| 15:02   
کد خبر : 15496

منابع ارشد دولتی بریتانیا مدعی شدند،‌ بوریس جانسون احتمالا قصد دارد طرحی را برای برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام مطرح کند.

پیام نو| چنانچه «بوریس جانسون» نخست وزیر بریتانیا بتواند از تبعات رسوایی به اصطلاح «پارتی گیت» مربوط به مهمانی‌هایی که در زمان اجرای قرنطینه‌ مربوط به مقابله با شیوع کروناویروس برگزار کرد، زنده بیرون بیاید و تنزل یافتن جایگاه حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها به دورنمای شرکت این حزب در رقابت مربوط به انتخابات محلی پنجم مه آسیب وارد نکند، به گفته برخی منابع در آن صورت جانسون شانسی معادل ۵۰-۵۰ برای رهبری کردن این حزب در انتخابات آتی کشورش خواهد داشت.

اوایل ماه جاری میلادی، بوریس جانسون، به همراه همسرش کری و ریشی سوناک، وزیر دارایی دولتش از سوی پلیس شهر لندن به دلیل تخلفشان از قوانین مربوط به اجرای قرنطینه در زمان برگزاری یک جشن تولد برای نخست وزیر بریتانیا در مقر نخست وزیری در ژوئن ۲۰۲۰ جریمه شدند. همچنین انتظار می‌رود مجازات‌های دیگری در ارتباط با این رسوایی در ماه آینده میلادی علیه آنها اعمال شود.

گمانه‌زنی شده که نخست وزیر بریتانیا در دست‌کم دو دورهمی از ۱۲ مورد در دست تحقیق از سوی پلیس شهر لندن حضور پیدا کرده است.

دولت بریتانیا برنامه‌ریزی کرده بود تا از تمام مدت زمان باقی‌مانده تا انتخابات سال ۲۰۲۴ کشورش بهره ببرد تا اجازه به اجرای برنامه بازیابی اقتصادی مربوط به دوره پس از همه‌گیری در ضمن اجرای یک برنامه جدید کاهش مالیات ارائه شده از سوی ریشی سوناک وزیر دارایی این کشور ادامه دهد اما گفته شده که استراتژیست‌های دولت لندن قصد دارند ملاحظاتشان را از این بابت کنار بگذارند. طبق گزارش‌ها، در حال حاضر تمرکز روی چگونگی حفظ بوریس جانسون در قدرت است.

اگر برای اجرای انتخابات زودهنگام در بریتانیا فراخوان داده شود، گمان برده می‌شود که زمان کافی برای آنکه یک نامزد جدید نخست وزیری به جای جانسون تا قبل از روز انتخابات تدارکات لازم را فراهم کند وجود نخواهد داشت.

دیوید کانزینی، استراتژیست انتخاباتی و یک مدیر سابق کمپین انتخاباتی در حزب محافظه‌کار بریتانیا که در ماه فوریه به عنوان معاون جدید دفتر نخست وزیر منصوب شد، طبق گزارشات به مشاوران دولت هشدار داده «برای یک انتخابات سراسری در هر زمانی» آماده شوند.

کانزینی که زمانی از سوی دیوید جونز، معاون رئیس نهاد موسوم به گروه تحقیقات اروپایی (ERG) به عنوان «یکی از زیرک‌ترین عامل‌های سیاسی در بریتانیا» لقب گرفته بود، ظاهراً جلو افتاده تا دست به «تغییر روایت» درباره عملیات‌ها در دولت بزند.

این در حالی است که ناظم‌های پارلمانی حزب محافظه‌کار بریتانیا معتقدند جانسون در صورت شکست این حزب در انتخابات میان دوره ماه ژوئن این کشور به طرزی غیرقابل اجتناب با رای عدم اعتماد در پارلمان مواجه می‌شود.

علاوه بر آن به گفته جان کرتیس، رسوایی «پارتی گیت» ممکن است مشکلات چشمگیری را در جریان انتخابات محلی ماه مه بریتانیا متوجه محافظه‌کاران کند. از زمان بالا گرفتن مناقشه مربوط به رسوایی پارتی گیت در بریتانیا نتایج حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها روندی تنزلی پیدا کرده است.

به نوشته ایندیپندنت، کرتیس گفت: این ماجرا نه تنها قرار نیست تمام شود بلکه حالا قوت گرفته و مخالفان دولت جانسون قصد دارند به صحبت درباره آن ادامه دهند. همه این اتفاقات به نفع کر استارمر، رهبر حزب کارگر انگلیس تمام می‌شود.

به گفته منابع، تاکنون مجموعا ۴۶ نامه درخواست برگزاری رای عدم اعتماد برای بوریس جانسون نزد گراهام برادی، رئیس کمیته ۱۹۲۲ محافظه‌کاران فرستاده شده است. با این وضعیت، تنها هشت درخواست دیگر برای رسیدن به حد نصاب لازم برای به جریان افتادن یک رقابت بر سر رهبری در حزب محافظه‌کار بریتانیا لازم است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ارسال نظر