| 17:27   
کد خبر : 11661

یادداشت اختصاصی

یکی از بازیکنانی ‌که رقابت سختی را برای ارزهای دیجیتال برتر یا پیش‌رو ایجاد می‌کند، «کاردانو» است.

پیام نو| بازار رمزارزها موج‌های عظیمی را در حوزه سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است که بیت کوین و اتریوم بلامنازع پیشتاز آن هستند. با این حال، یکی از بازیکنانی ‌که رقابت سختی را برای ارزهای دیجیتال برتر یا پیش‌رو ایجاد می‌کند، «کاردانو» است. 

درخشش کاردانو: از مقیاس‌پذیری تا همه‌گیری ؟

توکن دیجیتال کاردانو در حال حاضر در رتبه هفتمین ارز دیجیتال بزرگ جهان قرار دارد. در ماه سپتامبر پس از افزایش قیمت به رکورد حدود 3 دلار آمریکا رسید و در حال حاضر قیمت آن یک دلار و 23 سنت است. با وجود انقباض شدید بازار، قیمت کاردانو بیشتر سال 2021 میلادی را زیر رقم 2 دلار آمریکا سپری کرد. در این میان اما بسیاری معتقدند که این ارز می‌تواند در سال آینده میلادی یعنی سال 2022 که به سال افسانه‌های رمزارز مشهور شده، شاهد افزایش قیمت بسیاری باشد. بنابراین، تحلیل‌گران تلاش دارند تا احتمالات کاردانو را برای رسیدن به بالاترین رکورد در سال آینده و آنچه ارزش آن را تحریک می‌کند بررسی کنند. 

اساساً از بسیاری جهات، کاردانو ارزی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری است؛ چراکه سازوکار این ارز مصرف انرژی کمتری را به دنبال داشته و همین موضوع باعث شده توجه‌ بسیاری به آن جلب شود. مقیاس‌پذیری این ارز نیز بسیار جالب‌توجه است. در حال حاضر توکن کاردانو می‌تواند 250 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، اما انتظار می‌رود که طی سال‌های آینده این رقم به یک میلیون تراکنش برسد. 

طی سال‌های آینده، به عقیده کارشناسان، ارزش کاردانو به شکلی قابل‌توجه افزایش خواهد یافت، چراکه پذیرش انبوه این ارز از سوی کمپانی‌ها و موسسات مطرح دنیا (اعم از مالی و غیرمالی) در حال وقوع است و هرچه می‌گذرد به حجم آن افزوده نیز می‌شود. اگرچه مشخص نیست که آیا ارزش بازار «آدا» رشد آنچنانی خواهد داشت یا خیر، اما در زمینه رشد قیمت این رمزارز سیگنال‌های بسیار مثبتی دیده می‌شود. 

پس از ثبت رکورد در ماه سپتامبر، کاردانو روندی نزولی را طی کرد و در عین حال سودی متوسط را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشت. طبق پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود که کاردانو طی سال 2022 به قیمت دو دلار رسیده و بسیاری معتقدند که این ارز می‌تواند مرز سه دلار را نیز رد کند. بنا به تخمین‌های صورت‌گرفته، این ارز در سال 2025 به میانگین چهار دلار و 87 سنت و در سال 2028 به قیمت هفت دلار و 32 سنت خواهد رسید. 

این در حالی است که نقشه راه آینده این پلتفرم نیز مثبت به نظر می‌رسد. ماه گذشته میلادی، رسانه‌ها گزارش دادند که «چارلز هاسکینسون»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل اینپوت اوتپوت گلوبال (IOG) که تیم توسعه‌دهنده بلاک چین کاردانو به حساب می‌آید، در توییتی انتظارات خود از نقشه راه بعدی کاردانو که چشم‌انداز این پلتفرم در سال ۲۰۲۲ را شامل می‌شود،‌ به اشتراک گذاشته است. به گفته وی، کاردانو ‌از نظر ساخت اکوسیستم رشد چشم‌گیری داشته است و اکوسیستم «زنده» آن در حال قوی‌تر شدن است. هاسکینسون همچنین اعلام کرده همه پروژه‌هایی که علاقه‌مند به ساخت قراردادهای هوشمند بر روی این شبکه هستند، باید منتظر نوآوری‌های بزرگ برای مکانیسم‌های خود باشند، زیرا فناوری کاردانو «باورنکردنی» است. 

کاردانو، آهسته اما هدفمند

خبرگزاری یو.‌اس‌.ای تودی در این رابطه گزارش داد که سال 2022 سالی ویژه برای کاردانو خواهد بود، چراکه این اولین سالی است که در آن پلتفرم با قابلیت قراردادهای هوشمند می‌تواند عملا اجرایی شود. 

از سوی دیگر، چهار سال پس از آغاز به کار کاردانو تعداد کیف پول‌های دارای موجودی این ارز دیجیتال در شبکه به یک میلیون رسیده است و به عقیده «لوکاس مور»، تحلیل‌گر بازار، این ارز دیجیتال فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری در سال 2022 است. وی در ادامه افزود که اکوسیستم کاردانو پتانسیل عظیمی برای سال 2022 دارد. بنابراین، او معامله‌گران را تشویق کرد تا خود را برای آینده‌ای سودمند آماده کنند. مور فرصت‌های زیادی را که در اکوسیستم کاردانو برای سال آینده اتفاق خواهند افتاد را ارائه داد.

از سوی دیگر، از یاد نباید برد که تیم کاردانو برای جلوگیری از بروز تصمیمات اشتباه، پروژه را به آرامی و پیوسته در راه خود و برای رسیدن به اهداف تعیین شده پیش می‌برند. تاکنون، این تیم به هر هدفی که تعیین کرده است، عمل کرده و حتی یک بار هم شکست نخورده است. 

البته ارزهایی مانند آوالانچ (AVAX) و سولانا (SOL) نیز طی مااه‌های اخیر فناوری‌های بسیار جالب‌توجهی را برای ارتقای سازوکار خود ارائه داده‌اند، با این همه، کاردانو همچنان توانسته نظر خریداران را به خود جلب کند. بنابراین انتظار می‌رود که در یک بازار صعودی، این رمز ارز نیز افزایش قیمت بسیار چشمگیری را شاهد باشد. این در حالی است که برخی حتی پیش‌بینی کرده‌اند که این ارز افزایش قیمتی باورنکردنی را شاهد بوده و در سال 2022 میلادی ممکن است به قیمت 10 دلار نیز برسد. 

این را نیز باید در نظر گرفت که «فردریک ایروین»، محقق حوزه رمزارز اخیرا در مقاله‌ای ابراز امیدواری کرده که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، کاردانو تا قبل از سال 2025 می‌تواند به 20 دلار برسد. صاحب‌نظران صنعت ارز دیجیتال معتقدند که در سال آینده، مؤسسات نقش پررنگ‌تری در هدایت بازار خواهند داشت. علاوه بر این، مشارکت آنها می‌تواند قانون‌گذاری‌های این حوزه را در سراسر جهان، در مسیری مطلوب قرار دهد. با توجه به این‌که کاردانو مدتی است که در این زمینه قدم گذاشته است، به نظر می‌رسد که باید انتظار پیشرفت قابل‌توجهی را از سوی این ارز داشت که می‌تواند بسیار چشمگیر باشد و حتی بسیاری از رقبای خود و حتی مخالفانش را شگفت‌‌زده کند.

فرشاد گلزاری

ارسال نظر