| 20:49   
کد خبر : 16069

گزارش «پیام‌نو» از خسارت ۶۰۰ میلیارد دلاری وارد شده به اوکراین؛

بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشکده اقتصاد کی‌یف روز سه‌شنبه هفته گذشته منتشر شد، اوکراین در نتیجه تهاجم روسیه ۶۰۰ میلیارد دلار از دست داده است.

فرشاد گلزاری، پیام نو| بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشکده اقتصاد کی‌یف روز سه‌شنبه هفته گذشته منتشر شد، اوکراین در نتیجه تهاجم روسیه ۶۰۰ میلیارد دلار از دست داده است و ۹۲ میلیارد دلار خسارت به زیرساخت‌های آن وارد شده است و به برآوردهای اولیه «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهوری اوکراین اضافه می‌کند که معتقد بوده نیم تریلیون دلار از زمان شروع جنگ از دست رفته است. به گفته محققان، خسارات اقتصادی کلی ناشی از جنگ از ۵۶۴ تا ۶۰۰ میلیارد دلار از زمان آغاز جنگ در فوریه متغیر است.

روسیه پرداخت خواهد کرد؟

محققان این رقم را با جمع‌آوری هزینه‌های زیرساخت مستقیم با استفاده از اطلاعات ارسالی توسط شهروندان، سازمان‌های دولتی و مقامات محلی و همچنین هزینه‌های غیرمستقیم مانند کاهش تولید ناخالص داخلی، هزینه‌های حمایت اجتماعی و زیان‌های سرمایه‌گذاری برآورد کردند. این گزارش بخشی از پروژه مدرسه «روسیه پرداخت خواهد کرد» بوده که هدف آن مستندسازی هزینه‌های تهاجم روسیه است و براساس آن حداقل ۱۹۵ کارخانه و کسب و کار متوسط تا بزرگ، ۲۳۰ موسسه مراقبت‌های بهداشتی و ۹۴۰ مرکز آموزشی آسیب دیده، ویران یا مصادره شده‌اند.

ساختمان‌های مسکونی و جاده‌ها با تقریباً ۶۰ میلیون دلار خسارت، با مساحت ۲۳ هزار و ۸۰۰ کیلومتر (۱۴ هزار و ۷۸۸ مایل) جاده آسیب دیده یا تخریب شده، بیشترین خسارت زیرساختی را به خود اختصاص داده‌اند. این مطالعه همچنین نشان داد که خسارت به دارایی‌های تجاری اوکراین تقریباً ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده است. به طور کلی محققان دریافتند که تنها در هفته گذشته تقریبا ۴.۵ میلیارد دلار به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین آسیب وارد شده است.

ولودیمیر زلنسکی ماه گذشته تخمین زد که اوکراین حدود ۵۵۰ میلیارد دلار در این جنگ از دست داده است و افزود که این کشور به ۷ میلیارد دلار کمک مالی ماهانه نیاز دارد تا از آنچه او به عنوان «روابط عادی اقتصادی کاملاً ویران شده» و سایر آسیب‌ها توصیف کرد، خلاص شود. وی در مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال، پس از انتشار نتیجه مطالعات دانشکده اقتصاد کی‌یف، این رقم را به ۶۰۰ میلیارد دلار رساند. نخست‌وزیر اوکراین نیز برآوردهای مشابهی را ارائه کرده است و این در حالیست که ایالات متحده، کانادا و اتحادیه اروپا تا به امروز چندین میلیارد دلار برای کمک به اوکراین فراهم کرده‌اند.

در این میان باید متوجه بود که روسیه در طول تهاجم خود زیرساخت‌های اوکراین را هدف قرار داده است و در هفته‌های اخیر خطوط راه‌آهن و نیروگاه‌ها را نیز بی‌نصیب نگذاشته. نیروهای روسیه هفته گذشته پنج ایستگاه قطار در مرکز و غرب اوکراین را بمباران کردند، خطوط راه‌آهنی که نقش مهمی در تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگی و تخریب‌شده داشته‌اند هم با آسیب جدی روبرو شده‌اند که می تواند بحران بشردوستانه به بار بیاورد. بنا بر گزارش مدرسه اقتصاد کی‌یف، بیش از ۵۴۰ مهدکودک، ۹۵ مؤسسه مذهبی و ۱۴۰ ساختمان فرهنگی نیز از زمان آغاز جنگ آسیب دیده، ویران یا تصرف شده‌اند.

با توجه به اینکه خسارت‌ها از زمان تهاجم به حدود ۶۰ درصد تولید اقتصادی سالانه افزایش یافته است، محققان معتقدند که اوکراین آسیب زیادی را در زمینه زیرساخت‌ها متحمل شده است که تعمیر یا بازسازی آن برای کی‌یف گران تمام می‌شود. بیش از ۳۳.۷ میلیون متر مربع از ساختمان‌های مسکونی مورد اصابت موشک‌ها، بمب‌ها و آسیب‌های دیگر در طول جنگ قرار گرفته‌اند که در مجموع ۳۰ میلیارد دلار ارزش دارد و تقریباً ۹۰ هزار خودرو به ارزش میلیاردها دلار در مجموع آسیب دیده‌اند.

صندوق بین‌المللی پول: اوضاع بدتر می‌شود!

این ارقام با تخمین‌های بانک جهانی در اواسط آوریل مقایسه می‌شود که نشان می‌داد زیرساخت‌های فیزیکی به ارزش حدود ۶۰ میلیارد دلار آسیب دیده است، رقمی که انتظار می‌رود همچنان رو به افزایش باشد. ماه گذشته، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که اقتصاد اوکراین احتمالاً در سال جاری حدود ۳۵ درصد منقبض خواهد شد، در حالی که تلفات جانی، تخریب زیرساخت‌ها و مهاجرت کارگران به ‌شدت برای سال‌های آینده اقتصاد این کشور را مختل خواهد کرد، حتی اگر جنگ به زودی به پایان برسد.

بوریس جانسون که سه‌شنبه گذشته در پارلمان اوکراین سخنرانی کرد، در ماه مارس با اشاره به بسته کمکی ایالات متحده که پس از جنگ جهانی دوم برای کمک به بازسازی اقتصاد اروپا استفاده شد، پیشنهاد کرد که اوکراین ممکن است به یک «طرح مارشال جدید» نیاز داشته باشد.

صندوق بین المللی پول ۱.۴ میلیارد دلار به عنوان کمک مالی اضطراری برای کمک به رفع نیازهای هزینه فوری اوکراین فراهم کرده است، در حالی که بانک جهانی در حال بسیج حمایت مالی به ارزش حدود ۲.۵ میلیارد دلار است.

«دانیل بیلاک»، مشاور ارشد سرمایه‌گذاری سابق نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید: «در سناریویی که در آن تمام اوکراین آزاد شده و دولتی وجود دارد که تحت کنترل تمامیت کشور قرار دارد، ممکن است نوعی طرح مارشال (مانند پس از جنگ جهانی دوم) وجود داشته باشد که احتمالاً یک برنامه یک تریلیون دلاری خواهد بود. کل شهرها باید بازسازی شوند و این یک کار بزرگ است. شهرهایی مانند ماریوپل و خارکیف به ساختمان‌های مسکونی جدید، تأسیسات تجاری و غیره نیاز خواهند داشت.»

تخمین دانیل بیلاک بالاتر از رقم رسمی ارائه شده توسط دولت اوکراین است: ۵۶۵ میلیارد دلار. در همین حال، محققان مرکز تحقیقات سیاست اقتصادی فکر می‌کنند که هزینه بازسازی اوکراین بین ۲۲۰ تا ۵۴۰ میلیارد دلار خواهد بود (که بالاترین رقم بیش از سه برابر تولید ناخالص داخلی اوکراین قبل از جنگ است).

با این وجود اوکراین امیدوار است که اتحادیه اروپا یک تسهیلات چند ساله جداگانه برای حمایت از این کشور در قالب‌های وام و کمک مالی ایجاد کند، یا در صورت امکان، کی‌یف را واجد شرایط دریافت وجوه از تسهیلات نسل بعدی اتحادیه اروپا کند و حتی گمانه‌زنی‌ها در مورد ارائه طرح مارشال به کی‌یف مطرح شده است. حال باید دید که آیا غربی‌ها صرفاً هزینه ‌تسلیحاتی را پرداخت می‌کنند، یا اینکه وارد بازسازی اوکراین آنهم در شرایط بحران کنونی می‌شوند!

انتهای پیام

 

ارسال نظر