کد خبر : 8799

تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده‌ها حداکثر به مدت یک ماه دیگر به اطلاع آژانس رسید.

به گزارش پیام نو، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده‌ها حداکثر به مدت یک ماه دیگر به اطلاع آژانس رسید. 

به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی گفت: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یک‌ماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید. 

غریب آبادی افزود: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی شود. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود. 

نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.

عذرخواهی گروسی بابت تأخیر در برگزاری جلسه

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه در نشست خبری از تمدید تفاهم درباره تداوم بازرسی و راستی آزمایی آژانس درخصوص برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی به مدت یک ماه دیگر (تا سوم تیر ماه) خبر داد.

به نقل از ایرنا، رافائل گروسی در ابتدای نشست بابت تأخیر در برگزاری جلسه که قرار بود دیروز برگزار شود عذرخواهی کرد و افزود طی مذاکرات مفصلی که امروز با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی داشته، دو طرف درباره تفاهمی که اسفند ماه گذشته حاصل شد به توافق‌هایی رسیده‌اند.

به گفته وی، دو طرف توافق کردند که بازرسی‌ها و راستی آزمایی که در ماه اسفند تفاهم شد تا سوم تیر ادامه پیدا می‌کند و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تجهیزات فنی آژانس در مراکز مختلف هسته‌ای ایران ذخیره شود.

مدیرکل آژانس عنوان کرد که اگر رسیدن به تفاهم با ایران در اسفند گذشته مهم بود، تمدید آن اکنون با توجه به گام‌ها و تدابیر جبرانی ایران در برجام مهم‌تر است.

وی درباره همکاری آژانس با دولت بعدی ایران هم گفت اطمینان دارد همکاری‌ها ادامه می‌یاید.

گروسی اضافه کرد که تفاهم به دست آمده با ایران هرگز با پروتکل الحاقی و تدبیر شفاف سازی که در برجام تعبیه شده قابل مقایسه نیست. به گفته وی تفاهم یادشده میان یک چاره موقت است تا از حذف اطلاعات درباره فعالیت‌های اتمی ایران جلوگیری شود.

مدیر کل آژانس همچنین اشاره کرد: یکی از مسائلی که اسفند گذشته با ایران توافق کردیم این بود که در پایان دوره تفاهم، اطلاعات (دوربین‌ها) پاک می‌شود اما اکنون این اتفاق نمی‌افتد و این مساله مهمی است.

ارسال نظر