| 18:40   
کد خبر : 14948

رویترز به نقل از یک مقام ترک اعلام کرد که روسیه به فروش پهپادهای بایراکتار TB۲ ترکیه به اوکراین اعتراض کرده است.

پیام نو| رویترز به نقل از این مقام ترک نوشت: فروش پهپادهای بایراکتار(بیرق دار) ترکیه به اوکراین توسط یک شرکت خصوصی انجام شده است.

یک مقام بلندپایه ترکیه روز جمعه گفت: روسیه به دلیل فروش پهپادهای مسلح بایراکتار TB۲ به اوکراین از ترکیه شکایت کرده است، اما او خاطرنشان می‌کند که فروش پهپادها بوسیله یک شرکت خصوصی ترکیه‌ای انجام شده و معاملات دولت به دولت نیست.

این مقام که نامی از او برده نشده در نشستی با رسانه‌های خارجی گفته روس‌ها ناراحت هستند و هر از چند گاهی از فروش پهپاد شکایت می‌کنند. ما پیشتر پاسخ داده‌ایم که اینها شرکت‌های خصوصی هستند و خرید پهپادها توسط اوکراین پیش از جنگ نیز انجام شده است.

پهپاد بایراکتار تی-بی۲ یک پهپاد شناسایی رزمی است که توسط شرکت ترکیه‌ای بایکار (Baykar) که در زمینه صنایع نظامی فعالیت می‌کند برای ارتش ترکیه ساخته شده است. پهپاد بایراکتار TB۲ به چهار موشک هدایت شونده MAM-L و MAM-C ساخت شرکت دفاعی راکستان مجهز است.

دولت اوکراین تاکنون چندین فروند پهپاد بایراکتار از ترکیه خریداری کرده است.

اوکراین بیش از ۴۸ فروند از این نوع پهپاد به ترکیه سفارش داده که ۱۶ فروند آن پیش از جنگ اوکراین و ۱۸ فروند دیگر پس از آن در اختیار اوکراین قرار گرفته است.

مابقی پهپادها هم در روزهای آینده به اوکراین می‌رسد.

گفته شده سه فروند از این پهپادها که قدرت مانور و تخریب بسیار بالایی دارند در جنگ اوکراین علیه اهداف روسی از بین رفته‌اند.

ارسال نظر