کد خبر : 8965

روحانی:

رئیس جمهور با برشمردن اقدامات انجام شده در حوزه سلامت و مهار بیماری کرونا در کشور گفت: این روزها شاهد تحریف و تغییر و آمار غلط و دروغ هستیم.

پیام نو| حسن روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا، با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای تامین تجهیزات مقابله با کرونا اظهار کرد: این کار سخت بود، ولی این این تجهیزات در داخل تولید شد. همه بیمارستان‌ها دارای تجهیزات است. ۲۴۲ سی تی اسکن در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: در طول۱۶ ماه دچار کمبود تخت نشدیم. دچار حیرتم نسبت به کسانی که درباره کرونا با الفاظی صحبت می‌کنند. در برخی کشورها بیماران را در بیرون بیمارستان قرار می‌دادند، اما ما وارد این شرایط نشدیم. اگر یک مورد در ایران رخ داده بود، در رسانه‌ها ببینید چه اتفاقی می‌افتاد. ما دچار کمبود تخت نشدیم که بخشی از آن ناشی از طرح تحول سلامت بود برخی این سه کلمه را نمی‌فهمند. ده‌ها رهبر دنیا به من گفتند چگونه این طرح را اجرا کردید؟ سهم بیمار به۱۰ درصد و در روستاها به۵ درصد رسید. چطور بعضی این ریاضی ساده را نمی‌فهمند؟

روحانی ادامه داد: کار دولت در زمینه سلامت در تاریخ ایران بی‌نظیر بوده است. تاریخ ایران را از زمان هخامنشیان ورق بزنید. در ابتدای این دولت  کل تخت بیمارستانی حدود ۹۰ هزار بوده که تا پایان دولت ۱۶۰ هزار تخت تحویل می‌دهیم. بسیاری از تخت‌های قدیمی بازسازی کامل شده است. پزشک متخصص اصفهان،‌ شیراز و مشهد را رها کرد و به شهرستان دورافتاده رفت. به جای اینکه بیمار به مرکز استان برود، متخصص کنار او رفت. در مخیله من نمی‌آید درباره سه چیز کسی شک کند. درباره برجام، تحولات دیجیتال و طرح سلامت. این سه از بدیهیات بود. این روزها شاهد تحریف و تغییر و آمار غلط و دروغ هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به خدمات بخش صنعت و خدمات ضروری در ۱۶ ماه گذشته، تصریح کرد: مهم است خدمات برق و گاز و بنزین گازوئیل به موقع برسد. دیدیم یکی دو روز برق قطع شد و چه مشکلاتی پیش آمد.  خدمات آموزشی و بهداشتی ادامه یافت. تولید یک روز تعطیل نشد و کارخانه‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند و تولید مایحتاج ضروری مردم یک روز متوقف نشد.

وی خاطرنشان کرد: مدافعان سلامت در خط مقدم بودند و جانشان را هم فدا کردند. الان کادر درمان واکسن زده و به شرایط بیماری آشنا شدند . شما روزهای اول را ببینید که هیچ پزشک و پرستاری بخاطر کمبود ماسک، بیمار را رها نکردند. در کنار آنها نیروهای مسلح، نیروی انتظامی،هلال احمر ، بسیج و سپاه هم آمدند.

وی در ادامه با اشاره به نقش مقام معظم رهبری و مراجع تقلید درمهار بیماری کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در هر مسأله‌ای می‌فرمود من تابع سیاست‌های ستاد کرونا هستم. اگر رهبری روزه ماه محرم و فاطمیه تنها می‌نشست نشان می‌داد که همه باید رعایت کنند. کار و بیان ایشان خیلی نقش داشت. مراجع هم همه فتوا داده و تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی کردند و همه کمک کردند. توضیحات زیاد است اما به خاطر بی انصافی‌های انجام شده من این توضیحات را دادم.

وی تاکید کرد: در اطلاع رسانی از بیماری کرونا یک آن مساحمه نشد. به وزیر بهداشت اعلام کردیم که بلافاصله ورود بیماری را اعلام کند. ایران یکی از منظم‌ترین کشورها در بیان آمار بود. ما هر روز بدون استثنا آمار را اعلام کردیم. اطلاع رسانی شفاف یکی از بزرگترین افتخارات دولت و وزارت بهداشت بود. شفافیت از بدیهیات است که نمی‌توانید آن را از دولت بگیرید. دسترسی مردم به اطلاعات و شفافیت مثل دولت یازدهم و دوازدهم است.بعضی کشورها هنوز اعلام نمی‌کنند. ما بر تعارض منافع و مبارزه با فساد  تاکید کردیم و لایحه آن را تهیه کردیم  اما در مجلس دهم و یازدهم خاک می‌خورد.

روحانی با بیان اینکه در مسأله واکسن بحث زیادی بود که واکسن‌ها چقدر دقیق است، گفت: یکی گفت اگر از شرق بیاورید من نمی‌زنم، یکی گفت از غرب بیاورید من نمی‌زنم. یکی گفت اصلا واکسن نمی‌زنم. ما گفتیم واکسن خارجی با قدرت وارد شود و یک روز تاخیر نشود. ما برای دریافت کواکس ثبت نام کردیم و ۱۶ میلیون و۸۰۰ دز سفارش دادیم و از اولین کشورها بودیم. فوری خرید از سایر کشورها را آغاز کردیم. به شرکت‌های خصوصی هم مجوز دادیم ولی تهیه آن سخت بود. بیش از ۵ میلیون تزریق شده است و همچنان واکسن وارد می‌کنیم و همه توان خود برای واکسن داخلی را ادامه می‌دهیم و دو واکسن نزدیک است و امیدواریم به زودی وارد شود.

وی در پایان گفت: وقتی تعداد فوتی‌ها بر مبنای میلیون نفر را در نظر بگیریم، در دنیا ۵۱ امین کشور هستیم و شرایط ۵۰ کشور از ما سخت‌تر بوده است مثل آلمان، فرانسه، هند، برزیل،سوئیس و آمریکا. برای مبارزه با کویید۱۹ در این کشور کار بزرگی انجام شده است و من از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر می‌کنم. ما چهار موج را پشت سر گذاشتیم و امیدوارم شاهد موج پنجم‌ نباشیم.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر