| 19:15   
کد خبر : 15588

دانشمندان رقیب جدیدی را برای «بیمار صفر» طاعون شناسایی کرده‌اند که باعث همه‌گیری مرگبار «طاعون سیاه» یا «مرگ سیاه» در اروپا شد.

پیام نو | شواهد جدید نشان می‌دهد مردی که بیش از پنج هزار سال پیش در لتونی امروز، از کشورهای حوزه بالتیک در شمال اروپا، درگذشت، به اولین گونه شناخته شده بیماری طاعون مبتلا بوده است.

طاعون در دهه اول ۱۳۰۰ میلادی در سراسر اروپا گسترش یافت و جان نیمی از جمعیت آن زمان را گرفت. موج‌های بعدی بیماری در طی چندین قرن همچنان به طور منظم شیوع پیدا می‌کرد که باعث مرگ میلیون‌ها نفر شد. دکتر بن کراوزه-کیورا از دانشگاه کیل در آلمان درمورد بقایای این مرد ۵۳۰۰ ساله گفت «تا امروز، این قدیمی‌ترین قربانی شناخته شده طاعون است».

این مرد به همراه سه نفر دیگر در گورستانی در عصر نوسنگی در لتونی در کنار رودخانه سالاک که به دریای بالتیک می‌ریزد، دفن شده بود. پژوهشگران دی‌اِن‌ای استخوان‌ها و داندان‌های هر چهار فرد را بررسی کردند و سپس آنها را برای شناسایی باکتری‌ها و ویروس‌ها آزمایش کردند.

آنها متعجب شدند از این که مردی حدود ۲۰ ساله از جامعه شکارچی-گردآورنده را یافته‌اند که به گونه باستانی طاعون، ناشی از آلودگی با باکتری یرسینیا پستیس، مبتلا بوده است. دکتر کراوزه-کیورا گفت «او به احتمال زیاد توسط یک حیوان جونده گزیده شده و به عفونت اولیه یرسینیا پستیس مبتلا شده است؛ چند روز بعد، شاید هم یک هفته بعد، درگذشته است».

انتهای پیام

 

ارسال نظر