| 20:50   
کد خبر : 15538

ژاپن با ادامه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، بار دیگر مناقشه ارضی با مسکو را مطرح کرد.

پیام نو| لحن شدیدی که ژاپن هفته گذشته در ارتباط با جزایر مورد مناقشه به کار گرفت، در تناقض آشکار با لحن نرمتر این کشور بود که پیشتر در توصیف این اختلاف به کار گرفته می شد.

وزارت امور خارجه ژاپن در گزارشی اعلام کرد: سرزمین های شمالی، مجموعه‌ای از جزایر ژاپن هستند که توکیو بر آن حق حاکمیت دارد و بخش جدایی‌ناپذیر از قلمروی ژاپن هستند، اما روسیه در حال حاضر به طور غیرقانونی آن را اشغال کرده است.

این جزایر مورد مناقشه که توسط اتحاد جماهیر شوروی اشغال شد و روسیه آن را «کوریل» می‌نامد، مانع از آن شده است که دو کشور به طور رسمی به خصومت‌های مربوط به دوران جنگ جهانی دوم پایان دهند.

ژاپن درگیر مناقشه ارضی دیگری با کره جنوبی در ساحل شرقی‌اش است. وزارت امور خارجه ژاپن اعلام کرده که این جزیره که توکیو آن را «تاکشیما» می نامد، به طور غیرقانونی توسط کره جنوبی اشغال شده است. کره جنوبی نام «دوکدو» را بر این جزیره نهاده است.

در این میان، وزارت امور خارجه کره جنوبی تاکید دارد که ادعای مالکیت ژاپن بر این جزیره، ناعادلانه است و این جزیره بخش جدایی ناپذیر از قلمروی سئول باقی می‌ماند.

وزارت مزبور همچنین می گوید این وضعیت، مناسبات دو کشور در آینده را مخدوش می‌کند. روابط بین ژاپن و کره جنوبی اغلب به دلیل موضوعات تاریخی تیره و تار بوده است.

در همین حال، ژاپن به گروه هفت پیوست تا مجموعه تحریم‌هایی را علیه روسیه به دلیل تاثیر تهاجم نظامی‌اش به اوکراین بر کشورهای شرق آسیا اعمال کند.

روسیه نیز در اقدامی تلافی جویانه مذاکرات پیمان صلح با توکیو را که شامل مذاکراتی درمورد جزایر مورد مناقشه است، به حال تعلیق درآورد.

ژاپن همچنین درصدد بازنگری در راهبرد امنیت ملی اش در سال جاری است که تقویت بودجه و توان دفاعی، از بخش های مهم آن خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: ایرنا

ارسال نظر