| 19:32   
کد خبر : 15189

سیاستمدار مخالف دولت ترکیه:

رهبر حزب اپوزیسیون «سعادت» ترکیه گفت: اردوغان احتمال دارد عضو دیگری از حزب عدالت و توسعه را نامزد انتخابات کند.

پیام نو| به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در جریان انتخابات سراسری سال ۲۰۱۸ ترکیه، حزب حاکم عدالت و توسعه و همینطور حزب جنبش ملی گرای ترکیه ائتلافی را بر سر پیروزی مجدد اردوغان در انتخابات موسوم به "ائتلاف مردم" تشکیل دادند.

حالا تمل کرم‌الله‌اوغلو، رهبر حزب سعادت بر اساس گزارش روزنامه هابرترک گفته است: دولت باغچلی، رهبر حزب جنبش ملی گرای ترکیه به اردوغان گفته او کاندیدای مد نظرش است. اما آیا رئیس جمهور ترکیه تاکنون گفته است که من کاندیدا هستم؟ اردوغان تا زمان انتخابات بررسی خواهد کرد؛ اگر احتمال بالای باخت او وجود داشته باشد، او کاندیدای دیگری را معرفی می‌کند. به این ترتیب در صورت شکست، او خودش شکست نخواهد خورد بلکه کاندیدای دیگری متحمل آن می‌شود. این چیزی است که آنها می‌گویند. من نمی دانم آیا این درست هست یا نه.

در تاریخ ۱۲ فوریه به دعوت کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوریخواه ترکیه،‌ بزرگترین حزب اپوزیسیون با گرایش چپ میانه این کشور، رهبران شش حزب مخالف ترکیه برای تعیین نامزد انتخابات گرد هم جمع شدند. شرکت کنندگان این نشست علاوه بر کرم‌الله‌اوغلو شامل مرال آکشنر، رهبر حزب اپوزیسیون موسوم به حزب "خوب"، علی باباجان، حزب دموکراسی و پیشرفت، گلتکین اویسال، رهبر حزب دموکرات و احمد داووداوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه و رئیس حزب محافظه کار موسوم به حزب آینده بودند.

رهبران این شش حزب مخالف بعد از این نشست بیانیه‌ای را در خصوص تدارک یک یادداشت بر سر گذار ترکیه به سمت یک نظام حکومتی پارلمانی تقویت شده منتشر کردند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر