| 02:09   
کد خبر : 11543

یادداشت اختصاصی:

بحران مالی در آمریکا، افزایش قیمت‌ها و عدم وجود چشم‌اندازی روشن در زمینه بهبود وضعیت در سال آینده میلادی همه را در این کشور نگران کرده است و کارشناسان هشدار می‌دهند که در صورت ادامه وضعیت فعلی، این کشور ممکن است دچار رکودی بی‌سابقه شود.

پیام نو| بحران مالی در آمریکا، افزایش قیمت‌ها و عدم وجود چشم‌اندازی روشن در زمینه بهبود وضعیت در سال آینده میلادی همه را در این کشور نگران کرده است و کارشناسان هشدار می‌دهند که در صورت ادامه وضعیت فعلی، این کشور ممکن است دچار رکودی بی‌سابقه شود.

هشدارِ جمهوریخواهان

اخیراً «کوین مک‌کارتی»، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، در جریان جلسه پرسش و پاسخ هفتگی خود، با اشاره مشکلات اقتصادی این کشور، وضعیت اقتصادی ایالات متحده را بحرانی توصیف کرد. او در پیامی توییتری بخشی از سخنان خود را منتشر کرد و نوشت: «کشور ما در بحران است: تورم، قیمت بالای بنزین، زنجیره تأمین؛ دموکرات‌ها در کنگره (به‌ویژه این هفته) برای کاهش هریک از این فشارها چه کردند؟» او در ادامه نوشت: «جواب این است: مطلقا هیچ.»

ماه گذشته میلادی نیز «جی جردن»، نماینده جمهوری‌خواه آمریکا، از اوضاع آشفته در مرز‌های جنوبی کشورش انتقاد کرد و آن را یک «بحران» خواند و گفت: «بحرانی در مرز‌های جنوبی ما وجود دارد و در واقع من نمی‌دانم که اصلاً می‌توانیم بگوییم ما هنوز مرز داریم یا خیر.» گفتنی است مقامات جمهوری‌خواه پس از روی کار آمدن «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا، او را مقصر فشار بیش از حد بر سامانه‌های مهاجرتی و تصمیماتی معرفی می‌کنند که به گفته آن‌ها باعث افزایش مهاجران غیرقانونی از مرز‌های جنوبی و به ویژه مرکز مکزیک شده است.

در همین راستا، مشاوران اقتصادی جو بایدن‌ اقدام به فرافکنی درباره تشدید نرخ تورم در ایالات متحده کردند. بر این اساس، مشاوران بایدن ضمن دفاع از سیاست‌های اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا، افزایش نرخ تورم در این کشور را مربوط به مشکلات جهانی مرتبط با همه‌گیری کووید-۱۹ دانستند. قیمت‌های مصرف‌کننده در آمریکا در هفته‌های گذشته بیشترین افزایش سالانه را در ۳۱ سال اخیر به ثبت رسانده است. گفته می‌شود دلیل اصلی این تورم بی‌سابقه در آمریکا افزایش قیمت نفت و فرآورده‌های سوختی در بازار‌های جهانی است. جمهوری‌خواهان‌ اما می‌گویند تورم زیاد این روز‌ها در آمریکا ناشی از برنامه‌ها و سیاست‌های هزینه‌بر بایدن در این کشور است. «برایان دیز»، مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید در این باره گفت: «شکی نیست که این روز‌ها تورم خیلی بالاست و مردم تحت فشار هستند، ولی نباید فراموش کنیم زمانی که رییس جمهور سر کار آمد ما با یک بحران اقتصادی همه جانبه رو به رو بودیم.»

پرسشی که در این میان مطرح شده این است که آیا می‌توان امید داشت که وضعیت ارزهای دیجیتال بتواند به ‌عنوان سدی در برابر این موج تورم ایفای نقش کند؟ این پرسشی است که برخی از کارشناسان اقتصادی این روزها با آن بسیار کلنجار می‌روند.

با توجه به این‌که گزارش‌های مربوط به تورم در سراسر جهان سیاست‌گذاران بانک مرکزی را به چالش می‌کشد، آن‌ها سعی می‌کنند بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری و بهبود اشتغال را تشویق کرده و در عین حال از افزایش قیمت‌ها نیز جلوگیری کنند.

پناه بردن به رمزارزها

برخی از تحلیلگران ادعا کرده‌اند که تورم بالا، ناشی از افزایش تقاضا و تنگناهای زنجیره تامین، که در مرحله بهبودی بیماری همه‌گیر کرونا شکل گرفته است، از ارزش‌های ارزهای دیجیتال، به ویژه بر روی دارایی‌هایی مانند بیت‌کوین، حمایت کرده است. همین باعث شده که برخی کارشناسان از این ارز تحت عنوان طلای دیجیتال نام ببرند که می‌تواند وضعیت فعلی اقتصاد کشورهایی چون آمریکا را بهبود بخشد. یک تحلیلگر بازار در شرکت «تینک‌مارکتز»، در یادداشتی در روز چهارشنبه گفت که معاملات اخیر در ارزهای مجازی «ظن او را مبنی بر اینکه افزایش قیمت رمزارزها تا حدی توسط سطوح فزاینده تورم تقویت شده است» تأیید می‌کند. همچنین «نوئل آچسون»، رئیس بینش‌های بازار در جنسیس، گفت که افزایش تورم برای بیت کوین و طلا «به معنای افزایش ارزش» است و این مسئله به ‌عنوان یک محافظ تورم تلقی می‌شود.

وی گفت: « تورم سال به سال در مقایسه با زمانی که اقتصاد در ماه‌های ابتدایی بحران در تلاش برای بازگشایی بود، در حال افزایش است. می‌توان این مسئله را سیگنالی برای بهبود اوضاع ارزهای دیجیتال در نظر گرفت، اما تحولات اخیر نشان داده است که در نهایت همبستگی میان بازارهای جهانی مبتنی بر پول با پشتوانه و رمزارزها تا حدی مستحکم بوده است، خاصه این‌که طی روزهای اخیر شاهد کاهش بهای انواع ارزها بوده‌ایم.»

بنا به گفته «راجر هاگ»، تحلیل‌گر رمزارزها در نشریه فوربس، از آنجایی که اقتصاد پولی تورمی و تله‌های نقدینگی با نرخ‌های بهره صفر درصد یا حتی نرخ‌های بهره منفی مورد توجه قرار می‌گیرند، بسیاری به دنبال بیت‌کوین به عنوان محافظ تورمی یا محافظت در برابر تورم هستند. سرمایه‌گذاران میلیاردر برای مقایسه بیت‌کوین با طلا صف می‌کشند و این مقایسه خاص دارای تفاوت‌هایی است، اما موضوع کلان گسترده بیت‌کوین که محافظت در برابر یک محیط تورمی است، به‌ویژه پس از نصف شدن اخیر، از بین رفته است.

به طور کلی تورم عبارت است از افزایش کلی خدمات و کالاها در یک کشور در یک دوره زمانی پایدار. این تعریف کلی است، اما در اینجا مفید است که بفهمیم تورم عموما به دلیل کاهش کلی قدرت خرید یک ارز پایه است. اگر کاهش قدرت خرید به نقطه عطف بحرانی برسد که در آن کاهش ارزش ارز فیات و افزایش قیمت کالاها و خدمات در یک دوره زمانی بسیار سریع اتفاق می‌افتد، «ابرتورم» شکل می‌گیرد.

بیت کوین از نظر فناوری برای تشویق یک نگرش کاهش تورم و یک ذخیره نسبتاً پایدار ارزشمند است که تا حدی به «استاندارد طلا» باز می‌گردد. به این ترتیب، جامعه به عنوان مکانی عمل می‌کند که سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان جامعه می‌توانند دست خود را در برابر اجماع تورمی بالا ببرند. به این ترتیب است که می‌توانیم ببینیم بیت‌کوین و رمزارزهای مانند آن به ‌عنوان یک محافظ واقعی و معنادار در برابر تورم عمل می‌کنند و حتی می‌تواند تفکرات اقتصادی و سیاستی که آن را هدایت می‌کنند را جهت‌دهی کند.

 

 

ارسال نظر