کد خبر : 9537

آیت‌الله فاضل لنکرانی:

من نمی‌دانم آیا آقایان به حرف‌هایی که در فضای مجازی می‌زنند توجه کرده اند؟!

پیام نو| عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: هم واجب است که انسان جان خودش را حفظ کند و هم حق ندارد جان دیگران را بر خطر بیاندازد. بنابر این اگر خدای ناکرده کسی به کرونا مبتلا شده و می‌داند که اگر با جمعی و یا فردی نشست و برخاست کند او مبتلا می شود، اگر خدای ناکرده مبتلا شود او ضامن است.

آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی، در گفت‌وگویی در رابطه با برگزاری مراسم عزاداری محرم در شرایط کرونایی گفت: نمی‌شود به مردم گفت امسال عزاداری نکنید یا به مردم بگوییم امسال عزاداری بکنید. اینها دستوری نیست و فرمان و قانون اصلا در این مسأله راه ندارد. این یک امری است که در ذات و طینت مردم ما، خصوصا شیعیان، قرار داده شده است. اما چند نکته اینجا وجود دارد و از باب تذکری است که ما به مردم عزیز عرض می‌کنیم.

فاضل لنکرانی افزود: من این نکته را عرض کنم که مسأله «حفظ جان» امری است که هم عقل بر او حکم و درک می‌کند و هم دین ما که یک دین عقلی و عقلایی است. حفظ جان یک انسان بسیار مهم است. شما ببینید که اگر یک انسانی کشته شود در دین ما به منزله این است که تمام انسان‌ها کشته شده اند. آن قدر حفظ یک نفس محترمه مورد توجه قرار گرفته است. هم واجب است که انسان جان خودش را حفظ کند و هم حق ندارد جان دیگران را بر خطر بیاندازد. بنابر این اگر خدای ناکرده کسی به کرونا مبتلا شده و می‌داند که اگر با جمعی یا فردی نشست و برخاست کند او مبتلا می شود، اگر خدای ناکرده مبتلا شود او ضامن است. هم کار حرامی انجام داده و هم ضامن این قضیه است. کسی که کرونایی است نباید حتی با نزدیک‌ترین افراد خودش نشست و برخاست کند تا اینکه کاملا خوب شود.

عضو جامعه مدرسین تأکید کرد: من نمی‌دانم آیا آقایان به حرف‌هایی که در فضای مجازی می‌زنند توجه کرده اند؟! می‌گویند کرونا هست، باشد می‌رویم، کشته شویم. از جهت فقهی هیچ فقیهی و هیچ عالمی نمی‌گوید که اگر بدانی کشته می‌شوی عزاداری امام حسین (ع) باز هم استحباب دارد و همه می‌گویند حرام است. کشته‌شدن جای معینی دارد. حفظ نفس که این مقدار اهمیت دارد، در دین ما «جهاد در راه خدا» استثنا شده است. انسان ولو اینکه می‌داند کشته می‌شود باید برای جهاد در راه خدا برود. در راه دفاع از خود، ناموس و حتی مالش می‌تواند جان خودش را فدا کند؛ اما در غیر اینها ما نداریم.

این استاد حوزه تشریح کرد: بگوییم برای عزاداری امام حسین(ع) حاضر هستیم جان خودمان را هم بدهیم، فکر می‌کنند که خدمت به دین امام حسین(ع) است. به موقع خودش، همان طوری که در انقلاب شکوهمند اسلامی و دفاع مقدس فرزندان این کشور «یا حسین (ع)» را بر پیشانی‌های خودشان نقش می‌بستند و می‌رفتند و با افتخار شهید می‌شدند و اینها جزو شهدای مسلّم اسلام هستند. اما در یک عزاداری اگر انسان کاری انجام بدهد که موجب کشته‌شدن خودش بشود، جایز نیست. هیچ فقیهی از صدر قضایای کربلا تا به حال نداریم که بگوید این جایز است.

وی افزود: حتی انسان در عزاداری نمی‌تواند یک ضرر قابل اعتنا به خودش بزند و مثلا بگوید من برای عزاداری امام حسین (ع) می‌خواهم دستم را قطع کنم؛ حق ندارد این کار را انجام بدهد. بگوید من برای عزاداری امام حسین (ع) می‌خواهم خون تمام بدنم را بدهم و خودم بمیرم، حق ندارد. سینه‌زدن، زنجیرزدن و عزاداری‌هایی که ضرر عمده‌ای را به بدن وارد نکند، همه فقها می‌گویند مانعی ندارد و استحباب هم دارد. البته اینها در مورد ضرر به خود انسان است. نسبت به دیگری اگر ضرر کمی هم باشد، فقها می‌گویند به هیچ وجه جایز نیست.

فاضل لنکرانی ادامه داد: من اگر بخواهم به مجلس امام حسین (ع) بروم و پایم را روی شانه یا پای کسی بگذارم و عبور کنم، جایز نیست و این کار حرام است. بگویم چون امام حسین (ع) جان خودش را داده من هم پایم را روی سر تو بگذارم از روی سر تو عبور کنم؟! اینها جایز نیست. اینها از واضحات فقه و دین است و کسی که اندک درسی خوانده باشد این مسائل برای او روشن است. لذا دستورات دینی که مراجع بزرگوار ما و رهبری معظم انقلاب فرموده اند و خودشان هم عملا دارند رعایت می‌کنند، مردم عزیز ما و هیأتی‌ها که باید دست همه آنها را بوسید چون خیمه امام حسین (ع) را بر پا داشته اند و شکوه عزاداری را حفظ می کنند، اما این عزیزان هم رعایت کنند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: سال گذشته در فضاهای باز ما دیدیم چه جمعیت‌هایی با رعایت فاصله اجتماعی و ضوابط بهداشتی حاضر شدند، امسال همین کار انجام شود. من در صحبت‌های سال گذشته مکرر گفته ام و باز هم عرض می‌کنم این فکر که یک روحانی یا یک مداح یا کسی که عزادار و عاشق امام حسین (ع) است بگوید «کرونا به مجلس امام حسین(ع) نمی‌آید»، «کرونا به حرم حضرت رضا (ع) نمی‌رود»، «کرونا به حرم حضرت امیر (ع) و کربلا نمی‌رود»، مگر ما علم غیب داریم؟!

وی یادآور شد: ائمه (ع) ما انقدر قدرت دارند که تمام مریض‌ها را در یک لحظه به اذن خدای تبارک و تعالی شفا بدهند ولی سنت بر این نیست. مگر ما معتقد نیستیم که تحت قبه امام حسین (ع) دعا مستجاب می‌شود؟! این وعده‌ای است که خدای تبارک و تعالی داده اما همین وعده هم شرایط دارد و نمی‌شود بگوییم هرکسی آنجا رفت و هر دعایی کرد. شفا با شرایط است. بنابراین کسی این حرف را نزند چون حرف غلطی است و خود ائمه (ع) این را قبول ندارند. حرفی بزنیم که وقتی قیامت در مقابل ائمه (ع) قرار گرفتیم نگویند این چه حرف‌هایی بود که شما به دین بستید.

استاد حوزه در پایان تأکید کرد: بگوییم کرونا همه جا می‌آید الّا در داخل حرم؟! حرم امام رضا (ع) «دارالتوحید»، «دارالهدایه» و «باب الهدایه» است. ما انقدر این را تنزل بدهیم و بگوییم امام رضا (ع) در حد یک طبیب معمولی است! این که پایین‌آوردن مقام حضرت رضا (ع) است. ما معتقدیم اینها همه تصرفات را می‌توانند داشته باشند ولی سنت اینها بر این نیست. لذا خود ائمه (ع) وقتی مریض می‌شدند دکتر می‌آوردند و گاهی اوقات دکتر غیر مسلمان برای آنها می‌آوردند.

 

منبع: جماران

ارسال نظر