کد خبر : 9026

احمدی نژاد:

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال نشریه گرچک حیات ترکیه درباره کنار گذاشته شدن در مجمع تشخیص مصلحت گفت: به نظرم خیلی اهمیتی ندارد، باید صبر کنیم.

پیام نو| احمدی نژاد در مصاحبه با نشریه گرچک حیات ترکیه گفت: چرا اروپایی‌ها می‌توانند اتحادیه درست کنند ولی ما نمی توانیم درست کنیم؟ کسانی که می‌گویند نمی‌شود، باید یک دلیل قوی بیاورند. ما دلایل بسیار اساسی و قوی داریم که می توانیم با هم متحد شویم. یعنی اشتراکات ما صدها برابر بیشتر از اختلاف نظرهای جزئی است، که همان هم بیشتر توسط دشمنان دامن زده می‌شود. من از همین جا برادرانه، متواضعانه و خاضعانه از کشورهای منطقه دعوت می کنم که بیایید کنار هم بنشینیم. هر چقدر زودتر، بهتر خواهد بود و هر چقدر دیر شود، خسارت ها بیشتر خواهد شد. دوستانه بنشینیم، آن وقت وضعیت فلسطین و بسیاری مسائل دیگر، به راحتی قابل حل خواهد شد.

متن کامل مصاحبه نشریه گرچک حیات ترکیه با احمدی نژاد بدین شرح است:

نشریه گرچک حیات ترکیه:  آقای احمدی نژاد خیلی ممنون که به ما فرصت دادید تا با شما گفت وگو کنیم.  سوال اولم این است که در ماه‌های گذشته در برخی نظرسنجی‌های انجام شده توسط نهادهای داخلی و گروه های خارجی، شما پیشتاز بودید، با این حال این دومین بار است که شورای نگهبان شما را تایید نمی‌کند. برنامه شما بعد از این چیست؟

احمدی نژاد: بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یده

سلامی دارم خدمت شما، همکارانتان و همه کسانی که این گفتگو را خواهند دید، خواهند خواند و یا خواهند شنید. کاری که شورای نگهبان کرد، خلاف صریح قانون است، هیچ مبنای قانونی ندارد، یک تصمیم سلیقه‌ای است که گرفته‌اند. من هم طبق معمول، تا روز آخر پیگیری خواهم کرد چراکه آن را حق مردم می‌دانم. همه می‌دانند که من با خواست عمومی مردم وارد شدم و ثبت نام کردم و همانجا هم شرایط کشور را تحلیل و تشریح و راه های اصلاح و پیشرفت را بیان و به صراحت گفتم که اگر مانند دور قبل مرا رد صلاحیت بکنند، در انتخابات شرکت نخواهم کرد و برای احقاق حقوق مردم، کار را تا آخر پیگیری می‌کنم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: در روز ثبت نام، همان طور که اشاره کردید اگر رد صلاحیت شوید در انتخابات شرکت نمی‌کنید و از کسی هم حمایت نخواهید کرد. در روز انتخابات چه خواهید کرد؟ و با توجه به محبوبیت خود، آیا از حامیان خود این خواسته را خواهید داشت؟

احمدی نژاد: علت اینکه گفتم در انتخابات شرکت نخواهم کرد کاملا مشخص است. اول اینکه این نحوه برخورد، در واقع کنار گذاشتن مردم، تضییع حقوق و ظلم به مردم است و من نمی‌توانم تضییع حقوق و کنار گذاشتن مردم را که اصل انقلاب، کشور و حکومت هستند و همه چیز متعلق به آنهاست، بپذیرم. من این را ظلم می‌دانم. ضمن اینکه به شرایط کشور، منطقه و بین الملل را به خوبی واقف هستم و می‌دانم اگر روند انتخابات به همین ترتیب جلو برود، یک دولت ضعیف روی کار خواهد آمد و با دولت ضعیف، وضعیت کشور بشدت نابسامان تر از وضع فعلی خواهد شد، فشار بر مردم خیلی بالا خواهد رفت و همینطور یک دولت ضعیف مجبور است برود در مقابل بیگانگان، امتیازات بیشتری بدهد. من اعلام کردم که نمی‌توانم در این کار شریک شوم. یعنی حداقل کاری که از دست من بر می‌آمد همین بود که بگویم من نمی توانم در چنین خبط بزرگی مشارکت کنم. کار دیگری هم از دستم بر نمی آمد. برای ثبت در تاریخ و برای اینکه همه بدانند من در این اتفاق ناگوار و نامناسبی که بعضی سازماندهی کرده اند و می‌خواهند پیش ببرند، مشارکت نخواهم کرد، نظر خودم را اعلام کردم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: درخواست شما از حامیانتان چیست؟

احمدی نژاد: من نظر خودم را اعلام می‌کنم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: آقای حداد عادل چند ماه پیش گفته بود احمدی نژاد ردصلاحیت خواهد شد. آیا اراده نظام برای ردصلاحیت شما بوده و سخن حداد عادل هم نشان آن بوده است؟

احمدی نژاد: فقط آقای حداد نگفتند، دیگرانی هم گفتند و من همان زمان پاسخ آنها را دادم و گفتم این نوع مهندسی کردن، قطعاً خلاف قانون اساسی، منافع ملی و خلاف اراده مردم و به ضرر کشور است.

نشریه گرچک حیات ترکیه: نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفته بود انتخابات سوریه را باید الگو قرار بدهیم. به نظر شما عملکرد حزب بعث سوریه می تواند برای ایران الگو باشد؟

احمدی نژاد: من فکر می‌کنم اگر ملت ایران بخواهد از حرف‌های آن آقا تبعیت کند، حتماً باید به دوران قاجار برگردد. به نظرم بین مردم هم حرف‌های ایشان اهمیتی نداشت. ما انقلاب عظیمی را در ایران برپا کردیم و می‌خواستیم در دنیا به لحاظ آزادی، کرامت انسانی و عدالت الگو باشیم. ایشان هم نظرات خودش را می‌دهد و خوشبختانه ملت هم هیچ اعتنایی به نظرات افرادی مثل این فرد ندارد.

نشریه گرچک حیات ترکیه: آیا شما قصد جدایی از مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارید؟ یا فکر می کنید دوره شما تمدید خواهد شد؟

احمدی نژاد: به نظرم خیلی اهمیتی ندارد، باید صبر کنیم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: شما از مراجعه سردار حسین نجات، فرمانده قرارگاه ثارالله پیش از اعلام رسمی نامزدهای تایید شده از سوی شورای نگهبان و اعلام ردصلاحیت شما و درخواست سکوت، همکاری و همراهی شما خبر داده بودید. واکنش شما به این درخواست چه بود؟

احمدی نژاد: من مطالبی را که به ایشان گفتم، عیناً منتشر کردم که مردم در جریان باشند. چیزی پنهان از مردم نداریم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: چه گفته بودید؟ آیا می توانید یکبار دیگر آنها را تکرار کنید؟

احمدی نژاد: مفصل است. شما می توانید به متن آن مراجعه کنید. متن آن عیناً منتشر شد و طولانی است.

نشریه گرچک حیات ترکیه: در روزهای گذشته، آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود گفته اند که شورای نگهبان باید احراز صلاحیت ها را جبران کند. برخی اخبار هم حاکی از آن است که نهادهای تصمیم گیر، هنوز در رابطه با ردصلاحیت ها به جمع بندی نهایی نرسیده اند. از سوی اقشار گوناگون، از قبیل دانشجویان، نامه های گوناگونی خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته‌اند تا صلاحیت شما تایید شود. در آخرین نمونه ۲۰۰ هزار نفر در یک سایت اینترنتی، اقدام به ثبت این درخواست کرده‌اند. آیا امکان دارد در این روزها شاهد اخبار جدیدی باشیم؟

احمدی نژاد: به نظرم باید صبر کنیم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: از سال ۸۸ تا امروز، چه اتفاقی افتاده است که از حامی شورای نگهبان و رهبری به منتقد آن ها تبدیل شده اید؟ اینگونه مشهور بود که شما در سال 88 حامی شورای نگهبان هستید.

احمدی نژاد: من حامی همه هستم ضمن اینکه منتقد همه هم هستم، بستگی به نحوه اقدام دارد. ممکن است یک نهاد یا فردی ده کار انجام بدهد، شما موافق هشتای آن باشید ولی مخالف دوتای بقیه باشید یا موافق ۵ مورد باشید، مخالف پنج تای دیگر باشید. بستگی به نوع اقدام دارد. در سال ۸۸ اصلاً موضوع، شورای نگهبان نبود. عده‌ای آمدند یک ادعایی کردند که اصلاً موضوعیت نداشت و آن انتخابات پرشکوه، در آزاد ترین شکل ممکن اتفاق افتاد. یعنی همه جریانات سیاسی ـ اجتماعی ایران کاندیدا داشتند و مشارکت فعال کردند. بیش از ۸۵ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند. بهانه تراشی و مخالفت کردند و آن مشارکت با عظمت مردم در انتخابات را تخریب کردند و به کشور آسیب‌های جدی زدند. همان ها باعث شده‌اند که بعدا تحریم‌های سنگینی علیه ایران وضع شود. بحث آن زمان با بحث امروز متفاوت است. اینجا شورای نگهبان آشکارا هم خواسته مردم را نادیده گرفته و هم قوانین جاری کشور را کنار گذاشته است و هیچ دلیل و پاسخی هم به مردم ارائه نمی‌دهد. این نادرست است، ربطی به هم ندارد و مقایسه این دو با هم، درست نیست.

نشریه گرچک حیات ترکیه: می گویند در دوران سرپرستی بر وزارت اطلاعات، به یکسری اطلاعات خاصی دسترسی پیدا کرده اید. آیا چنین چیزی صحت دارد؟ و آیا قصد افشای آنها را دارید؟ ضمن اینکه این اواخر اطلاعاتی را درباره اقدامات ضد منافع ملی یک باند امنیتی رخنه کرده در وزارت اطلاعات مطرح کرده اید. نظر شما در این باره چیست؟

احمدی نژاد: به طور طبیعی رئیس جمهور با توجه به جایگاهی که دارد از مسائل کشور مطلع می‌شود. ضمن اینکه من در نهادهای گوناگون، دوستان امین، فداکار و دلسوزی دارم، کسانی هستند که خدمتگزار مردم هستند، انقلابی، پاک و سالم هستند و همان ها دائما من را در جریان مسائلی که می‌گذرد قرار می دهند.

نشریه گرچک حیات ترکیه: امروز نظرتان درباره اعتراضات سال 88 آقایان موسوی و کروبی چیست؟

احمدی نژاد: آنجا دو دسته اعتراض بود. یک دسته اعتراضی بود که بر اثر انتشار اطلاعات نادرست به هواداران آقای موسوی اتفاق افتاد. مردمی بودند که واقعا تلقی آنها این بود که اشکالاتی هست و روند به درستی طی نشده ولی وقتی برای آنها توضیح داده شد و درخواست ها مورد رسیدگی قرار گرفت و آنها متوجه شدند که ادعایشان درست نیست بلافاصله خودشان را کنار کشیدند. دسته دوم؛ اعتراضاتی بود که اصلاً ربطی به انتخابات نداشت و بهانه‌اش انتخابات بود. همان باند امنیتی فاسد آمدند و مردم را تحریک کردند، آتش زدند، درگیری درست کردند، خواستند فضای سیاسی کشور را به گونه‌ای مخدوش کنند که مردم مایوس باشند یا یک اختلاف سنگینی به وجود بیاید که نشود کشور را به خوبی اداره کرد و مردم نتوانند خواسته های خودشان را دنبال کنند. این دو را باید از همدیگر تفکیک کرد. مسائلی را با برخی نهادهای نظام یا جاهای دیگر داشتند که به بهانه انتخابات، می‌خواستند آن حساب ها را تسویه کنند اما به کشور لطمه زدند البته در ته جریان امنیتی که مسائل را به خشونت کشاند، ما رد پای بیگانگان را هم مشاهده می کنیم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: من نزدیک ۵ سال است که فعالیت‌های شما را دنبال می کنم. شما به شهرستان‌های حاشیه نشین می‌روید و مردم هم از شما استقبال می‌کنند. علی رغم این محبوبیت، دو جناح اصلی کشور یعنی اصولگرایان و اصلاح طلبان با شما مخالف هستند. دلیل مخالفت این دو جناح و روحانیون با شما چیست؟

احمدی نژاد: یکی از مشکلات اصلی کشور ما همین دو جناح هستند. این دو جناح فقط به دنبال منافع سیاسی و قدرت هستند. تاکنون هیچ برنامه‌ای برای اداره کشور ارائه نداده‌اند. فقط به دنبال حذف دیگران و کسب مناسب قدرت هستند.  نزدیک به ۳۵ سال است که فضای سیاسی کشور و مناصب قدرت را در اختیار دارند و وضع کشور اینطور است که الان اکثریت مردم از شرایط زندگی و  نحوه اداره کشور ناراضی هستند. من معتقد هستم حکومت، انقلاب و ثروت طبیعی همه چیز متعلق به مردم است و باید به مردم برگردد. حکومت چیزی جز انعکاس اراده مردم نیست. باید ببیند خواست مردم چیست، همان را محقق کند. اگر حکومت یک چیز باشد و مردم چیز دیگری باشند، خواست حکومت یک چیزی باشد و خواست مردم چیز دیگری باشد، این همان انحراف بزرگ و ریشه مشکلات کشور است.

من با هر نوع اشرافیت مخالف هستم؛ چه اشرافیت اقتصادی چه اشرافیت مذهبی و چه اشرافیت سیاسی. یعنی یک عده ای خودشان را برتر بدانند و بگویند ما باید حاکم باشیم، ما باید رئیس و صاحب قدرت باشیم! من با اینها مخالف هستم، با تمرکز قدرت و ثروت در دست عده ای خاص به شدت مخالف هستم و معتقدم که همه اینها باید به مردم برگردد. توده‌های مردم باید دائماً در اداره کشور مشارکت فعال و موثر داشته باشند تا کشور جلو برود. اینها آرمان های انقلاب ما بودند و من همچنان به آرمان‌های اصیل انقلاب که عبارت است از آزادی مردم، عدالت، کرامت، برادری، همراهی عمومی مردم و باز گرداندن همه امور کشور به مردم، پایبند هستم و فکر می کنم این ها تنها راه اصلاح امور و تنها راه نجات کل بشریت است. تک تک انسان‌ها باید احساس کرامت، سرزندگی، مشارکت و صاحب اختیار بودن کنند و فرصت رشد و کمال داشته باشند. اینها آرمان‌های انقلاب است و من فکر می‌کنم همین ها راه پیشرفت و راه نجات همه جوامع است.

نشریه گرچک حیات ترکیه: به نظر شما مشکل اساسی کشور ایران چیست؟ و برنامه شما برای اصلاح این مشکلات چیست؟

احمدی نژاد: من فکر می کنم مهمترین مشکل، دور شدن از آرمان‌های انقلاب و مردم و تمرکز قدرت و ثروت است. باید به مردم و آرمان‌های انقلاب برگردیم و این تمرکز قدرت و ثروت را برگردانیم. یعنی ثروت و قدرت را بین مردم پخش کنیم و به خود مردم برگردانیم. فکر می کنم این سه مورد مهمترین مشکلات است. البته ذیل اینها، نظام تصمیم گیری و ساختارهای تصمیم گیری هم هستند که من اینها را مفصلاً در نظریه مدیریت ایرانی مورد بحث قرار داده ام.

نشریه گرچک حیات ترکیه: پس از انتخابات ۱۴۰۰ آینده ایران را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

احمدی نژاد: بستگی دارد؛ اگر در این چند روز تغییراتی اتفاق بیفتد و فرصت در اختیار توده‌های مردم قرار بگیرد، به یک شکلی جلو خواهیم رفت اما اگر به همین ترتیب انتخابات محدود و حداقلی برگزار شود، شرایط به آن شکلی است که در سوالات اول توضیح دادم.

نشریه گرچک حیات ترکیه: شما در گفتگوهای خود اعلام کرده بودید که اتحاد ایران، عربستان و ترکیه منجر به بهبود اوضاع مردم و کشورهای منطقه خواهد شد. روابط شما در دوران ریاست جمهوری هم با این دو کشور خوب بود و رفت و آمد زیادی به این کشورها داشتید. سیاست شما در آن دوران چه فوایدی داشت و منظور شما از اتحاد ایران، عربستان و ترکیه چیست؟ چه سیاستی در حال حاضر باید توسط این کشورها در منطقه اتخاذ شود؟

احمدی نژاد: همه می دانند که منطقه ما یکی از مهم‌ترین مناطق جهان است. هم منطقه فرهنگ است، هم منطقه انرژی و هم چهارراه ارتباطی جهان است. سلطه‌گران جهانی برای مسلط شدن بر جهان، نیازمند تسلط بر خاورمیانه هستند. مهمترین تحولات سیاسی شش دهه اخیر بلکه صد سال اخیر، در خاورمیانه اتفاق افتاده است که الان فرصت تشریح آن نیست. اگر کشورهای منطقه با هم باشند، دیگر اجازه تسلط نمی دهند. ریشه مشکلات منطقه ما، اختلافات، درگیری ها، جنگ ها، عقب افتادگی ها اتلاف منابع و ثروت ملت ها همه برمی‌گردد به فاصله ای که بین کشورها است و این فاصله، ناشی از دخالت قدرت‌های جهانی است. آنها نمی‌خواهند ما با هم باشیم، می دانند که اگر ما با هم باشیم و به اتفاق هم منطقه را اداره کنیم، تمام کشورهای منطقه با هم دوست و متحد باشند، یک قدرت جدیدی در دنیا طلوع می کند که می‌تواند مناسبات جهانی را به نفع صلح و امنیت و برادری همه ملت‌ها تغییر بدهد. آنها این را خوب می فهمند و برای همین نمی خواهند این اتفاق بیفتد. می‌خواهند بین عربستان، ترکیه، ایران و همه کشورهای منطقه اختلاف باشد، البته معلوم است که این سه کشور، جزو مهمترین کشورهای منطقه هستند اما معنایش این نیست که فقط این سه کشور مهم هستند. عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان، آذربایجان و ارمنستان، تا مصر و اردن و سوریه هم هستند، اما تلقی و باور من این است که اگر ترکیه، ایران و عربستان قدم جلو بگذارند و یک حرکت هم گرایانه وحدت بخش را شروع کنند، به سرعت کشورهای منطقه متحد خواهند شد. ما ثروت داریم، ثروتی که در منطقه هست بی نظیر است. ثروت انسانی هم داریم، فرهنگ برادریِ اسلامیِ انسانی هم داریم و وقتی که کنار هم قرار بگیریم، چه مشکلی می ماند؟ اما الان چون از یکدیگر دور هستیم، این وضع یمن است، این وضع سوریه است، این وضع عراق است، این وضع افغانستان است. هم فقر هست، هم جنگ و هم درگیری. برادران و ملت ها را به جان هم انداختند، با پول ملت ها دارند ملت‌ها را قتل عام می کنند. ما باید کنار هم بنشینیم و مسائل منطقه را برادرانه و بر اساس عدالت و احترام و به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت تک تک ملت ها، حل کنیم. چرا نتوانیم حل کنیم؟ من معتقدم که می توانیم حل کنیم. منطقه ما باید امن ترین، آباد ترین و پیشرفته ترین مناطق جهان باشد اما آیا الان اینگونه است؟ به همه فشار می آورند، هر زمان که تصمیم بگیرند به ترکیه فشار می‌آورند، پول ترکیه را بی ارزش می کنند، به مردم ترکیه فشار می آورند. هر وقت که بخواهند به عربستان، عراق، به ما، به کشورهای خلیج فارس و به همه فشار می‌آورند! چرا باید اینگونه باشد؟ چرا باید در منطقه فقر وجود داشته باشد؟ چرا باید فاصله طبقاتی باشد؟ اینها درست نیست. همه ما در پیشگاه خدای متعال، تاریخ و پیامبر خاتم (ص) مسئول هستیم. من معتقد هستم که می شود.

آن زمان هم روند خیلی خوب بود تا اینکه آن توطئه‌ی خاورمیانه جدید را عملیاتی کردند. بعضی ها در منطقه فریب خوردند، اشتباه کردند و در دام آنها افتادند و الان منطقه به روزی افتاده است که همه از هم دور شده اند و منطقه به انبار تسلیحات جهان تبدیل شده است. بزرگترین قراردادهای تسلیحاتی مال خاورمیانه است، چرا باید اینگونه باشد؟ چه مشکلی هست؟ اگر عمان، امارات، قطر، بحرین، کویت، عربستان، ایران، عراق و ترکیه که از نظر من همه اینها مظلوم هستند، کنار هم باشیم، چه نیازی به اسلحه است؟ اسلحه برای کشتار است. همین هزینه، خرج آبادانی و پیشرفت بشود. با هم و در کنار هم باشیم. من معتقدم که این کار شدنی است و ملت های منطقه هم این را بطور جدی می‌خواهند. سیاستمداران باید بیایند برادرانه کنار هم بنشینند و دست از بعضی دیدگاه های غلط و رقابت های شخصی بردارند و همه مسائل منطقه را با هم حل کنند و همه پشتیبان یکدیگر باشند. بعضی از کشورها در منطقه هستند که صدها میلیارد دلار ثروت خودشان را در نقاط دور و در بین کسانی که با ملت خودشان دشمنی می ورزند، سپرده گذاری کرده اند. آنها این ثروت را بیاورند در همین منطقه خرج کنند، چه اشکالی دارد؟ همین جا سرمایه گذاری کنند. پول های ما در بانک های آنهاست و بهره اش را می برند ولی به خود ما وام نمی دهند! اگر پول های عربستان، قطر، بحرین، امارات، عمان و ترکیه بیاید در همین منطقه سرمایه گذاری شود، چه اتفاقی می افتد؟ چرا اروپایی ها می توانند اتحادیه درست کنند ولی ما نمی توانیم درست کنیم؟ کسانی که می گویند نمی شود، باید یک دلیل قوی بیاورند. ما دلایل بسیار اساسی و قوی داریم که می توانیم با هم متحد شویم. یعنی اشتراکات ما صدها برابر بیشتر از اختلاف نظرهای جزئی است، که همان هم بیشتر توسط دشمنان دامن زده می‌شود. من از همین جا برادرانه، متواضعانه و خاضعانه از کشورهای منطقه دعوت می کنم که بیایید کنار هم بنشینیم. هر چقدر زودتر، بهتر خواهد بود و هر چقدر دیر شود، خسارت ها بیشتر خواهد شد. دوستانه بنشینیم، آن وقت وضعیت فلسطین و بسیاری مسائل دیگر، به راحتی قابل حل خواهد شد.

نشریه گرچک حیات ترکیه: چند سال قبل در اخبار یا در یک مقاله ای خواندم که شما در دوران ریاست جمهوری، منتقد حمایت از بشار اسد بودید و به آن اعتراض کردید. آیا چنین چیزی صحت دارد؟

احمدی نژاد: کلاً من معتقد هستم هر کشوری باید توسط مردمش اداره شود، یعنی مردم باید در همه کشورها، تصمیم گیر باشند و معتقد هستم که اگر در کشوری اختلاف هم به وجود آمد باید دیگران کمک کنند آن اختلاف برطرف و اجازه داده شود ملت تصمیم بگیرد، هر تصمیمی که ملت گرفت همه باید بلا استثنا تبعیت کنند. این یک اصل برای همه جای دنیا و برای منطقه ما است. امیدوارم که خیلی زود این اتفاق بیفتد.

نشریه گرچک حیات ترکیه: یک سوال شخصی هم در رابطه با موضوع پایان نامه ام از شما دارم. من درباره مداحان اهل بیت ایرانی تحقیق می کنم و می بینم که آنها در سیاست داخلی خیلی فعال هستند. مثلا یک دوره ای شما را حمایت و یک دوره از شما انتقاد می کردند و کلا اشخاص سیاسی را خیلی تند انتقاد می کنند. این را چگونه ارزیابی می کنید؟

احمدی نژاد: اینکه آنها اجازه دارند انتقاد کنند، از نظر من اشکالی ندارد. باید آزادی باشد که بتوانند انتقاد کنند، منتهی مشکل اینجاست که دیگران نمی‌توانند این کار را بکنند. ما باید فضایی را بوجود بیاوریم که تمام اقشار مردم بتوانند بدون واهمه و به صراحت، نظراتشان را مطرح کنند. انتقاد کنند، خواسته هایشان را مطرح نمایند اما اگر فقط یک قشر خاصی بتواند این کار را بکند، نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت.

نشریه گرچک حیات ترکیه: مداحان این قدرت را از کجا می آورند که خیلی راحت حرف می زنند؟

احمدی نژاد: بالاخره باید آن طرف قضیه را نگاه کنیم. هر گونه محدودیت برای توده های مردم و هیچ کشوری نخواهد بود. همه باید آزاد باشند تا بتوانند به راحتی، با صراحت و شجاعت و بدون واهمه انتقاد کنند و نظرشان را بگویند. البته بیشتر آزادی های اقشاری که شما نام بردید، علیه بنده است. یعنی در ایران، علیه احمدی‌نژاد حرف زدن آزادِ آزادِ آزاد است، مطلق است، محدودیتی ندارد اما درباره دیگران صحبت کردن، محدودیت ها زیاد است.

نشریه گرچک حیات ترکیه: واقعا از شما ممنونم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید تا بتوانیم با شما مصاحبه کنیم.

احمدی نژاد: لطفا سلام بنده را به مردم عزیز و دوست داشتنی ترکیه، که همواره در قلب من هستند و من تک تک آنها را دوست دارم و به همه آنها عشق می ورزم، ابلاغ کنید.

 

منبع: دولت بهار

ارسال نظر