کد خبر : 9281

استـاد ممتاز روان‌شناسی دانشگاه تهران:

استـاد ممتاز روان‌شناسی دانشگاه تهران گفت: جوانان به‌جای دوستی‌های بلندمدت عقد رسمی کنند.

به گزارش پیام نو، ازدواج جوانان جزو دغدغه های بسیاری از خانواده هاست. به گفته کارشناسان و مشاوران ازدواج و خانواده، بهانه های مالی نباید باعث فاصله افتادن ازدواج زوجین و به خطر افتادن زندگی فردی آن ها شود. غلامعلی افروز در این راستا پیشنهاد کرد که جوانان به جای دوستی های بلندمدت عقد رسمی کرده و تا زمان ازدواج رسمی آشنایی بیشتری با هم پیدا کنند.

روز دوشنبه 21 تیرماه تا یکشنبه 27 تیر «هفته ازدواج» نامگذاری شده است. به گفته مسئولان وزارت ورزش و جوانان، آمار ازدواج در سال 1399 بیش از4 درصد رشد داشته است.

به نظر می رسد ایجاد مشوق هایی همچون افزایش قابل توجه وام ازدواج، در اولویت قرار دادن تسهیلات مسکن برای زوجین، مشاوره های ازدواج و ارتقای سواد مردم در خصوص روابط خانوادگی و زناشویی در افزایش آمار ازدواج بین جوانان بی تاثیر نبوده است. اگرچه این موضوع نیازمند حمایت های بیشتر توسط دستگاه های بالادستی و سایر نهاد های مسئول است.

خانواده ها زمان بین عقد و زیر سقف رفتن جوانان را محدود نکنند

به همین مناسبت، دکتر غلامعلی افروز در تعریف «ازدواج» به مناسبت هفته ازدواج اظهار داشت: ازدواج نیازی فطری و ضرورتی اجتماعی است. کسی که عمداً ازدواج نکند آرامش اش را از دست می دهد. باید توجه داشت که ماهیت ازدواج دارای سرمایه های معنوی و فکری است، با این حال ممکن است هزینه هایی داشته باشد که عبارت است از اجاره مسکن، تامین مایحتاج زندگی، جهیزیه و... .

رئیس سابق سازمان نظام روان شناسی کشور در مورد ضروریات انتخاب همسر در جوانان گفت: ازدواج دو مرحله دارد، انتخاب دقیق و عروسی آسان. در وهله اول باید کسی را انتخاب کنیم که دل آرام و آرامش گر است و سپس زمانی را برای ورود به زیر یک سقف تعیین کنیم. ممکن است زمان بین انتخاب همسر و رفتن به زیر یک سقف از یک شب تا 6 ماه طول بکشد. خانواده ها نباید فاصله بین عقد شرعی و رفتن به زیر یک سقف را برای زوجین محدود کنند.

فرزنددار شدن جوانان قبل از عقد بدتر از طولانی شدن زمان بین عقد و ازدواج است

غلامعلی افروز در خصوص فاصله بین عقد شرعی و رفتن به زیر یک سقف در بین تازه عروس و داماد ها تاکید کرد: این که خانواده ها می گویند ممکن است طولانی شدن این فاصله باعث برهم خوردن ازدواج جوانان شود اشتباه است، باید توجه داشت، فرزنددار شدن زوجین قبل از ازدواج بدتر از فاصله افتادن بین عقد شرعی و ازدواج رسمی است. اگر ازدواج و انتخاب همسر با دقت انجام شود دیگر بر هم خوردن ازدواج نیز معنایی ندارد.

وقتی به دختر و پسر می گوییم محرم شوید، می گویند نه پول داریم و نه شغل!

استاد ممتاز دانشگاه تهران با تاکید بر توجه به طولانی شدن زمان بین دوران عقد و زیر یک سقف رفتن زوجین، افزود: اکنون با این موضوع مواجه هستیم که وقتی به برخی دختر و پسر ها که با یکدیگر دوست هستند، می گوییم محرم شوید، بلافاصله می گویند نه پول داریم و نه شغل! بحث ما این است که چنین رابطه هایی که حتی تا 4 یا 5 سال هم به طول می کشد را با عقد دائم رسمی کنید. ازدواج به این معناست، بنابراین می توان زیر یک سقف رفتن را نیز به زمان های بعد سپرد. زیر یک سقف رفتن برای زمانی است که زوجین تمکن مالی پیدا می کنند.

دختر و پسر به صورت رسمی تا هنگام تمکن یافتن مالی با هم زندگی کنند

غلامعلی افروز در پایان گفت: در خارج از کشور به داماد هایی که در خانه پدر و مادر عروس زندگی می کنند اصطلاحاً «پسرخوانده» می گویند و به دخترهایی که در خانه داماد زندگی می کنند نیز «دختر خوانده» می گویند. این موضوعات مشکل نیست ولی باید مراقب بود تا علاوه داشتن فضای خصوصی، رابطه شان به گونه ای نباشد که فرزنددار شوند، بهرحال جوانان می توان در فاصله ای که تمکن مالی پیدا می کنند نیز به این شکل بایکدیگر زندگی کنند تا فرصتی برای رفتن به زیر یک سقف برای آن ها فراهم شود.

منبع: رکنا

ارسال نظر