کد خبر : 9464

حریرچی:

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها به زودی آمار کشته‌های روزانه کرونایی در ایران به ۵۰۰ نفر می‌رسد.

پیام نو| ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در برنامه تلویزیونی درباره روند افزایشی شیوع کرونا در این کشور گفت: در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها به زودی آمار کشته‌های روزانه کرونایی در ایران به ۵۰۰ نفر می‌رسد؛ آمار کرونا واقعی سه‌ برابر آماری است که الان اعلام می‌شود.

وی اظهار داشت: امروز ۳۶۶ فوتی داشتیم، به کانال ۴۰۰ و نزدیک ۵۰۰ نزدیک شدیم، اگر وضع فعلی ادامه داشته باشد، ممکن است تعداد فوتی‌های روزانه کرونا نزدیک به ۵۰۰ نفر شود.

حریرچی با اشاره به افزایش شمار مبتلایان و عدم شناسایی به موقع موارد ابتلا گفت: برخی افراد وجود دارند که تست نمی‌شوند و یا در برخی موارد، تست‌ها ۳۰ تا ۵۰ درصد منفی کاذب را نشان می‌دهند. به علت محدودیت‌های اعتباری، محدودیت تست وجود دارد و برخی افراد هم دیر به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و زمان طلایی مثبت شدن تست آن‌ها می‌گذرد.

وی اذعان داشت: آماری که اعلام می‌شود مستند به آمار رسمی استخراج شده است، در مورد افراد سرپایی، ممکن است چند برابر رقم فعلی، کرونا مثبت باشند، زیرا بسیاری از افراد، ناقل بدون علامت هستند و به مراکز برای تست مراجعه نمی‌کنند.

حریرچی با اشاره به رکود اقتصادی و شرایط تحریمی ایران گفت: آمریکا با ۴ برابر جمعیت ما، هر دفعه چندین هزار میلیارد دلار برابر مقابله با کرونا صرف می‌کند و کشور‌های دیگر هم میلیارد‌ها یورو و پول خرج می‌کنند و توانایی این را دارند که اگر به کسی می‌گویند در خانه بمان، مشابه دریافتی‌های قبلی و حتی بیشتر از آن را به او بدهند، اما کشور ما به علت تحریم‌های ناجوانمردانه، توانایی این کار را ندارد. کرونا زمانی در کشورمان شیوع یافت که در سال‌های ۹۷ و ۹۸، رشد اقتصادی منفی را تجربه کرده بودیم.

ارسال نظر