کد خبر : 9582

ساترا از لغو مجوز گفت، روبیکا از بی‌نیازی به مجوز

معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا گفت از سال گذشته پرونده تضییع حقوق کاربران روبیکا باز شده است

پیام نو| سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) به ماجرای ساخت اکانت افراد در روبیکا بدون اطلاع آن‌ها واکنش نشان داد. معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در توییتی به برخی تخلفات روبیکا همچون تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت و استفاده غیرمجاز از اطلاعات شخصی کاربران اشاره کرد و نوشت:

از بهمن‌ماه ۹۹ پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران در روبیکا را آغاز کردیم و با طیف وسیعی از تخلفات رو‌به‌رو شده‌ایم. تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیر قانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت، گزارش‌های اخیر مبنی بر استفاده غیر مجاز از اطلاعات شخصی کاربران و... ضرورت اصلاح را بیش از پیش روشن می‌کند.

علی سعد ادامه داد: مجوز سرویس صورت و تصویر سوپر اپلیکیشن روبیکا در سال ۹۹ باطل و از پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه ملی جلوگیری شد. ساترا پس از اعلام این خبر در بهمن‌ماه، تخلفات ترافیکی روبیکا را با وزارت ارتباطات پیگیری کرد و پرونده احقاق حقوق کاربران را به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برد. این شکایت که درمورد نماوا، فیلیمو و روبیکا بود، منجر به حذف محاسبه غیرقانونی پهنای باند در این پلتفرم‌ها شد؛ اما «به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها» همچنان شاهد تداوم فعالیت‌های متخلفانه در این پلتفرم هستیم.

در واکنش به این اعلام و اقدام، روابط عمومی روبیکا در بیانیه‌ای تأکید کرد برای فعالیت، نیازی به اجازه سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر ندارد: «این سوپراپلیکیشن با محوریت شبکه اجتماعی و پیام‌رسان است نه iptv. طی سالیان گذشته ساترا همواره سعی کرده است که علاوه بر iptv‌ها و vod‌ها، پیام‌رسان‌ها را هم متقاعد به اخذ مجوز از ساترا کند که هیچکدام از پیام‌رسان‌ها از جمله روبیکا قبول نکردند.»

در ادامه این اعلامیه آمده است: «در خصوص بخش فیلم و سریال، روبیکا در سال ۱۳۹۷ فقط برای مدت شش ماه و به‌صورت موقت مجوز از ساترا برای این قسمت داشت که همان موقع نیز منقضی شد و هیچگاه تمدید نشده است؛ زیرا روبیکا اقدام به عقد قرارداد با سایر پلتفرم‌های دارای مجوز کرده و انتشار محتوا از سیستم‌های این پلتفرم‌ها انجام می‌شود نه روبیکا.»

 روابط عمومی روبیکا در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: «در نهایت حتی در صورت وجود مجوزی برای ابطال از سوی ساترا، زیبنده یک نهاد حاکمیتی نیست که بدون انجام هیچ‌گونه تحقیقاتی و اخذ توضیح بابت شایعات و اکاذیب منتشره علیه روبیکا در روزهای اخیر، از طریق یک رشته توئیت و نه حتی نامه‌ای رسمی، ابطال مجوز یک پیام‌رسان که حتی رسانه صوت و تصویر فراگیر نیز محسوب نمی‌شود و حتی درخواست مجوزی نداده است، اعلام شود.»

 

ارسال نظر