| 11:36   
کد خبر : 15625

بحران‌های جنگ اوکراین تا ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.

پیام نو |  پس از درگیری سخت میان گاوها و خرس‌های طلا در کانال ۱۹۰۰ دلار، بالاخره خرس‌ها موفق شدند قیمت را به کانال ۱۸۰۰ دلار وارد کنند. این حرکت قیمت در طلا نشان می‌دهد که با توجه به افزایش نرخ‌های بهره کشورهای مختلف در ماه‌های آینده و وضعیت اقتصادی دیگر کشورهای جهان، اوراق قرضه کشورها به خصوص آمریکا یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای آینده خواهد بود.
 

 بازار رمزارزها نیز با فشار فروشندگان مواجه شد که موجب تثبیت قیمت زیر مقاومت روانی ۴۰ هزار دلار شده و اکنون گاوهای بیت‌کوین در پی حفظ مقاومت ۳۸ هزار دلار هستند. در بازارهای مالی به افرادی که دیدگاه صعودی نسبت به بازار داشته گاو و به دسته‌ای که دیدگاه نزولی به بازار دارند خرس گفته می‌شود. روند حرکت بیت‌کوین بر کل بازار رمزارزها موثر بوده و می‌تواند روند کل بازار را مشخص کند.

بر خلاف بازارهای ریسکی، در بازار اوراق بهره، گاوها در آخرین تلاش‌های خود موفق بوده و توانستند این بازار را در ریل صعودی قرار دهند. شیوع دوباره ویروس کرونا در چین به بزرگ‌ترین نگرانی معامله‌گران تبدیل شده است. در حال حاضر، شیوع کرونا موجب قرنطینه بخش اعظمی از چین از جمله شانگهای و بخش‌هایی از پکن شده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها، میانگین موارد جدید ابتلا به کرونا در چین به ۲۹ هزار مورد رسیده است.

شرایط شیوع ویروس در شانگهای به‌طور کلی از کنترل خارج شده و تاکنون تعداد ۵۰۰هزار نفر در این شهر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این موضوع عملکرد واکسن‌های چینی را زیر سوال برده و شرایط کشورهایی که از این واکسن‌ها برای واکسیناسیون عمومی استفاده کرده‌اند را تحت خطر قرار داده است. اما صرفا افزایش تعداد مبتلایان به ویروس نگران‌کننده نبوده، بلکه تاثیر دوباره کرونا بر پیکره نیمه‌جان زنجیره تامین کالا مهم‌ترین نگرانی معامله‌گران است.

برای مثال، شانگهای یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بنادر چین است. قرنطینه کامل این شهر توسط دولت موجب شده صادرات کالاها به نقاط مختلف جهان به خصوص صادرات قطعات الکترونیکی وسایل برقی و خودروها به ایالات‌متحده با مشکلات جدی مواجه شود. ‌

ایجاد مشکلات مختلف در پی شیوع دوباره کرونا در چین، به خصوص در بخش حمل و نقل موجب شده که تولید کالاها در چین با مشکلات جدی مواجه شود. همین موضوع موجب ریزش سهام شرکت‌های چینی در روزهای اخیر شده است. اما دومینوی بازارهای مالی به همین‌جا ختم نمی‌شود. کاهش تولید و صادرات چینی‌ها موجب شده که تامین قطعات و تولید کالاها در ایالات‌متحده به خصوص در شرکت‌هایی که وابستگی بالایی به تامین قطعات از چین داشتند با مشکلات غیر قابل حلی مواجه شود که در نهایت به ریزش سهام بسیاری از این شرکت‌ها ختم شده است؛ به‌طوری‌که شاخص داوجونز ۳۸/ ۲ درصد و S&P ۵۰۰ نیز ۸۱/ ۲ درصد افت داشته باشد.

شاخص نزدک نیز نزدیک به ۴ درصد افت داشته است.  شیوع کرونا درحالی رخ می‌دهد که تحلیلگران بانک جهانی در آخرین گزارش چشم‌انداز کامودیتی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند بحران‌های ناشی از جنگ اوکراین و روسیه به خصوص در حوزه غذا و انرژی تا سه سال آینده ادامه داشته باشد. این موضوع خطر رکود تورمی را به‌شدت بالا می‌برد. به عقیده تحلیلگران این سازمان، جهان در سال‌های آینده با بحران کالاهای اساسی مواجه خواهد شد که از سال ۱۹۷۰ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان انرژی به کشورهای اروپایی است. طی آخرین اقدامات این کشور، صادرات گاز به لهستان و بلغارستان به‌طور کامل متوقف شده است. موضوع بحران انرژی در اروپا به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق تولید کالاهای سرمایه‌ای و ماشین‌آلات به خصوص کشور آلمان، می‌تواند تولید را در تمامی کشورهای جهان کندتر کند. علاوه بر این موضوعات، کاهش تولید غذا در روسیه و اوکراین در کنار افزایش سرسام‌آور قیمت کود و کمیاب شدن آن در جهان، بحران جهانی غذا را طولانی‌تر خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر