کد خبر : 9543

توضیح رئیس سازمان غذا و دارو درباره کم‌یاب‌شدن سرم

محمدرضا شانه‌ساز گفت: در زمینه سرم ما پارسال این موضوع را پیش‌بینی می‌کردیم

پیام نو| محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو درباره موضوع کمبود سرم تزریقی گفت: در زمینه سرم ما پارسال این موضوع را پیش‌بینی می‌کردیم، اما تولیدکننده‌ها به مجلس اعتراض کردند که سازمان غذا و دارو می‌خواهد سرم وارد کند.

وی ادامه داد: یکی از شرکت‌های بزرگ‌تولیدکننده سرم اعلام کرد که دارد تولیدش متوقف می‌شود و بر همین اساس هم ما برای واردات سرم برنامه‌ریزی کردیم، اما تولیدکننده‌ها به مجلس نامه نوشتند و تعهد تامین کرده و از ما خواسته شد اقدامی برای واردات نشود. در حالی که اگر طبق برنامه‌ریزی خودمان پیش می‌رفتیم، الان مشکلی برای سرم نداشتیم.

شانه‌ساز درباره وضعیت تامین رمدسیویر در داروخانه‌ها نیز گفت: تامین دارو انجام می‌شود، اما وقتی مصرف رمدسیویر در خردادماه ۶۰۰ هزار عدد بود و اکنون در اواسط مرداد ماه به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار عدد می‌رسد، نشان می‌دهد که گایدلاین‌ها را برای تجویز دارو درست رعایت نمی‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اکنون افزایش ۴ برابری مصرف رمدسیویر را نسبت به خرداد ماه داریم، افزود: دارو باید مطابق گایدلاین‌ها تجویز شود و نظارت بر روی تجویز انجام شود. در هیچ کشوری در دنیا چنین الگوی مصرفی را نمی‌بینیم.

 

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر