کد خبر : 9502

مردانی:

فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: دلتا یک ویروس عجیب و غریب است و هرکس ادعای سرماخوردگی کند، به او علام می‌کنیم حتما باید آزمایش دهد.

پیام نو| مسعود مردانی در پاسخ به چرایی بی‌توجهی مسئولان نسبت به شمار بالای قربانیانِ کرونا اظهار کرد: دنیا با معضلی جدید رو به رو است و منابع سازمان جهانی بهداشت از یک پاندمی جدید صحبت کرده است.

وی افزود: هم اینک پاندمی کرونا رنگ و بوی اصلی خود را از دست داده و پاندمی «دلتا» ایجاد شده کشوری در دنیا نیست که از آسیبِ آن در امان نباشد. بسیاری واکسن‌ها نیز از «دلتا» مصونیت ندارند و بیمارانی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند نیز مصون نیستند.

وی با بیان اینکه «دلتا» معادلات را کاملا در دنیا برهم ریخته است، تصریح کرد: این تعداد از بیمار و موارد جدید کرونا در هیچ یک از پیک‌های پنج‌گانه شاهد نبودیم. این واقعه استثنایی است و مخصوصِ ما نیست. ایتالیا دو ماه پیش اعلام کرد درها را به روی توریست باز کرده است ولی یکباره متوجه شدند موارد ابتلا به ۱۹ رسیده و امروز مجددا محدودیت‌ها را از سرگرفته است. چین که سرزمینی امن بود، امروز درگیر «دلتا» شده است.

مردانی ادامه داد: تنها مسئله‌ای که اتفاق افتاده است، این است که میزان مرگ و میر به شدتِ ابتدای کرونا نیست، چراکه واکسن زده‌ها ممکن است فرمِ خفیف‌تر بیماری را بگیرند ولی این مسئله نیز صد در صد نیست.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت شدیدا نسبت به این مسئله در حال تحقیق است و حتی از «دلتا» به عنوان یک پاندمی جدید نام برده است. این به واقع یک ویروس عجیب و غریب است و هرکس ادعای سرماخوردگی کند، به او اعلام می‌کنیم حتما باید آزمایش دهد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: یکی از راهکارها، ادامه واکسیناسیون است. بسیاری مردم اعلام می‌کنند با تزریق واکسن هم به کرونا مبتلا می‌شوند و حتی پرسنل پزشکی که واکسن‌های مختلفی زده‌اند، به بیماری مبتلا شده‌اند ولی این افراد به صورت سبک مبتلا شده‌اند و کارشان به مرگ نکشید.

مردانی افزود: در این مرحله، رعایت پروتکل‌ها از مرحله نخست بسیار مهم‌تر است. چون این ویروس بدین گونه است که اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا شود، دیگران قطعا می‌گیرند. شدیدا توصیه می‌کنم مردم استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

منبع: فارس

ارسال نظر