کد خبر : 9538

مراسم سوگواری در فضای بسته تا ارتفاع ۶ متر با ۲۰ درصد و در فضاهای باز با ۳۰ درصد ظرفیت بلامانع است.

پیام نو| رئیس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برپایی ایستگاه‌های صلواتی در مشهد و دیگر مناطق زیر پوشش این دانشگاه، در ایام عزاداری ماه‌های محرم و صفر ممنوع است. علی‌اصغر حسنی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در این راستا ۲۵۰ گروه بازرسی در قالب حدود ۵۰۰ ناظر در استان بر نحوه اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی در آیین عزاداری امام حسین (ع) در ایام محرم و صفر، به‌ویژه در روزهای خاص این مناسبت نظارت می‌کنند. وی بیان کرد: از این تعداد ۱۵۰ گروه بازرسی در مشهد و ۱۰۰ گروه نیز در دیگر شهرستان‌های حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت خواهند داشت.

وی گفت: برگزاری مراسم‌های سوگواری در فضای بسته تا ارتفاع ۶ متر با ۲۰ درصد ظرفیت و در فضاهای باز با ۳۰ درصد ظرفیت بلامانع است.

رئیس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در توزیع نذور در مراسم عزاداری، مساجد، تکایا و هیأت‌ها و موکب‌ها می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های مربوط با آب و غذا به‌ویژه بیماری‌های عفونی روده‌ای را افزایش داده و عدم رعایت بهداشت فردی و محیطی می‌تواند بیماری‌های مرتبط با محیط از جمله بیماری‌های تنفسی به‌ویژه کووید ۱۹ را موجب شود.

حسنی در خصوص نکات ضروری در بحث اطعام‌دهی در مراسم عزاداری محرم و صفر گفت: ممنوعیت پذیرایی و توزیع نذور به صورت بسته‌های خشک در منازل، پخت‌وپز در مکان‌ها با شرایط بهداشتی، توزیع آب و غذا توسط افراد دارای کارت بهداشت معتبر و استفاده از ماسک و دستکش در زمان ارائه خدمت، استفاده از مواد خام مصرفی سالم و بهداشتی، عدم انجام ذبح و قربانی، استفاده از ظروف مناسب برای توزیع نذور باید توسط مسوولان هیات‌ها و هیات امنای مساجد مورد توجه قرار گیرد.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر