کد خبر : 8995

عضو مجلس خبرگان:

یک عضو مجلس خبرگان گفت:با کمرنگ شدن جمهوریت، مساله ماهیت مطرح می شود. اگر جمهوریت کنار گذاشته شود، ماهیت حکومتی که تشکیل شده و بابتش از مردم بیعت گرفته شده است، از بین می‌رود.

پیام نو|‌ تنها چند روز به برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است، ولی هنوز شور و حرارت قابل توجهی در میان جامعه و نخبگان نسبت به این انتخابات دیده نمی‌شود.

در این میان یک عضو مجلس خبرگان معتقد است که «رئیس جمهور آینده ایران باید رئیس جمهور ملت باشد نه اینکه صرفا عنوان یک رئیس جمهور قانونی را یدک بکشد». جمله‌ای که شاید کلیدی ترین مطالبه مردم را از نظام جمهوری اسلامی بیان می‌کند.

البته آیت الله هاشم زاده هریسی به موارد دیگری هم اشاره کرد و گفت: تضعیف جمهوریت نظام و قهر مردم از انتخابات دو خطر جدی برای کشور است. 

آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی در یک گفت‌وگو، درباره سه مناظره اخیر کاندیداها از صداوسیما گفت: مناظرات اخیر، مناظرات خوبی بودند و صحبت‌های خوبی در آنها مطرح شد و مشکلات موجود از سوی کاندیداها بازگو شدند. البته مشکلات را نباید صرفا در مناظره‌ها بازگو کرد چرا که این گونه تریبون ها موردی هستند و جنبه ای نمایشی دارند.

وی افزود: مناظره‌ها لازمند تا بتوان برتری کاندیداها را از هم تشخیص داد. کسانی که در مناظره‌ها حضور داشتند و همچنین مسئولین دیگر باید همواره مشکلات را پیگیری و در راه رفع آنها تلاش کنند. بعضی از مشکلاتی که وجود دارد را نمی‌توان بازگو کرد. برخی هم ممکن است خودسانسوری کنند و حرفی نزنند. اما چون در این ایام حرف زدن درباره مشکلات آزاد است، مسائل باید در خاطر مردم بماند و بعد از انتخابات از دولت روی کار آمده بخواهند تا درباره آنها تصمیم بگیرد. از این رو، حل مشکلات عزم ملی و حاکمیتی می طلبد.

مسائلی که مجالی برای بازگو شدن در یک رسانه عمومی پیدا نمی‌کرد، از طریق این مناظره‌ها گفته شد

عضو مجلس خبرگان در ادامه گفت: بعضی اوقات حاکمیت به خودی خود تغییر می‌یابد اما ما گمان می کنیم تغییری ایجاد نشده است. در واقع فکر می‌کنیم هستیم ولی باید دید آنگونه که باید حکومت کنیم، کشور را اداره می‌کنیم؟ باید ببینیم که امروز شرایط طوری است که آنطور می‌خواستیم حکومت کنیم یا وضعی به وجود آمده که به دنبالش نبوده‌ایم؟

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: کاندیداها باید توجه کنند که چه حرف‌هایی به زبان آورده‌اند؟ در مناظره حرف زدن بسیار راحت است و هر چه به زبان می‌آید می‌گویند اما در عمل کار بسیار سخت است. متاسفانه آنچه برخی‌ها می‌گویند گاهی در مقام عمل خیلی سخت است.

وی بیان کرد: مناظرات نسبتا خوب بود و سوالات خوبی مطرح شد. مسائلی که مجالی برای بازگو شدن در یک رسانه عمومی پیدا نمی‌کرد، از طریق این مناظره‌ها گفته شد. البته بعضی بداخلاقی‌ها هم از سوی برخی کاندیداها دیده می‌شد.

مدام حرص می‌خورم که چرا به اینجا رسیده‌ایم؟

عضو مجلس خبرگان با ابراز نگرانی از وضعیت جامعه چند روز مانده به انتخابات گفت: متاسفانه باید بگویم که شور انتخابات تاکنون ایجاد نشده است. مناظرات چندان در گرم کردن تنور انتخابات موثر نبود و چنان نبود که قهرکرده‌ها با انتخابات و کسانی که نارضایتی دارند به میدان بیایند.

او گفت: باید در این چند روز کارهای بیشتری انجام گیرد. مشکلات زیادی پیش روی نظام و کشور ما وجود دارد. باید دید چرا نتوانستیم انقلاب و نظامی که خدا به این زیبایی برای ما قرار داد را درست نگه نداریم که امروز روبه کمرنگ شدن برود. مشکلات باعث شده که مسائلی چون عدالت، راحتی مردم، کرامت، عزت و معیشت مردم فراموش شود. مدام حرص می خورم که چرا به اینجا رسیده ایم؟

رئیس جمهور باید رئیس جمهور ملت باشد نه صرفا یک رئیس جمهور قانونی

آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: کشور ما به رئیس جمهور و هیأت دولتی نیاز دارد که همه مشکلات را حل کند. چنین فردی رای قابل توجه و زیاد می خواهد. ممکن است فردی با میزان رأی مشخصی بتواند رئیس جمهور قانونی شود مانند خیلی از کشورها که رئیس جمهورشان، رئیس جمهور کشورشان است نه ملتشان.

وی افزود: رئیس جمهوری خوب است که «رئیس جمهور ملت» باشد؛ یعنی اکثریت قاطع یک ملت به او رأی دهند. رئیس جمهور آینده ایران باید رئیس جمهور ملت ما باشد نه اینکه صرفا عنوان یک رئیس جمهور قانونی را یدک بکشد. ممکن است مردم با یک حضور حداقلی کسی را روی کار بیاورند که با یک تفاوت اندک رئیس جمهور می‌شود. با اینکه او نیز می تواند همه کارها را انجام دهد اما نمی‌تواند رئیس جمهور ملت ایران باشد.

انتخابات بدین معناست که به دنیا بگوییم ملت ایران رئیس جمهور خود را انتخاب کرده است

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما می‌خواهیم فرد منتخب رئیس جمهور مردم ایران باشد، گفت: اگر چنین شود ملت پشتیبان رئیس جمهور خود خواهد بود و فرد منتخب می‌تواند در حوزه بین الملل در برابر همه زیاده خواهی ایستادگی کند. رهبران کشورهای دنیا باید احساس کنند که وقتی با رئیس جمهور ایران حرف می‌زنند، پشتیبان او یک ملت است و اگر در برابر او می‌ایستند انگار در برابر یک ملت ایستاده‌اند. بنابراین هیچ منطقی به آنها توصیه نمی کند که در برابر یک ملت بایستند.

وی بیان کرد: دشمنان وقتی احساس کنند که رئیس جمهوری روی کار آمده که عده‌ای او را می‌خواهند و عده دیگری نمی‌خواهند. چنین منتخبی ضعیف خواهد بود و قادر نیست مسائل بین المللی و داخلی را حل و فصل کند. انتخابات ریاست جمهوری ما تنها به این معنا نیست که فردی به عنوان رئیس جمهور در آن مشخص شود. شاید این قدم اول باشد اما اصل پیام این است که به دنیا بگوییم ملت ایران رئیس جمهور خود را انتخاب کرده است.

در خصوص قهر مردم از عملکردها، همه مقصریم

عضو مجلس خبرگان گفت: نگرانی امروز ما باید این باشد که آیا حماسه ملی شکل می‌گیرد؟ ملت باید به مرحله‌ای برسد که به پاخیزد و بگوید فلان شخص را به عنوان رئیس جمهور برمی‌گزیند. هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم و مناظرات نیز نتوانسته چنین فضایی ایجاد کند. مردم ناراحت و ناراضی اند. هرچند آنها با اسلام و حکومتی که امام تشکیل داده، قهر نکرده‌اند. قهری که وجود دارد نسبت به عملکردهایی بوده که تاکنون وجود داشته است.

او اظهار داشت: در خصوص قهر مردم از عملکردها، همه مقصریم. بعضی‌ها با حرف‌هایشان مردم را ناراضی کرده‌اند. برخی با تندی‌هایی که داشته اند و بعضی‌ها نیز با عملکردی که دارند بر موج نارضایتی می‌افزایند. متاسفانه عده‌ای مشکلات و بیچارگی مردم را لمس نمی‌کنند. با اینکه می‌گویند می‌دانند اما نمی دانند. ندانستن آنها نیز ناشی از جهل نیست بلکه بدین خاطر است که خود مبتلا به وضعی نیستند که مردم دچار شده‌اند. کسی که دردی را نکشیده، نمی‌تواند حال دردمندان را درک کند.

تنها یک رأی عظیم می‌تواند مشکلات را حل کند

او گفت: کسانی که جوان بیکار در خانه ندارند و دختران و پسرانشان مشکلی برای ازدواج ندارند و همه امکانات رفاهی را دارا هستند و در کاخ های خود می‌نشینند چطور می‌توانند بگویند از درد مردم خبر دارند؟ مسئولین در میان آتش مشکلات نیستند. هزار بار هم بگویند می دانند ولی شنیدن کی بود مانند دیدن؟!

عضو مجلس خبرگان بیان کرد: تنها یک رأی عظیم می‌تواند مشکلات را حل کند. رئیس جمهوری که صاحب چنین رأیی می‌شود، نمایندگی ملت ایران را پیدا می‌کند. چنین فردی پس از انتخاب باید اختیارات و قدرت کافی داشته باشد تا بتواند وارد میدان شود. نمی توان کسی را با رآی کم و دست و پای بسته به میدان فرستاد و از او خواست که کار کند. نمی‌توان از چنین نماینده‌ای انتظار داشت که مشکلات بین المللی و داخلی را حل کند.

قهر مردم «قهر خداست»

او اظهار داشت: شاید در این چند روز، شور کافی برای انتخابات ایجاد شود و مردم نیز به پای صندوق‌ها بیایند. یک رئیس جمهور مورد اعتماد و قوی که وجهه‌ای بین المللی داشته باشد می‌تواند مشکلات را حل کند. چنین رئیس جمهوری با اختیارات و توان بالا می‌تواند کارساز باشد. بعد از انتخابات باید یک قیام آنهم به معنای ایستادگی و به پاخواستن شکل بگیرد. شب و روز کار کردن برای حل مشکلات چاره این وضعیت است.

آیت الله هاشم زاده هریسی با اشاره به اینکه تضعیف جمهوریت نظام و قهر مردم از انتخابات دو خطر جدی برای کشور است، گفت: قهر مردم «قهر خداست» و وقتی چنین اتفاقی رخ دهد دنیا و آخرت ما بر باد می‌رود. حتی آه یک مظلوم هم موثر است. ما باید خیلی مراقب باشیم که آهی کشیده نشود و دستی بالا نرود که خدایا ما از دست این حکومت خلاص کن.

اگر جمهوریت کنار گذاشته شود ماهیت حکومت از بین می رود

وی در پایان گفت: با کمرنگ شدن جمهوریت، مساله ماهیت مطرح می‌شود. اگر جمهوریت کنار گذاشته شود، ماهیت حکومتی که تشکیل شده و بابتش از مردم بیعت گرفته شده است، از بین می‌رود. آنوقت نقض بیعت و تعهد رخ می دهد و مساله‌ای شرعی است. در حکومتی که حضرت امام تشکیل داد قرار بود که جمهوریت و اسلامیت موید یکدیگر باشند. قرار بود جمهوریت قالب حکومت و اسلامیت محتوای آن باشد. ما بر این اساس از مردم بیعت گرفته‌ایم و اگر این‌ها را رعایت نکنیم نه اسلامیت هستیم نه جمهوریت. باید هر دو را در کنار هم حفظ کنیم. آن زمان بسیاری از اختلافات و نارضایتی‌ها از بین خواهند رفت. یکی از علل نارضایتی‌ها، کمرنگ کردن جمهوریت در کشور است. هرچند در ظاهر جمهوریت باقی مانده ولی در باطن بسیار ضعیف شده است.

 

منبع: جماران

ارسال نظر