛

تحلیلگر سیاسی ساکن واشنگتن در گفت‌وگو با پیام نو، درباره برنامه دولت بایدن در قبال برجام صحبت کرد.

پیام نوبرنامه دولت بایدن برای برجام و ایران چیست؟ آیا قصد تعامل دیپلماتیک با ایران را دارند یا برای تقابل آماده می‌شوند؟ در قبال ضرب‌الاجل مجلس، واشنگتن چه نگاهی دارد؟ برای دانستن پاسخ این سؤالات، گفت‌وگویی داشتیم با نگار مرتضوی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی ساکن واشنگتن. او می‌گوید در فرصت کمی که از شروع کار این دولت گذشته، مشخص است که هدف دیپلماسی است، اما درباره چندوچون تعامل دیپلماتیک با ایران هنوز بحث در جریان است.

* تا جایی که منابع من گفته‌اند و گزارش‌هایی که دیده‌ایم، درباره این که به شکلی و به چه سرعتی به برجام برگردند و این که آیا به همین برجام برگردند یا رویش مذاکره کنند، داخل دولت اتفاق نظر کامل نیست.

* در مجموع دولت [بایدن] می‌خواهد که راه دیپلماسی را به جای تقابل پیش بگیرد. می‌خواهد که تنش‌زدایی کند و در مسیر تعامل برود.

* دولت بایدن [به خاطر همکاری‌نکردن دولت قبلی در تحویل کار] تأخیری در انتقالش بوده است. نکته مهم دیگر هم این است که دولت هنوز کامل بسته نشده است. مثلا خانم وندی شرمن هنوز سر کار نیامده است، یا آقای رابرت ملی هنوز تیمش را کامل نبسته است.

* ماجرای ایران در سیاست خارجه در اولویت اول دولت آقای بایدن نیست و مسائل مختلف باعث تأخیر شده است. خیلی هم خوششان نمی‌آید که تاریخی برایشان تعیین شده در مجلس ایران و احساس می‌کنند از سمت ایران فشاری گذاشته شده است. اگر بخواهند قبل از آن تاریخ حرکتی انجام بدهند، در فضای داخلی ضعیف به نظر می‌آیند.

* نباید فراموش کنیم نیروهایی هستند در واشنگتن که به دولت بایدن فشار می‌آورند. این که می‌گویم منظورم لابی اسرائیل یا عربستان یا حتی جمهوری‌خواهان نیست. صحبت از دمکرات‌هایی است که نگاه تندتری به ایران دارند. مثل سناتور منندز و سناتور شومر. دولت بایدن هم واقعا به این‌ها در سنا احتیاج دارد.

* دو طرف هم یاد گرفته‌اند خیلی از مذاکرات برای توافق را پشت پرده یا پشت درهای بسته اتاق مذاکره انجام دهند، نه جلوی رسانه‌ها.

ارسال نظر