| 13:08   
کد خبر : 15835

پس از افشای پیش‌نویس رأی دیوان عالی

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا با اکثریت قضات محافظه‌کار آماده است تا رای وحدت رویه سال ۱۹۷۳ را نقض کند.

پیام نو| تنها یک روز پس از افشای پیش‌نویس رای دیوان عالی ایالات متحده آمریکا مبنی بر ابطال حمایت قانون اساسی از حق سقط جنین، فرماندار اکلاهما نیز در ادامه سلسله اقدامات مشابه در ایالات جمهوری‌خواه، با امضای قانونی، پایان دادن خودخواسته به بارداری پس از هفته ششم را ممنوع اعلام کرد. مخالفان این تصمیمات در سراسر آمریکا از جمله نیویورک تظاهرات کردند. به گزارش یورونیوز فارسی، کوین استیت، فرماندار جمهوریخواه ایالت اکلاهما، روز سه‌شنبه با امضای مصوبه کنگره ایالتی، سقط جنین پس از هفته ششم بارداری را ممنوع اعلام کرد. براساس این قانون، تسهیل سقط جنین پس از هفته ششم از سوی اشخاص حقیقی جرم‌انگاری شده است. به نظر می‌رسد اکثریت جمهوریخواه کنگره اکلاهما با پذیرش مدل ممنوعیت سقط جنین در ایالت تگزاس، این روند را طی کرده و به نتیجه رسانده اند.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه و پس از افشای پیش‌نویس رای دیوان عالی در روزنامه پولیتیکو از شهروندان این کشور خواست تا با رای به نامزدهای دموکرات در انتخابات ماه نوامبر، از حق سقط جنین دفاع کنند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد دولت پس از اعلام رسمی رای دیوان عالی، در برابر آن موضع خواهد گرفت، با این حال وی گفت در صورت کسب اکثریت در مجلس سنا از سوی دموکرات‌ها می‌توان با وضع قانون دسترسی همگانی به حق سقط جنین را تصمین کرد.

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا با اکثریت قضات محافظه‌کار آماده است تا حکم «رو در برابر وید» و رای وحدت رویه سال ۱۹۷۳ ناظر به بنیادین دانستن حق سقط جنین را نقض کند.

شامگاه سه‌شنبه هزاران شهروند زن و مرد معترض به تصمیم دیوان عالی برای نقض حمایت قانون اساسی از حق سقط جنین در نیویورک و با شعار «جنگ علیه زنان را متوقف کنید» تظاهرات کردند.

لتیشا جیمز، دادستان کل نیویورک که یکی از دموکرات‌های پیش‌‌رو به شمار می‌رود با حضور در این تجمع گسترده از شهروندان آمریکایی خواست تا برای حفظ حقوق بنیادین خود و ازجمله حق سقط جنین شد.

رد مطابقت حق سقط جنین با قانون اساسی ایالات متحده می‌تواند سمبل مهمی برای پس‌رفت دستاوردهای جنبش‌های حقوق مدنی قرن بیستم به شمار رود.

 

ارسال نظر