| 12:43   
کد خبر : 15217

این مرد 38 ساله فرانسوی شرکتی را تأسیس کرد که اکنون نقشی کلیدی در تولید سوخت های زیستی دوستدار محیط زیست دارد.

پیام نو| وقتی فوتبالیست ها بازنشسته می شوند، می توانند مسیرهای زیادی را طی کنند. برخی به سمت مربیگری یا مدیریت می روند، در حالی که برخی دیگر تصمیم می گیرند بازی را به طور کامل کنار بگذارند. حداقل این است که تعداد کمی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی و تولید منابع انرژی تجدیدپذیر نقش پیشرو ایفا می کنند.

متیو فلامینی ممکن است به‌عنوان یک فوتبالیست مفید که برای مارسی، آرسنال و آث میلان بازی می‌کرد، حرفه‌ای معین داشته باشد، اما کاری که او پس از آویختن کفش‌هایش انجام داده، بسیار دیدنی بوده است.

فلامینی از طریق آکادمی مارسی وارد فوتبال شد و در فصل 04-2003 به تیم اصلی راه یافت و در آن فصل در فینال جام یوفا بازی کرد. این موضوع توجه آرسن ونگر را به خود جلب کرد و آرسنال به دنبال امضای قرارداد با فلامینی در اولین قرارداد حرفه ای خود شد، حرکتی که باعث خشم مدیر وقت مارسی یعنی خوزه آنیگو شد.

آنیگو گفت: "این یک خیانت بزرگ است. او به خوبی از من استفاده کرد. به خاطر پولی که با ما به صورت حرفه ای قرارداد نبست، خوب است. استدلال ورزشی او مبنی بر اینکه از کمتر بازی کردن می ترسید دیگر درست نیست. دیدگاه من هرگز دوباره مثل قبل نخواهد بود."

اخطارهای آنیگو مبنی بر اینکه فلامینی برای ورود به تیم اصلی توپچی ها مشکل خواهد داشت در ابتدا نادرست بود، زیرا پس از یک فصل، او در فصل 06-2005 آرسنال بسیار مهم بود و در 49 بازی در تمام رقابت ها به میدان رفت و آنها به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیدند.

با این حال، فلامینی هرگز واقعاً در نقش بازیکن تاثیرگذار خط میانی که انرژی، هوش و توانایی‌اش باید او را برای آن ایده‌آل می‌کرد، در اختیار نداشت.

در عوض، انعطاف پذیری در موقعیت، همراه با نرخ کار قوی و اخلاق ورزشی، او را به یک مرد مفید تبدیل کرد، که در دفاع کناری و هافبک کناری و همچنین در بهترین نقش هافبک مرکزی خود مستقر شد و اغلب به عنوان بازیکن فرعی در حالی که سسک فابرگاس به میدان می رفت، جای ژیلبرتو سیلوا را پر کرد.

لحظاتی از درخشش وجود داشت، مانند ضربه راه دور او مقابل نیوکاسل در ژانویه 2008 که به عنوان یکی از 50 گل برتر آرسنال در تمام دوران انتخاب شد، اما او به طرز ناامیدکننده ای برای هواداران و بازیکنان زودگذر بود.

فلامینی تصمیم گرفت در پایان قرارداد چهار ساله خود ادامه دهد و با میلان قرارداد امضا کرد، جایی که او همچنان در همه حرفه ها نقش آفرینی می کرد، ابتدا در پست دفاع راست بازی می کرد و سپس به خط میانی منتقل شد.

او به میلان کمک کرد تا اسکودتو 2010-2011 - آخرین قهرمانی آنها در سری آ - را به دست بیاورد؛ قبل از مصدومیت زانو در آن تابستان که او را تقریباً برای کل فصل بعدی از ترکیب دور کرد.

او که در سال 2013 توسط میلان آزاد شد، ابتدا به آرسنال بازگشت تا تمرین کند و آمادگی بدنی خود را حفظ کند. او بخشی از تیم‌هایی بود که در سال‌های 2014 و 2015 جام‌های حذفی را پشت سر گذاشتند.

فلامینی برای آخرین بار در سال 2016 از آرسنال جدا شد - به طور قابل توجهی که هرگز در یک بازی خانگی در لیگ برتر برای این باشگاه شکست نخورد - و پس از مدت کوتاهی در کریستال پالاس و ختافه، از فوتبال حرفه‌ای کناره‌گیری کرد و به طور تمام وقت به یک حرفه دوم رفت.

فلامینی در طول دوران فوتبال خود، در سال 2008، GF Biochemicals را تأسیس کرد، اولین شرکتی در جهان که به تولید انبوه اسید لوولینیک پرداخت که به طور بالقوه کلیدی در تولید سوخت های زیستی دوستدار محیط زیست است.

همچنین می‌توان از آن در علف‌کش‌های زیست تخریب‌پذیر، به‌علاوه در چندین اقلام خانگی دیگر، مانند خوشبوکننده‌های هوا و عطرها، و همچنین در پلاستیک‌ها و داروها استفاده کرد.

ارزش دارایی فلامینی که یک کارآفرین واقعی است، حدود 20 میلیون یورو (16.7 میلیون پوند / 21.7 میلیون دلار) تخمین زده می شود که برای استراحت کردن پس از بازنشستگی حتی هر فوتبالیست لیگ برتری کافی است.

فلامینی در آگوست 2020 به گاردین گفت: «وقتی کنار دریا بزرگ شدم، از سنین پایین می‌توانستم تأثیر پلاستیک‌ها در آب، در ساحل را ببینم. این وحشتناک است و باعث می شود متوجه شوید که اگر چیزی را تغییر ندهیم، مکانی که در آن زندگی می کنیم دیگر قابل زندگی نخواهد بود. من از همه چیز آگاه بودم، بسیار کنجکاو. همیشه به خودم می گفتم: "اگر بعداً در خارج از فوتبال کار دیگری انجام دهم، می خواهم در مورد پایداری محیط زیست باشد."

موفقیت او در دنیای تجارت، فلامینی را در نوامبر 2020 به بحث آرسنال بازگرداند، زمانی که نارضایتی از مالکیت استن کرونکه منجر به شایعاتی شد که بازیکن سابق می تواند باشگاه قدیمی خود را هدایت کند. در حالی که او در آن زمان صحبت از تصاحب را رد کرد، فلامینی نشان داد که بازگشت به فوتبال در مقطعی در میان است.

او به اتلتیک گفت: "از من نپرسید که چگونه در فوتبال حضور خواهم داشت، زیرا این چیزی نیست که به آن فکر کرده باشم. اما، قطعا، این چیزی است که من برای همیشه در زندگی خود بخشی از آن بوده‌ام. من همیشه می خواهم بخشی از این جامعه باشم."

به نظر می رسد که فلامینی در مقطعی در آینده به فوتبال باز خواهد گشت - زیرا او نقش خود را در اطمینان از اینکه همه ما آینده ای داریم، ایفا می کند.

 

ارسال نظر