کد خبر : 9411

نوشته‌ای که رئیس‌جمهور آمریکا، «اتفاقی» جلوی دوربین‌ها گرفت

رئیس‌جمهور آمریکا نوشته‌اش درباره ایران را طوری در دست گرفت که در دیدرس عکاسان و خبرنگاران باشد

پیام نو| رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با نخست‌وزیر عراق به شیوه‌ای غیرمعمول برای ایران پیام فرستاد، پیامی درباره درگیری بین نیروهای نزدیک به ایران و نیروهای آمریکایی در عراق. جو بایدن که در بغداد به دیدار با مصطفی الکاظمی رفته بود، کاغذی در دست داشت و آن را طوری گرفته بود که نوشته‌های روی آن برای خبرنگاران و عکاسان حاضر در جلسه قابل رؤیت و ثبت باشد. در نگاه اول به نظر می‌رسد او تصادفا یادداشت‌هایی که برای خودش برداشته را در معرض دید قرار داده است اما متن یادداشت نشان می‌دهد به احتمال فراوان این نوشته‌ها به عمد و برای دیده‌شدن توسط رسانه‌ها و البته مقامات ایران، به این شکل توسط بایدن نگاه داشته شده بودند.

روی برگه‌ای که در دست بایدن بود تنها دو عبارت نوشته شده بود: «آمریکا آماده پاسخ به حملات؛ ایران در حال بررسی توقف حملات». منظور از «حملات» در این نوشته، درگیری‌هایی است که نیروهای عراقی نزدیک به ایران در عراق با نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور داشته اند و ایالات متحده معتقد است این اقدامات علیه مواضع آمریکا در عراق با دستور یا لااقل با رضایت ایران انجام می‌شود.

این پیام در حالی ارسال شده است که ایالات متحده با تصمیم بایدن در حال پایان دادن به عملیات نظامی خود در عراق است. به نظر می‌رسد کاخ سفید امیدوار است، تنش‌ها در عراق در ماه‌های باقیمانده از عملیات نظامی ایالات متحده در این کشور فروکش کند و پایان این عملیات طبق برنامه و بدون چالش اضافی رخ دهد. ایران و نیز برخی گروه‌های عراقی به‌خصوص گروه‌های شیعه و نزدیک به ایران، مدت‌هاست خواستار خروج آمریکا از عراق بوده اند.

ارسال نظر