| 19:25   
کد خبر : 15957

اختلافات پسا برگزیتی بریتانیا و ایرلند شمالی

دومنیک راب درباره مسائل مورد مناقشه بین بریتانیا و ایرلند شمالی گفت: ثبات سیاسی انگلیس در صورت رفع نشدن این موارد در خطر است.

پیام نو| معاون نخست وزیر بریتانیا در گفت و گو با شبکه اسکای نیوز گفت با توجه به نتیجه انتخابات ۱۵ اردیبهشت ، اصلاح پروتکل ایرلند شمالی را نمی‌توان به تعویق انداخت .

بریتانیا پس از ترک اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمرو این کشور به شمار می‌رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی مواجه شده و چندین بار درخواست گفت‌وگو با طرف اروپایی را مطرح کرده است.

 راب تاکید کرد: ثبات سیاسی بریتانیا تا زمانی که مسائل مربوط به «پروتکل ایرلند شمالی» رفع نشود، با خطر مواجه است.

ایرلند شمالی نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالف و خواستار باقی ماندن در این اتحادیه بود، سایر اعضای اتحادیه اروپا نیز نگرانی ایرلند شمالی دراین زمینه را مدنظر قرار داده بودند. اکنون ایرلند شمالی همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی مانده و بنابر قوانین اتحادیه اروپا را در قبال بریتانیا اعمال می‌کند.

دولت  بریتانیا با  بابرگزاری همه پرسی در ۲۰۱۶ میلادی رای به خروج از اتحادیه اروپا و برگزیت داد این امر باعث استعفای دولت دیوید کامرون نخست وزیر وقت شد، سرانجام بریتانیا در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ و مخالفت ایرلند شمالی به این همه‌پرسی، از اتحادیه اروپا بطور رسمی خارج شد، این خروج بسیاری از پیمان‌های تجاری و اقتصادی بین بریتانیا و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را با دشواری مواجه ساخت.

انتهای پیام

منبع: ایرنا

ارسال نظر