| 18:38   
کد خبر : 15697

براساس اطلاعات رسانه دولتی «پیونگ یانگ» نمایشگاه تجاری با میزبانی مشترک کره شمالی و چین برای نخستین بار پس از ۷ سال بازگشایی شد.

به گزارش پیام نو از خبرگزاری «یونهاپ»، نمایشگاه های تجاری میان دو کشور  از سال ۲۰۱۶ و پس از رای دادن چین به عنوان اصلی ترین و مهم ترین متحد و شریک تجاری کره شمالی به قطعنامه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ به حال تعلیق درآمده بود که امروز پس از ۷ سال این فعالیت با میزبانی مشترک دو کشور از سر گرفته شد.

این نمایشگاه که ۲ ماه به طول خواهد انجامید، از روز پنجشنبه با ارائه محصولات کشاورزی، صنایع نوری، ساخت و ساز، ماهیگیری و پزشکی آغاز به کار کرد.

تلویزیون دولتی کره شمالی نیز اعلام کرد: «نمایشگاه تجاری به تحکیم روابط و همکاری میان کره شمالی و چین در زمینه های اقتصادی، علمی و تکنولوژی منجر خواهد شد.»

گفتنی است، پیونگ یانگ و پکن به شکل مشترک از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ سالانه این نمایشگاه تجاری را در «داندونگ» شهر مرزی چین با کره شمالی برگزار می کردند. در سال ۲۰۱۶ در میانه ارتباط دوجانبه چین با سازمان ملل متحد در تایید تحریم ها علیه کره شمالی درباره آزمایش های هسته ای این کشور این رویداد متوقف شد.

این نمایشگاه تجاری که در تاریخ ۲۸ ژوئن ( ۷ تیر) پایان می یابد، نخستین رویداد بین المللی تجاری از زمان شروع همه گیری کرونا در این کشور می باشد. کره شمالی در جستجوی راه هایی برای بازسازی اقتصاد فلج شده خود به دلیل تحریم ها و همه گیری ویروس کروناست.

با این وجود براساس اطلاعات منابع آگاه به درخواست پیونگ یانگ روز گذشته تردد قطارها از «داندونگ» به «سینوایجو» به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در چین به حال تعلیق درآمد. کره شمالی تاکید کرده است قصد ندارد به شکل کامل مانع تردد شود.

عملیات عبور و مرور قطارها میان کره شمالی و چین در ژانویه پس از ۲ سال که کره شمالی مرزهای کشورش را به دلیل همه گیری ویروس کرونا بسته بود از سرگرفته شده است.

انتهای پیام

منبع: ایرنا

ارسال نظر