| 06:52   
کد خبر : 11429

یادداشت اختصاصی

از قرار معلوم، سازمان سیا واقعاً درگیر ارزهای دیجیتال است.

پیام نو| فضای مجازی پر است از نظریات عجیب مبتنی بر تئوری توطئه و داستان‌های کارآگاهی‌مآبانه جذاب؛ از این‌که «بیل گیتس» برای کنترل نسل بشر در واکسن‌های کرونا، ریزتراشه قرار داده تا نظریات مبتنی بر دست داشتن پنتاگون در حملات 11 سپتامبر و مورد اخیر که براساس آن آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بیت‌کوین را اختراع کرده است و تمامی سازوکار ارزهای دیجیتال، چیزی نیست جز طرحی اطلاعاتی!

ادامه نظارت به سبک دموکرات‌ها

اکنون به نظر می‌رسد دستکم یکی از این نظریه‌های عجیب‌وغریب درست از آب درآمده است. از قرار معلوم، سیا واقعا درگیر ارزهای دیجیتال است،‌ هرچند که نقشی در اختراع بیت‌کوین نداشته است. 

همه‌چیز از مصاحبه «ویلیام برنز»، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا شروع شد. برنز که از زمان روی کار آمدنش به ‌عنوان رئیس سیا کمابیش با چراغ خاموش پیش می‌رفت در مصاحبه‌ای با روزنامه وال‌استریت ژورنال نکته‌های جالبی را بر زبان آورد؛ این‌که طی دوران حضورش در مسکو به‌ عنوان سفیر در اوایل سال 2000 میلادی و همکاری‌اش در مذاکرات برجام موهایش از شدت استرس و اضطراب سفید شده، تا نگاهش نسبت به چین و توسعه این کشور شرق آسیا. 

یکی از نکات جالب مصاحبه برنز این بود که وی اعتراف کرد سیا پروژه‌های متعددی را برای پیگیری ارزهای دیجیتال دارد. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا سازمان سیا می‌تواند حملات فزاینده باج‌افزاری علیه ایالات متحده را دفع کند که از سوی برخی کشورها یا افراد مستقل خارجی سازماندهی سازماندهی می‌شود، به خبرنگار وال استریت ژورنال گفت: «رئیس پیشین سیا پروژه‌های گوناگونی را با تمرکز بر ارزهای دیجیتال و تلاش برای بررسی نتایج ثانوی و ثالث آن به راه انداخته بود.» وی گفت بنا دارد همین مسیر را ادامه دهد و از سایر بخش‌های دولتی آمریکا نیز برای درک بیشتر و به دست آوردن اطلاعات دقیق‌تر از ماهیت این جهان پر رمز و راز کمک می‌گیرد. 

در این میان پایگاه اینترنتی «بیزینس اینسایدر» با اشاره به انواع سرقت‌ها در دنیای رمزارزها اعلام کرد باج‌افزار نوعی نرم‌افزار تخریبی است که برای خاموش کردن رایانه یا شبکه تا زمان دریافت مبلغی به‌عنوان اخاذی طراحی شده است و در چنین مواردی معمولا درخواست می‌شود وجه مورد نظر در قالب بیت‌کوین یا رمزارزهایی مانند مونرو پرداخت شود.

برای کسانی که اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند باید افزود مونرو یک ارز مجازیِ بازِ رمزگذاری‌شده است که از مارس 2014 با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی ایجاد شد. این ارز مجازی در سیستم عامل‌های لینوکس، ویندوز و اندورید قابل‌اجرا است. هدف مونرو این است که وضعیت نابسامان رمزارزها را کنترل کند و این کار را از طریق گمنام کردن فرستنده، گیرنده و مقدار معامله ‌شده انجام می‌دهد. حملات باج‌افزاری که سال جاری میلادی صورت گرفت باعث تعطیلی یک خط لوله نفت، کارخانه‌های فرآوری گوشت و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کسب‌وکار شد که در همانموقع سازمان سیا از این موضوع به شدت نگران بود و حتی به صورت غیرمستقیم روسیه را عامل این حمله معرفی کرد.

دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژوئن مبارزه با باج‌افزارها را یکی از اولویت‌های امنیتی خود خواند و اعلام کرد که تلاش می‌کند با ردیابی ارزهای دیجیتال، این تهدید را رفع کند. 

البته ویلیام برنز، رئیس فعلی سازمان سیا آشکارا اشاره نکرد که منظورش از «رئیس پیشین سیا» چه کسی است. طی پنج سال گذشته، این آژانس شاهد حضور پنج رئیس بوده است از جمله «جان برنان»، «مایک پمپئو» و «جینا هاسپل». با این همه، محتمل‌ترین گزینه در این زمینه «دیوید کوهن» است. 

برنز در ادامه عنوان کرد که این آژانس در حال بررسی شبکه‌هایی مالی است که از سوی گروه‌های جنایتکار و اجرا کننده جرایم سازمان یافته اداره شده و از دارایی‌های دیجیتال برای باج‌گیری استفاده می‌کنند. وی افزود که سیا به دنبال اضافه کردن کارشناسان رمزنگاری به تیم تحلیل‌گران اطلاعاتی خود و بازکردن خطوط ارتباطی با کارشناسان صنایع است. 

تعمیق اشراف بر مجرمان  

«تام مک‌کی»، تحلیلگر امور رمزارز، در این رابطه به وبسایت گیزمو گفت: «علاقه سیا به حوزه ارزهای دیجیتال تا حدی عجیب است. اما از سوی دیگر، از یاد نباد برد که رمزنگاری و فناوری بلاک‌چین همیشه مورد توجه ارتش و جامعه اطلاعاتی آمریکا بوده است، چراکه با این فناوری می‌توان از عملیات‌های خودی محافظت کرده و سر از اطلاعات گروه‌های دشمن درآورد. ناشناس بودن تراکنش‌ها در این فضا برای جامعه اطلاعاتی بسیار مهم تلقی می‌شود.»

از یاد نباید برد که در سال 2012، افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» نشان داد که آژانس امنیت داخلی آمریکا «ردیابی» کاربران بیت‌کوین و سایر رمزارزها را در شمار یکی از اولویت‌های خود قرار داده است. 

مک‌کی افزود: «ارزهای دیجیتال ابزاری است ارزشمند برای سیا که با کمک‌ آن می‌تواند به اهداف نهان خود برسد و هدف اصلی کسانی هستند که می‌کوشند با باج‌گیری اینترنتی باعث هرج و مرج در زیرساخت‌های موسسات بزرگ شوند.»

ورود سیا به دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد. برنز طی این گفت‌وگو عنوان کرد که یکی از راه‌های مقابله با حملات باج‌افزاری و پیشگیری از وقوع آن‌ها دسترسی بیشتر به شبکه‌های مالی رمزارزها است تا بتوان با این طیف از شبکه‌های مجرمانه مقابله کرد. این در حالی است که برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که این امر می‌تواند بدان معنا باشد که ارزهایی ظاهرا رمزگذاری‌شده برای رهگیری مجرمان فضای کریپتوکارنسی ساخته و پرداخته شود. 

البته چنین موضوعی بیشتر در حد نظریه و گمان است،‌ چراکه برنز در مصاحبه‌اش با وال‌استریت ژورنال اطلاعات چندانی درباره سازوکار سیا برای مقابله با جرم در فضای ارزهای دیجیتال ارائه نداد. برای مثال، آیا سیا در حال مطالعه شبکه‌های ارزهای دیجیتال است یا تلاش دارد در آن اخلال ایجاد کند؟ در این رابطه برنز گفت: «یکی از راه‌های مبارزه با حملات باج‌افزار و ایجاد بازدارندگی این است که بتوانیم به شبکه‌های مالی مخفی که مورد استفاده گروه‌های مجرمانه قرار گرفته،‌ وارد شویم. این امر در مورد ارزهای دیجیتال نیز صادق است.»

البته این اظهارات به بحث و جدل در فضای مجازی درباره این‌که آیا سیا ممکن است وارد فرآیند ساخت ارزهای دیجتال شود، دامن زده است، ولی باز هم نمی‌توان بدون اعتنا از کنار آن گذر کرد و به هر ترتیب باید دید که چه سناریوی جدیدی از سوی واشنگتن طرح‌ریزی خواهد شد.

فرشاد گلزاری

ارسال نظر